Mercedes EQA: Hem Kompakt Hem Elektrikli

Tamamen elektrikli Mercedes-EQ dünyasının yeni giriş seviyesi EQA, Mayıs 2022 itibarıyla Türkiye pazarında satılmaya başlanıyor. Otomobildeki elektrikli tasarım estetiği, Mercedes-EQ markasının ilerici yaklaşımını yansıtıyor. Kazadan kaçınma şeklinde akıllı yardımcılar, öngörülü ve verimli emek harcama stratejisi, elektrikli zeka ve navigasyon olmak suretiyle EQA, sürücüsünü birçok alanda destekliyor. Ek olarak Energizing Comfort ve MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) şeklinde değişik Mercedes-Benz işlevleri de sunuluyor.
Mercedes-Benz’in başarıya ulaşmış kompakt otomobil ailesinin üyesi olan EQA, GLA ile arasındaki yakın bağ yardımıyla serinin tüm coşku verici özelliklerini verimli bir elektrikli güç-aktarma sistemiyle sunuyor. Yeni EQA, Almanya’nın Rastatt ve Çin’in Pekin kentlerinde üretilirken batarya sistemleri de Mercedes-Benz’in yan kuruluşu Accumotive tarafınca sağlanıyor. Polonya Jawor’daki batarya fabrikası da kompakt Mercedes-EQ modelleri için batarya sistemleri üretmeye hazırlanıyor. EQA, Mercedes-EQ’nun elektrikli güç-aktarma sistemleri ve vasıta yazılımı alanlarındaki liderlik hedefinde de kıymetli bir konumda. Otomobil, Mercedes-Benz’in e-ulaşımı satın alan gereksinimlerine bakılırsa {nasıl} yorumladığını idrak etmek için mühim ipuçları veriyor.
292 BG güce haiz, dört tekerlekten çekişli bir EQA modeli Türkiye’de sunuluyor. EQA 350 4MATIC, WLTP’ye bakılırsa 422 kilometre menzile haiz. Vasıta gövdesinin zemininde yer edinen ve yapısal bir vazife de üstüne alan çift kattan oluşan lityum iyon batarya, 66,5 kWsa enerji içeriğine haiz. Markaya özgü gürültü ve titreşim konforunu karşılamak için elektrikli güç-aktarma sistemini şasi ve gövdeden izole eden önlemler uygulandı.
İlerici tasarım ve sezgisel kullanım şeklinde iki mühim bilhassa öne çıkan EQA ile kompakt segmentte günlük kullanım gereksinimlerini karşılayan gelişmiş bir menzile haiz tamamen elektrikli bir Mercedes sunuluyor. Markanın tüm vasıta segmentleri için elektrikliye giden yolda mühim bir vasıta olan Yeni EQA’da, elektrikli zekâ ve navigasyon şeklinde akıllı destek işlevleri araçları mobil asistana dönüştüren MBUX’a entegre ediliyor. Ek olarak EQA, ileri teknoloji ürünü ve sürdürülebilir elektrikli güç-aktarma sisteminin Mercedes-Benz’in temel güvenlik kıymeti ile {nasıl} harmanlandığını da gösteriyor.
Tasarımın Elektrikli Estetiği, “İlerici Lüks”ü Destekliyor

EQA, Mercedes-EQ’ya özgü merkezi yıldıza haiz siyah açık oturum radyatör ızgarasına haiz. Ön ve arkadaki kesintisiz ışık şeridi, Mercedes-EQ araçlarının tamamen elektrikli dünyasının bir başka ayırt edici unsuru, “İlerici Lüks” tasarım özelliği. Yatay bir fiber optik şerit, tam LED farların gündüz sürüş farlarını birbirine bağlayarak hem gündüz hem de gece derhal ayırt edilebilen emsalsiz bir görünüm ortaya koyuyor. Büyük bir özenle şekillendirilen farların içindeki mavi renkli vurgular, Mercedes-EQ’nun imzasını pekiştiriyor. LED stop lambalar, konik LED ışık şeridi ile sorunsuz bir halde birleşiyor. Böylece EQA’nın arka görünümündeki genişlik algısı güçleniyor. Plakalık tampona entegre ediliyor. Versiyona bağlı olarak “Rosegold” yada mavi dekoratif süslemelere haiz 20 inçe kadar iki yada üç renkli hafifçe alaşım jantlar sunuluyor.
Tasarım ve donanım versiyonuna bağlı olarak EQA’nın iç mekanındaki elektrik karakteri; yeni arkadan aydınlatmalı bir kaplama ve havalandırma ızgaraları, koltuklar ve vasıta anahtarında “Rosegold” süslemeler ile vurgulanıyor.
SUV’ye özgü yüksek ve dik oturma pozisyonu yalnız binme-inme konforunu arttırmakla kalmıyor, görüş açılarını da iyileştiriyor. Geliştirme aşamasında işlevselliğe itina yayınlandı. Mesela arka koltuk sırtlığı 40:20:40 oranında katlanıyor.
Aerodinamikten Elektrikli Zeka İle Navigasyona Kadar Verimlilik Oldukca Mühim

