Mazda Rusya Hisselerini Devretti

Mazda, Rusya hisselerini 1 euro karşılığında devrettiğini deklare etti. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının arkasından birçok şirket Rusya hisselerini devretmeye başladı. Teknoloji şirketleriyle süregelen akım otomobil üreticisi şirketlerle devam etti. Son haberlere gore ise Japon şirket Mazda da bu kafileye dahil oldu. Buna gore Mazda, Rus otomobil şirketi Sollers ile ortak olarak kurduğu MSMR şirketinde haiz olduğu %’50’lik oranı 1 euro karşılığında Sollers şirketine devretti. Bunun sonucunda ise Japon şirket, Rusya’dan tamamen çekilmiş oldu. Fakat doğal olarak ki de bu durum kalıcı olmayabilir. Daha evvelinde ülkedeki faaliyetlerini devreden öteki otomobil üreticileri benzer biçimde Mazda da 3 yıl içinde 1 euro karşılığında hisselerini geri alabilir. Mevzu ile ilgili tüm bilgileri ise siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
Mazda, Devrettiği Rusya Hisselerinden 85 Milyon Zarar Etti
Evet başlığı yanlış okumadınız. Mazda 1 euro karşılığında gerçekleştirdiği bu devir işleminden tam 85 milyon zarar etti. Fakat daha ilkin Renault yada Nissan şirketleri de hisselerini bu şekilde devretmişti. Açıkçası bu durum yalnız savaşın bitimine kadar hisselerin devredildiğini de kanıtlar özellikte. Şundan dolayı sonuçta hiçbir şirket bu şekilde büyük bir zarar etmek istemez. Bakalım gelecekte neler olacak hep birlikte göreceğiz.

Öteki taraftan ise açıklamalara gore Mazda Mart ayından beri Rusya’ya parça göndermiyor. Buna gore fabrikaların tekrardan faaliyete geçmesi de olanaksız. Mazda şirketinin, Rusya hisselerini devrettiği MSMR şirketinin de Vladivostok kentinde bir fabrikası bulunuyor. Bu yapınak ile şirket, 2012’den beri yılda 50.000 adetlik üretim kapasitesine ulaşıyor. Fakat bu çekilme sonucunda bu fabrikaların kapatılacağı düşünülse de Sollers şirketinin sözcüsü bu mevzuda aksini deklare etti. Buna gore şirket, 2023 yılından itibaren yeni bir ürün serisiyle beraber fabrikadaki üretimine devam edecek.
 
Satılık Tüm Mazda Modellerini İnceleyin⇒

Bir cevap yazın