Mazot (Yakıt) Filtresi Değişiminin Önemi ve Mazot filtresi değişiklik Periyodu

Mazot Yakit Filtresi Degisiminin Onem

Mazot filtresi Nedir?, Mazot filtresi nasıl değiştirilir, Mazot filtresi Niçin Önemlidir? ve daha çok probleminin cevabı bu yazımızda..

Mazot Filtresinin Görevi

Aracınızın deposundan gelen yakıtı en temiz şekilde motora aktarılması için kullanılan filtre sistemine yakıt filtresi denir.Yanma odalarına alınacak olan yakıtın kirli olması durumunda gerçekleşebilecek zararın önüne geçmek ve motorun arıza vermemesi için oldukca mühim bir ekipmanıdır. Mazot filtresi tıkanırsa rölanti bozukluğu, silkeleme, tekleme şeklinde arızalar yaşanır. Bilhassa mazot filtresinin hususi durumunu yitirmesi sonucu enjektörlere kaçabilecek bir kir, toz ve ya pislik daha ciddi arızalara niçin olabilir. Bazı mazot filtreleri yakıtın içindeki suyu da ayrıştırabilmektedir.Vasıta Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Yakıt Filtresi Hangi Aralıkla Değişmelidir.

Yakıt standartları gereği yakıt filtreleri oldukca sık kirlenen bir parça değildir bu yüzden Yakıt filtresi her periyodik bakımda değişmesi lüzumlu değildir. Sadece kesinlikle 2 bakımda bir kere yakıt filtresi değişimi yapılmalıdır. Bir oldukca durumda olduğu şeklinde yakıt filtresini de orijinal kullanmanız aracınızın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Orjinal ve ya kaliteli olmayan filtreler acele deformasyona uğramış olmakta ve filtreden parça koparak enjektörlere ve pompaya zarar verebilmektedir.

Otomobilblog Önerisi

Benzinli araçlarda yakıt filtresi değişimi 15+15 iki bakımda doğrusu 30 bin km de yada aracınızın 10+10 iki bakım toplamı 20 bin km de değişmelidir.

Dizel Araçlarda ise uzun ömürlü kullanım istiyorsanız aracınızın her periyodik bakımında 15 yada 20 bin km de bir kere kesinlikle yakıt filtresini değiştirmenizi tavsiye ederiz. Bundan dolayı dizel yakıt daha kalınca ve daha azca akışkan olduğundan filtre daha acele deformasyona uğramış olmaktadır.

Yakıt filtresi Tıkanırsa Ne Olur

Yakıt filtresi tıkandığında ilk etapta bu problemi anlamanız mümkün değildir. Daha sonraları aracınızın çekiş ve performansında düşme adım atar. Motorun emek vermesi düzensizleşir hatta çalışmamaya adım atar. gittikçe büyüyebilecek sorunlara sebep olması muhtemeldir. Yakıt pompası, enjektör arızaları meydana gelebilir. Enjektörlere pisli kaçması sonucu tam olarak kapanmazsa silindir içine damlatma yapar (enjektör işemesi) ve buda oluşan aşırı sıcaktan dolayı piston ve supaplara zarar verebilir. Mazot filtresi tıkandığında yakıt sistemi hava yapabilir.

Bir cevap yazın