Mercedes-Benz 2050 Yılına Kadar Kaza Oranlarını Sıfırlamayı Vaat Ediyor!

Alman otomotiv üreticisi, Mercedes-Benz, Hedef sıfır projesi ile beraber birçok yeni karar aldı. Bunlardan en önemlisi asla kuşkusuz kaza oranlarını sıfırlamaya çalışmak oluyor. İlk adım olarak, 2030 yılına kadar bazı hedefler belirlendi. Bu hedeflerden birisi de trafik kazalarında ölümlerin ve yaralanmaların yarı yarıya düşürülmesini ön görüyor. Mercedes-Benz’in kaza araştırma birimi gerçekçi kaza simülasyonları ile beraber çalışıyor. Bu kazalara önleyici ve güçleştirici teknolojik donanımlar geliştiriyorlar.
 Mercedes-Benz 2050 yılına kadar koyduğu hedefler doğrultusunda kaza oranlarını sıfırlamayı planlıyor. Aslına bakarsan güvenli olarak bildiğimiz Alman otomobil üreticisi şimdi de “Vision Zero” adlı projeyle bu güvenirliği tescillemek istiyor.
2030’da Yarı Yarıya 2050’de ise Sıfır Kaza Oranı Hedefi

Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz aslına bakarsanız 50 yılı aşkın süredir araçların kaza oranlarını azaltmaya ve güvenirliğini arttırmaya çalışıyor. Bu araştırmalar dünyanın her yerinde her türlü koşullarda yapılıyor. Mercedes-Benz Kaza Araştırma Birimi kurulduğu tarihten bu yana 5000 küsur gerçekçi simülasyon ile bilimsel olarak kaza testleri yapıyor. Meşhur Alman otomotiv üreticisi, kazaların {nasıl} meydana geldiğini ve yolcuları ne kadar etkilediği üstünde çalışmalara öncelik veriyor. Bu doğrultuda bazı geliştirmeler hazırlıyor. Önümüzdeki 8 yıl içinde daha minik hedeflerle ana hedefe ulaşılması planlanıyor. Mercedes-Benz 2050 yılına kadar bu planları hedef sıfır projesi kapsamında hazırlanıyor.
Otonom Teknolojisinin Gelecekteki Önemi Nedir?
 Mercedes-Benz Group Vasıta Güvenliği Başkanı Paul Dick “Kazasız sürüş vizyonumuzun peşinden gitmeye devam edeceğiz. Başka bir deyişle artık Mercedes marka araçların kazalara karışma oranı azalıyor. Bu hedefler doğrultusunda hızla çalışmaya devam ediyoruz. Eğer otonom teknolojisi üstünde yeteri kadar ilerleyebilirsek, bu durum kazalar için belirleyici bir hal alacak.” Dedi. 
Mercedes-Benz 2050 yılına kadar sürüş yardım teknolojilerini geliştirerek, kazalara yol açan insan hatalarını ortadan kaldırabileceğini düşünüyor. Ek olarak Mercedes, hedeflerine erişebilmek için bazı dış faktörlerin de oldukça mühim bulunduğunu vurguluyor. Bu dış faktörlerden birisi de yol altyapısının iyi olması. Hedef sıfır projesi için en önemlisi kuşkusuz bu dış faktörlerin giderilmesidir.
Günümüzdeki otonom teknolojisi bile oldukça gelişmiş güvenlik sistemleri yardımıyla insan hatalarını telafi edebiliyor. Kör nokta uyarı sistemi yardımıyla otomatik fren yapabilen yeni nesil araçlar birçok kazayı önleyebiliyor.
ESP Güvenlik Teknolojisi Önemi

1997 senesinde meydana getirilen bir geyik testinde Mercedes-A W168 serisi vasıta devrildiğinde Mercedes-Benz Kaza Araştırma birimi bu durum üstünde yoğunlaştı. Sonrasında birçok kontrol ve güncelleştirme gerçekleştirmiş oldu. Sonunda Mercedes-Benz ESP teknolojisini hayata geçirdi. Böylece günümüzde bile araçların yoldan savrularak, kaza yapma oranı oldukça ciddi oranda azaldı. Hedef sıfır projesi ile de sıfırlanması planlanıyor.
 Sıfır Kilometre Mercedes-Benz Modelleri

Bir cevap yazın