McMurtry Spéirling: Yeni Dünya Rekoru Denemesi

İngiliz şirketi McMurtry Automotive, Goodwood Festival of Speed ​​​​Hillclimb için hususi bir otomobil üretiyor. McMurtry Spéirling adındaki bu model, yalnız dururken 500 kilogramdan daha çok yere basma gücü üretiyor. Öteki taraftan şirket, bu model ile yeni bir hız rekoruna imza atmak istiyor.
McMurtry Spéirling’in 0-100’ü 1.5 Saniyenin Altında
İngiliz girişimci Sir David McMurtry tarafınca 2016 senesinde oluşturulan ekip eski F1 mühendislerinden kurulu. Ekip, geçtiğimiz yıl Goodwood Hız Festivali için bir model üretmeyi başardı. Bu yıl ise gene aynı festival için aynı modelle geri dönüyorlar. McMurtry Spéirling isminde modelle bu sefer tek amaçları zafer.

Tam Bir Canavar
McMurtry Spéirling arkada Gordon Murray seçimi bir fan sistemine haiz. Dururken 500 kilogram’dan fazla yere basma kuvveti üretebilen minyatür bir elektrikli hiper otomobil. Spéirling tamamen pist kullanımı için tasarlandı; ufak ve tek kişilik. Tam karbon gövdesi yalnızca 3,2 m uzunluğunda, 1,05 m yüksekliğinde ve 1,5 m genişliğindedir. Bu ölçüler ise havayı daha verimli bir halde kesmeye fazlaca uygundur.
Spéirling, McMurtry’nin kendi tasarımı olan arkadan çekişli iki motorlu bir elektrikli aks sistemiyle çalışır ve hem düşük hem de merkezi tutulan 60 kWh’lik bir pil paketini çalıştırır. Nihai güç sayıları hemen hemen mevcut değil. Sadece şirket, kilogram ağırlık başına minimum bir beygir gücü sunacağını ve nihai ağırlık rakamının 1.000 kilogram’ın altında olacağını vaat ediyor. McMurtry Automotive’e gore araçta, 0’dan 300 km/sa hıza dokuz saniyeden daha kısa sürede rahatça eşlik etmek için kafi güç olacak.

Bu tür bir gücü karşılayabilmek ve hakkaten dar bir dingil mesafesi ile ciddi dönemeç G kuvvetlerini çekmesine destek olmak için McMurtry, arabanın altında 80 beygir gücünde fanlar çalıştırmaya karar verdi. Bu fanlar yardımıyla McMurtry Spéirling daha hareket etmeye başlamadan ilkin bile ağırlığının yüzde 50’sinden fazla yere basma kuvveti üretecek.
Elektrikli arabaların çoğunun fazlaca sessiz bulunduğunu biliyoruz. Fakat Spéirling’in fan sistemi oldukça gürültülü. 120 desibel değerinde jet türbini benzeri raket, izleyenlerin kulaklarını rahatsız edeceğe benziyor.

Aracın pist testlerini eski F1 pilotu Max Chilton ve tepe tırmanışı yarışçısı Alex Summers yapıyor. Fakat üstün dereceli yarışında direksiyonun başlangıcında Max Chilton olacak.
Tüm Elektrikli Vasıta Modellerini İnceleyin⇒

Bir cevap yazın