EQA, 0,28 ile fazlaca iyi bir Cd değerine ulaşıyor. Ön alan A ise toplam 2,47 m2. Üst bölümdeki tamamen kapalı serin hava denetim sistemi, aerodinamik açıdan verimli ön ve arka rüzgarlıklar, neredeyse tamamen kapalı bir alt beden, hususi olarak optimize edilen aero tekerlekler ve hususi olarak uyarlanan ön ve arka tekerlek rüzgarlıkları en mühim aerodinamik özellikler olarak öne çıkıyor.
Standart ısı pompası, gelişmiş termal yönetim sisteminin bir parçasını oluşturuyor. Elektrikli güç-aktarma sisteminin ürettiği ısıyı tekrardan kullanma da dahil, fazlaca sayıda yenilikçi çözüm verimliliği ve buna bağlı olarak menzili arttırıyor. Araca binmeden ilkin EQA’nın iklim kontrolünü ayarlamak da mümkün. Bu işlev direkt MBUX bilgi-eğlence sistemi üstünden yönetiliyor.
Standart olarak sunulan elektrikli zekâ ile navigasyon EQA’nın günlük kullanım kolaylığını destekliyor. Sistem, lüzumlu şarj duraklarının yanı sıra topografya şeklinde fazlaca sayıda faktörü dikkate alarak, devamlı menzil simülasyonları yapmış olup hedefe giden en süratli rotayı hesaplıyor. Ek olarak kişisel sürüş tarzındaki değişikliklere de dinamik olarak uyum sağlıyor.
Akıllı Sürüş Destek Sistemleri İle Üstün Çarpışma Güvenliği
Etken Şeritte Kalma Yardımcısı ve Etken Fren Yardımcısı standart olarak sunuluyor. Etken Fren Yardımcısı, otonom fren kanalıyla bir çarpışmayı önlemeyi yada neticelerini hafifletmeyi amaçlıyor. Sistem ek olarak kent hızlarında duran araçlar ve karşıdan karşıya geçen yayalar için de fren yapabiliyor. Sürüş Destek Paketi; dönüş manevrası, acil durum koridoru, sürücüyü yaklaşan bisikletlilere yada araçlara karşı uyaran araçtan inme uyarısı ve yaya geçitlerinin yakınında yayalar algılandığında uyarma şeklinde işlevler içeriyor.
EQA, mevzu eylemsiz güvenlik açısından da gerçek bir Mercedes. GLA’nin sağlam beden yapısı üstüne inşa edilen EQA’nın gövdesi, bir elektrikli otomobilin hususi gereksinimlerine uyarlanıyor. Batarya, kendine ilişkin hususi bir beden içinde şasi zeminine yerleştiriliyor ve bugüne dek traversler tarafınca sağlanan yapısal destek işlevini de üstüne alıyor. Bataryanın ön tarafında bulunan batarya koruyucusu, enerji depolama ünitesinin yabancı cisimler tarafınca delinmesini önlüyor. Elbet EQA da markanın kapsamlı çarpışma testi programını karşılıyor. Batarya ve elektrik akımı taşıyan tüm bileşenler son aşama sıkıntılı gereksinimleri karşılıyor.
Gelişmiş Donanım Seviyesi; Mercedes-EQ’ya Hususi İçerikleriyle Göstergeler

