Mercedes-AMG One 2023: 1049 Beygir Gücünde Bir Canavar

Mercedes-AMG One 2023 1049 beygir gücündeki motoru ile sahneye çıktı. İlk olarak 2017 senesinde konsept olarak açıklanmıştı. Hem de hiper otomobillerden birisi olan AMG One artık üretim aşamasında. Ek olarak minimum sürtünme için aerodinamik özelliklere haiz. Bu sayede de yollarda sınır tanımayan bir canavara dönüşüyor. Alman otomobil devi bu modeli Formula 1 otomobillerinden ilhamla tasarlamış. Üretim aşaması ile beraber yarış otomobillerine yalnız hız anlamında benzemediğini de söylemek mümkün. Hem de görüntüsüyle de oldukça sportif olan Amg One enerjisini çevre dostu hibrit bir motordan alıyor.
Mercedes-AMG One 2023 Dış Tasarımı

Dış tasarımı konsept haline gore oldukça değişik bir hal almış değil. Yukarı doğru oluşturulan kapıları ve yüzgeç şeklindeki hava girişleri ile adeta bir hız makinesi bulunduğunu söylüyor. İnce LED stop lambaların yer almış olduğu arka tarafta ise devasa bir egzoz çıkışı yer ediniyor. Sadece gene de büyüklüğü hiç kimseye kaptırmayan parçası arka difüzörü. Bununla beraber hiper otomobil oldukça büyük yan aynalara da haiz. Ek olarak vasıta hususi dövme alüminyum jantlara haiz. Onların derhal üst kısmında da aerodinamik yapısını güçlendiren karbon fiber kapaklar yer ediniyor.
Mercedes-AMG One 2023 Teknik Özellikler

Formula 1’den ilhamla tasarlana aracın 1.6 litrelik V6 motoru tam 556 beygir gücünde. Fakat AMG One yalnız bu motora haiz değil. Hem de dört tane elektrik motoruna haiz olan hiper otomobil gücüne güç katıyor. Aracın ön ve arka kısımlarında konumlanan motorlar toplamda aracın 1049 beygir gücüne ulaşmasını sağlıyorlar. Bu kuvvetli motorlar 7 ileri manuel şanzıman sistemiyle beraber çalışıyor. AMG Performance 4Matic+ teknolojisi yardımıyla aracın çekiş gücü de en üst düzeyde kalıyor. Hem de çevre dostu da olan aracın elektrikli motorları yavaşlarken enerjinin yüzde seksenini geri dönüştürüyor. Bu sayede de kendi kendine yeten bir vasıta oluyor.
Tam altı değişik sürüş moduna haiz olan araçta her türlü yol için bir mod yer ediniyor.  Race Safe, Race ve  Race Plus modları ile yarış hissiyatını sonuna kadar sezmek mümkün. EV modunda ise yalnız elektrikli motorlar ile çalışıyor. Strat 2 ve Individual isminde sürüş modlarında ise kent içinde AMG One ayrıcalığını yaşamak mümkün. Hemen hemen aracın 0’dan 100 km/s hıza ne kadar sürede çıkmış olduğu açıklanmış değil. Sadece 7 saniyeden kısa sürede 200 km/s hıza çıkacağı beklentiler içinde.
İç Mekan Özellikleri

Mercedes-AMG One 2023 yukarı doğru oluşturulan kapıları açıldığında iki koltuk karşılıyor. Oldukça sportif direksiyon simidinin üstünde çokça denetim tuşu yer ediniyor. Dokunmatik gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemi ekranı ile araca her türlü akıllı cihazdan bağlanmak mümkün. Agresif dokunuşların iç mekanda da devam ettiğini ses çıkış noktalarında görmek mümkün.
Son olarak bu hiper otomobilden yalnızca 275 tane üretilecek. Başlangıç fiyatı 2 milyon 720 bin dolar olan modelin satışları şimdiden tamamlandı.
Sıfır KM Mercedes-Benz Otomobil Modelleri
İkinci El Mercedes-Benz Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın