Mercedes-EQ, Otomotivin Geleceği Elektrikli Araçlara Öncülük Ediyor

Sürdürülebilirlik teriminin giderek ehemmiyet kazanılmış olduğu günümüzde, elektrikli araçlara yönelik eğilim de dikkat çekici şekilde yükseliyor. Dünya son yıllarda köklü teknolojik dönüşümlere sahne olurken, otomotiv hem bu değişimden etkilenen hem de sürece yön veren sektörlerden biri haline geldi. Önümüzdeki 10 yıl içinde mümkün olan tüm pazarlarda satış hedefini tamamen elektrikli otomobillere yönelik koyan Mercedes-Benz, tamamen elektrikli Mercedes-EQ ailesiyle bu alanda da öncü rol oynuyor.
Mercedes-EQ: Geleceğe Dönük Ve Çevreci

Mercedes-EQ, Mercedes-Benz’in tamamen elektrikli otomobil ve teknoloji alt markası. Sıfır emisyon, sessiz ve yepyeni elektrikli sürüş tadı sunan tam elektromobilite, tamamen elektrik gücü ile geleceğe dönük ve çevreci olan EQ, bunun yanında sportif hızlanma, esnek ve kuvvetli menzil ve en yeni, öncü teknolojik donanımlar benzer biçimde avantajlar da barındırıyor. Çevre dostu otomobiller, sürüş keyfinden taviz vermeden kalkış anından itibaren maksimum tork ile çarpıcı derecede kuvvetli ve kademesiz hızlanma sunuyor.
EQC: Mercedes-EQ’nun Türkiye’deki İlk Modeli
2020’nin sonlarında yola çıkan EQC, Mercedes-EQ marka Türkiye’de satışa sunulan tamamen elektrikli ilk model. EQC, avangart ve bağımsız bir estetiği temsil ederken, çağdaş lüksün sembolü olarak karşımıza çıkan elektrikli bir SUV. Son aşama hafifletilmiş çizgileri, çarpıcı ilk izlenimi anında ortaya koyarken bununla birlikte etkisi altına alan bir saflık, sakinlik ve modernlik yansıtıyor. Geri dönüştürülmüş plastik benzer biçimde kaynakları sakınan malzemelerin ve yenilenebilir ham maddelerin araçlardaki kullanımı devamlı olarak geliştiriliyor. Bu anlamda ilk, EQC için geliştirilen yüksek kaliteli koltuk döşemesi “Response”, yüzde 100 geri dönüştürülmüş PET şişelerden oluşuyor. Ek olarak stepne yuvası kaplamasında yada motor odası altındaki kaplamalarda da geri dönüştürülmüş plastikler kullanılıyor.
Sıfır KM Mercedes-Benz EQC Tutarları ve Paketleri
EQS: Mercedes-EQ’nun Lüks Sınıftaki Tamamen Elektrikli İlk Sedan Otomobili

Markanın lüks sınıftaki tamamen elektrikli ilk sedan otomobili EQS, Türkiye’de bu yıl satışa sunuldu. EQS, lüks ve üst sınıfta elektrikli otomobil modüler mimarisine haiz ilk model olmasıyla dikkat çekiyor. Teknoloji ve inovasyon mevzusundaki öncü yenilikleriyle MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) Hyperscreen benzer biçimde yepyeni özellikleri birleştiren EQS hem sürücü hem de yolcuya odaklanıyor. Süratli şarj istasyonlarında bir tek 31 dakikada yüzde 80’e kadar şarj olabilen EQS, tam şarj ile azami 649 km menzil sunabiliyor. Her nefesin bir evvelkinden daha temiz olduğu, yeryüzüne tek bir plastiğin bile atılmadığı bir dünyayı hayal eden Mercedes-Benz, elektrikli otomobillerinde karbon emisyonunu sıfıra indiriyor, geri dönüştürülmüş materyalleri kullanarak bu dönüşümüne hız kesmeden devam ediyor. EQS’in iç tasarımında, mikrofiberin yanı sıra yüzde 100’e varan oranda geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilmiş çeşitli yüksek kaliteli kumaşlar kullanılıyor. EQS’deki zemin kaplamaları, geri dönüştürülmüş halılardan ve balık ağlarından elde edilmiş naylon ipliklerin bir araya getirilmesiyle üretiliyor. Geleneksel plastikleri yenilenebilir ham malzemelerle değiştirebilmek için naturel liflerin ve tekstillerin kullanımına odaklanan Mercedes-Benz’in EQS üretiminde kullandığı kaynak tasarrufu elde eden malzemeler toplamda 80 kilogramı buluyor. EQS’in üretimi karbon yansız şekilde Sindelfingen’deki Factory 56’da gerçekleşiyor.
Sıfır KM Mercedes-Benz EQS Tutarları ve Paketleri
EQE: 32 Dakikada Şarj Oluyor, 554 Km Menzili Bulunuyor
Menzili 554 km’ye kadar çıkabilen EQE, süratli şarj istasyonlarında bir tek 32 dakikada şarj olabiliyor. En ince ayrıntısına kadar seçkinlik ve dinamizm taşıyan modelde en yüksek kalitede işçilik ve malzemeler kullanılıyor. EQE’nin ana karakteristik özelliği olan Tek-Yay (One-Bow) tasarımı, arkadan öne kadar tek bir çizgiyi takip ederek Coupé benzeri bir karaltı oluşturuyor. Ön tarafta üç boyutlu Mercedes-Benz yıldızı işlemeli radyatör paneli ile kavuşan bu çizgi, aracın görünümüne tam bir bütünlük kazandırıyor. EQE elektrikli araçların üretiminde evsel atıklardan elde edilmiş plastik ikame malzemesi UBQ™ ile meydana getirilen kablo kanalları kullanımı planlanıyor.
Sıfır KM Mercedes-Benz EQE Tutarları ve Paketleri
EQA: Mercedes-EQ Markasının İlerici Lüks Yaklaşımını Yansıtıyor

