Mercedes-Benz EQE Elektrikli SUV Tanıtıldı!

Mercedes-Benz EQE SUV versiyonu tanıtıldı. Bununla beraber Mercedes EQE sedan versiyonu devletimizde satılıyor. Marka, şimdi de sedanın SUV versiyonunu görücüye çıkardı. Hem tasarım hem de teknik özellikleri ile dikkat çeken modele yakından bir göz atalım.
Mercedes-Benz EQE SUV Özellikleri 
EQE SUV’un teknik özelliklerine baktığımız süre EQE sedan ile aynı olan 90,6 kWh’lık 400V bataryayı görüyoruz. Şirket, bu batarya için WLTP standartlarında 550 kilometrelik menzil sunuyor. Model, standart olarak 11 kW şarj cihazıyla birlikte geliyor. Ek olarak 22 kW şarj aleti ise opsiyon olarak sunuluyor. EQE SUV, maksimum 170 kW DC süratli şarj desteğine haizdir. Buna bağlı olarak bir tek 15 dakika şarj ederek 220 km menzil sağlanıyor. Bununla beraber DC şarj ile yüzde 10’dan yüzde 80’e 32 dakikada dolum sağlıyor.
Mercedes-Benz EQE SUV için üç değişik donanım mevcut. Bu donanımlara bağlı olarak değişen motor seçenekleri bulunuyor. İlk olarak EQE 350+ donanımına baktığımız süre 288 beygir gücü ve 565 Nm tork değerine haiz motor bulunuyor. Bir öteki donanım ise EQE 350 4Matic. Bu donanımda ise dört tekere güç veren elektrikli motor bulunuyor. Bununla beraber beygir gücü 288 olarak durağan(durgun) kalıyor. Fakat tork kıymeti 764 Nm’ye çıkıyor. Son donanım ise EQE 500 4Matic‘dir. EQE 500 4Matic’de 402 beygir gücü ve 858 Nm tork kıymeti bulunmaktadır.
Ek olarak EQE SUV’un AMG versiyonu da bulunmaktadır. AMG versiyonunda iki değişik motor seçeneği yer verilmiştir. İlk seçenek olarak standart AMG karşımıza çıkıyor. Bu versiyonda 617 beygir gücü ve 950 Nm tork değerine haiz motor yer ediniyor. Bununla beraber 0-100 km/sa hızlanmasını 3,7 saniyede tamamlamaktadır. Öteki seçenek olarak performans versiyonu bulunuyor. Performans versiyonunda 677 beygir gücü ve 1000 Nm tork değerine haiz motor yer verilmiştir. 0-100 km/sa hızlanmasını ise 3,4 saniyede tamamlandığı açıklanmıştır.
Mercedes-Benz EQE SUV Tasarımı
İlk olarak EQE SUV’un dış tasarımına bakalım. Model, 4863 mm uzunluğa, 1940 mm genişliğe, 1686 mm yüksekliğe haizdir. Ek olarak 3030 mm aks mesafesi bulunmaktadır. EQE SUV sedan versiyona kıyasla 9 santimetre daha kısa aks mesafesine haizdir. Şirkete bakılırsa bunun sebebi daha yüksek manevra kabiliyeti sağlamaktır. Modelin ızgara tasarımı oldukça şık görünüme haizdir. Bununla beraber far tasarımında kullanılan şerit LED’ler ile genel olarak değişik bir tasarımla karşımıza çıktı. Arka bölümde ise bagaj kapağını tamamen kaplayan LED’ler eşi olmayan bir görünüm sağlamaktadır.
Mercedes-Benz EQE SUV’un iç tasarımına göz atalım. Sedan versiyon ile benzer özelliklere haiz bulunduğunu görüyoruz. SUV’da da sedan benzer biçimde 12.3 inçlik dijital gösterge paneli ve 12.8 inçlik dokunmatik multimedya ekranı yer ediniyor. Ek olarak konsolu tamamen ekranla kaplı Hyperscreen opsiyon olarak sunulmaktadır. Modelde sürücü sisteme kendi istediği görseli yükleyebiliyor. Böylece ekranlar kullanılmadığında arka planda kendi seçtiği görsel arka planda gözükmektedir. Bagaj hacmi ise düzgüsel şartlarda 520 ile 580 litre içinde değişmektedir. Fakat arkadaki koltuklar tamamen yatırıldığında bagaj hacmi 1675 litreye çıkıyor.
EQE SUV Fiyatı
Mercedes-Benz EQE SUV, 2023’ün ilk yarısında satışa çıkması planlanıyor. Fiyatı ise 75 bin dolardan başlaması planlanıyor. Fakat AMG versiyon için bu fiyat daha çok olacak benzer biçimde gözüküyor.
Mercedes-Benz EQE Fiyat Sıralaması

Bir cevap yazın