MASFED Başkanı Otomotiv Piyasası Üstüne Izahat Yapmış oldu

Sektördeki otomobil piyasasının durumunu Motorlu Vasıta Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç değerlendirdi. Mevzuya ilişkin açıklamalar meydana getiren Erkoç, bayilerdeki sıfır araçlardaki arz sorununa ve ikinci el vasıta alımına yönelim benzer biçimde konulardan bahsetti.
MASFED Başkanı Erkoç’un Piyasa Üstüne Açıklamaları

İlk olarak MASFED, 2010 senesinde kurulmuş Türkiye’de 16 değişik ilde otomotiv ticaretiyle uğraşan derneklerin bütününden oluşur. Ek olarak bu alanda yaşanmış olan problemlerin çözümüne ilişkin emekler yapılması ve etkinlik standartlarının belirlenmesi adına yasal düzenlemelere liderlik eder. Hem de MASFED Başkanı otomotiv piyasası üstüne izahat yapmış oldu.
Erkoç, fiyatların artmasındaki sebeplerinden bahsetti. Sıfır vasıta bulmanın zorlukları, kurdaki dalgalanmalar ve maliyetlerin yükselmesi benzer biçimde sebeplerin olduğuna işaret etti. Alıcıların bayilerde vasıta bulamamasından kaynaklı olarak; ikinci el araçlara yöneldiğini ve matrah düzenlemesinin piyasaya oldukça fazla etkili olmadığını da belirtti.
Erkoç mevzuya ilişkin olarak, “Son aylarda tüketicilerde oluşan ÖTV indirimi beklentisi de sektörü durma noktasına getirmişti. Maliye Bakanlığı tarafınca meydana getirilen ÖTV matrah düzenlemesiyle beklemede kalan vatandaşlar vasıta gereksinimlerini karşılamak için bayilere gitti; sadece piyasada büyük canlanmanın olduğundan anlatmak zor. Şundan dolayı şu an bayilerde vasıta bulunmuyor. Bu yüzden yurttaşlarımız ikinci ele yönelmeye devam ediyor” diye belirtti.

Ek olarak Erkoç, “Bilinmiş olduğu benzer biçimde şu an faiz oranları oldukça yüksek, vade sayıları ise oldukça azca. Vatandaşlar vasıta satın alıp gereksinimlerini karşılamak istiyorlar sadece bankalardan kredi alırken mesele yaşıyorlar” dedi. Bunlara ek olarak da kasko maliyetinin artması sebebiyle trafikte pek oldukça vasıta için kasko yaptırılmadığını dile getirdi.
Son olarak Erkoç, ikinci el piyasasına yönelikte değerlendirmeler yapmış oldu. Mevcutta şu zamana değin -Ocak/Ekim- 5 milyon 51 olan vasıta satışlarının; senenin bitimine kadar 6 milyon 200 bine kadar yükseleceğini belirtti.

2. El Vasıta Devirleri (Ocak-Ekim; Tane)
2021
2022

Otomobil
4.589.633
5.051.591

 
Kaynak-1: MASFED
2. El Motorlu Kara Taşıtı Ticaretindeki Son Yönetmelik Bilgileri

Bir cevap yazın