EQA, tamamen elektrikli Mercedes-EQ hayatına yeni giriş seviyesini oluşturuyor. Elektrikli tasarım estetiği, Mercedes-EQ markasının ilerici lüks yaklaşımını yansıtıyor. Sürüş destek sistemleri; mesela Araçtan Çıkış Kör Nokta Yardımcısı, DISTRONIC, Etken Takip Yardımcısı, navigasyon benzer biçimde donanımlar sürücüyü birçok açıdan destekliyor. Ek olarak, ENERGIZING Comfort ve MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) benzer biçimde değişik Mercedes-Benz özellikleri de sunuluyor.
Sıfır KM Mercedes-Benz EQA Tutarları ve Paketleri
EQB: Kompakt Elektrikli Otomobiller Içinde Hususi Konumda

Büyük bir çekirdek aile yada ufak bir geniş aile için, yedi koltuklu EQB, ailelerin değişik gereksinimlerini karşılıyor ve değişik taşıma gereksinimlerine da çözüm sunuyor. Bu özellik ile kompakt elektrikli otomobiller içinde hususi bir konuma yerleşiyor. Üçüncü sıradaki iki koltuk, 1,65 metreye kadar olan yolcular tarafınca kullanılabiliyor. Ek olarak bu koltuklara çocuk oto-koltuğu da takılabiliyor. EQB, EQA’dan sonrasında Mercedes-EQ ürün gamının tamamen elektrikli ikinci kompakt otomobili. Kuvvetli ve verimli elektrikli güç-aktarma sistemi, akıllı enerji geri-kazanım özelliği ve Elektrikli Zekâ teknolojisine dayalı Navigasyon benzer biçimde özellikler EQA ile olan ortak özelliklerden birkaçı.
Sıfır KM Mercedes-Benz EQB Tutarları ve Paketleri
Bekdikhan; “Türkiye’de en fazlaca segmentte elektrikli otomobil sunan marka olarak hedefimiz bu ivmeyi koruyarak önder konumumuzu elektrikli otomobillerde de sürdürmek”

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, Ambition 2039 planı kapsamında 2039 yılına kadar geliştirmeden tedarikçi ağına, üretimden ürünlerin elektrifikasyonuna, yenilenebilir enerji kaynaklarına kadar tüm kıymet zincirlerinde karbon yansız olmayı hedeflediklerini ve Mercedes-EQ’nun bu stratejinin mühim bir parçası bulunduğunu belirtti. Bekdikhan “Mercedes-EQ çarpıcı derecede kuvvetli, yüksek performanslı ve çevre dostu. Bu seneki satışlarımızın yüzde 10’luk diliminin elektrik araçlarımıza ilişik olacağını öngörüyoruz. 2025’ten itibaren ise tüm yeni vasıta platformlarımız yalnızca elektrikli olacak ve müşteriler her model için tamamen elektrikli bir alternatif seçebilecek. Önümüzdeki 10 yıl içinde mümkün olan tüm pazarlarda tamamen elektrikli otomobillere geçmek için hazırlık yapıyoruz. Şu anda Türkiye’de en fazlaca segmentte elektrikli otomobil sunan marka olarak hedefimiz bu ivmeyi koruyarak önder konumumuzu elektrikli otomobillerde de sürdürmek.” dedi.

Bir cevap yazın