MBUX bilgi-eğlence sistemi (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) standart olarak sunuluyor. MBUX, değişik seçeneklerle ayrı ayrı yapılandırılabiliyor. Sistem, kuvvetli bilgisayar, parlak ekranlar ve grafikler, kişiselleştirilebilir sunum, tamamen renkli head-up display (opsiyon), artırılmış gerçeklik ve öğrenen yazılımı ile navigasyon ve “Hey Mercedes” anahtar kelimesiyle etkinleştirilen sesli komut sistemi şeklinde avantajlarla öne çıkıyor.
Data-eğlence ekranındaki Mercedes-EQ menüsü şarj seçenekleri, elektrik tüketimi ve enerji akışı ile ilgili içeriklere ulaşmak için kullanılabiliyor. Gösterge panelindeki sağ ekran, devir göstergesi değil bir “watt ölçer”. Üst kısım güç yüzdesini, alt kısım ise geri-kazanım seviyesini gösteriyor. Sol taraftaki gösterge, hedefe bir şarj molası olmadan ulaşılıp ulaşılamayacağını göstermek için kullanılabiliyor. Renkler sürüş koşullarına bakılırsa değişiyor. Mesela bir hızlanma anında ekran beyaza dönüyor. Ruh haline bağlı olarak yada belirli bir iç mekâna uyum sağlamak suretiyle kullanıcıya dört değişik seçenek sunuluyor. Progressive versiyonunda hususi bir Mercedes-EQ renk teması da bulunuyor.
EQA; Uyarlanabilir Uzun Far Destekli LED Yüksek Performanslı farlar, elektrikli açma ve kapama özelliği ile EASY-PACK bagaj kapağı, 19 inç hafifçe alaşım jantlar, 64 renkli ortam aydınlatması, çift bardaklık, dört yönlü ayarlanabilir bel destekli lüks koltuklar, manevra esnasında daha çok rahatlık ve daha iyi bir görüş saplayan geri görüş kamerası ve fazlaca işlevli deri spor direksiyon simidi olmak suretiyle gelişmiş bir standart donanımla sunuluyor. Yeni model, AMG Line tasarım ve donanım serisi haricinde Gece Paketi ile de kişiselleştirilebiliyor.
Süratli ve Kolay Bağlantılı Çeki Demiri
EQA için opsiyonel olarak ESP® treyler stabilizasyonuna haiz bir çeki demiri bağlantısı sunuluyor. Elektrikli kilit açma sistemi kullanım kolaylığı sağlıyor. Kilit açma düğmesi ve gösterge lambası bagaj kapağının içinde bulunuyor. Çeki demiri kullanım için dışarı döndürülebiliyor ya da kullanılmadığında tamponun içine doğru döndürülebiliyor. EQA 350 4MATIC römork çekme kapasitesi frensiz ya da frenli 750 kilogram. Çeki demiri dikey taşıma kapasitesi ise 80 kilogram. Çeki demiri bir bisiklet taşıyıcı ile kullanılabiliyor.
Teknik Özellikler – EQA 350 4MATIC

Güç-aktarma sistemi ve batarya

Güç-aktarma sitemi

Dört tekerlekten çekiş

Elektromotor(lar):
Tip
Ön aks: asenkron motor (ASM),
Arka aks: Devamlı tahrikli senkron motorlar (PSM),

Güç (en yüksek)
bg
292

Tork (en yüksek)
Nm
520

Batarya tipi/Kapasite (WLTP)
kWsa
Lityum-iyon/66.5

Anma gerilimi
V
367

Geri-kazanım kapasitesi, maks.
kW
190

AC şarj kapasitesi, maks. (Entegre şarj aleti, standart/isteğe bağlı)
kW
11

AC şarj süresi, üç fazlı (11 kW)
sa
6:25

DC şarj kapasitesi, maks.
kW
100

Süratli şarj istasyonunda DC şarj süresi (DC)
dk
32

DC şarj: 15 dakika sonrası menzil (WLTP)
Km
Ortalama 150

 

Süspansiyon

Ön aks
Salıncaklı ve çapraz kollu MacPherson süspansiyon, helezon yaylar, çift tüplü gazlı amortisörler, stabilizatör

Arka aks
Oldukca kollu süspansiyon, helezon yaylar, gazlı amortisörler, stabilizatör

Fren sistemi
Önde havalandırmalı disk frenler, elektrikli park freni, ABS, Fren Asistanı, ESP®

Direksiyon
Elektrik destekli kremayer servo direksiyon sistemi

 

Boyutlar ve Ağırlıklar

Kapı/Koltuk adedi

5

Uzunluk/Genişlik/Yükseklik
mm
4463/1834/1620

Dingil mesafesi
mm
2729

Dönüş çapı
m
11,4

Bagaj kapasitesi, VDA
lt
340-1320

Boş ağırlık/Yüklü ağırlık /Yükleme kapasitesi
kilogram
2040/2470/430

Çekme kapasitesi (frenli/frensiz)
kilogram
750/750

Cd kıymeti/Ön alan
-/m2
0,28/2,48

 
Sıfır 2022 Mercedes-Benz Tutarları

Bir cevap yazın