Maserati “Gran Turismo” 75 Yaşlarında

Lüks otomobil üreticisi Maserati’nin A6 1500 ile süregelen Gran Turismo, bir efsaneleşmiş olarak 75. yaşını kutluyor. Gran Turismo, ilk olarak 1947 senesinde Cenevre Otomobil Fuarında sergilenmişti. Sadece otomobilin geçmiş 1941 yılına dayanıyor. Söz mevzusu A6 1500’in tasarımında, 6CM’lerden esin alınmıştı. Ve Gran Turismo düşüncesi ile de şimdi ki haline geldi. Bu otomobil daha ilkin görülmemiş doğrusu benzeri olmayan bir otomobil sınıfının öncüsü. Otomobil, devrimci ruhu ile otomobil geçmişine adını altın harflerle kazımıştı. Gran Turismo, oldukça beğenilince Maserati’nin teknolojisini ve tasarımını yenilediği yeni periyodunun ilk adımı olmuştu. Sebebi ise uzun mesafe ve konforlu yolculuklar vaat etmesi hem de da yüksek performanslı otomobilleri ifade etmesi. Maserati, bu modelinden esin alarak o yıllardan bu yıllara otomotiv dünyasında oldukca sayıda Maserati modeline de esin oldu. Pininfarina’nın tasarladığı A6 1500, efsanevi tasarımı ile otomotiv dünyasında adından oldukca söz ettiriyor.
A6 1500 Adı Nereden Geliyor?
Modelin isminde ki A harfi ‘Alfieri’yi ifade ediyor. Bununla beraber otomobildeki silindir sayısını da 6 rakamı ifade ediyor. Böylece A6 adı oluşmuş. Gelin sizlere bu otomobilin özelliklerini açıklayalım.
İlk olarak otomobilde durağan(durgun) silindir kafasına ve çift eksantrik mile haiz bir motor bulunduğunu açıklayalım. Bununla beraber A6 1500’ün tek Weber 36DCR karbüratörü ile 65 HP güç üreten motoru da 150 km/s maksimum hıza ulaşabiliyordu. Modelde mekanik hareketli katlanan farlar mevcuttu.

A6 1500 Gran Turismo Özellikleri
Bir öteki taraftan otomobilin ilk modeli, Cenevre Otomobil Fuarı için tasarlanıp, Şubat 1947’de Pininfarina beden atölyesinde üretilmişti. A6, Fuarda yalnız deli farları ile dikkat çekmekle kalmadı. Tasarımındaki pleksiglas sunroof ve iki taraftan oluşturulan yada tamamen çıkarılan motor kaputu da onu benzersiz kılan detaylarındandı. Sergilendikten sonrasında otomobile birçok övgü ve ödül geldi. Böylece akla derhal süratli seri üretime geçme düşüncesi geldi. Bu fikir uygulamaya geçti. 1948 senesinde Pininfarina, otomobilin karoserinde değişimler yaparak ön çamurluklardaki kabartmalı süslemeyi çıkartı. Bununla beraber kabine iki arka koltuk ekledi. Böylece otomobile yenilikler yapılmış oldu.
A6 1500 Gran Turismo’nun seri üretimi 1950 yılına kadar sürdü. Üretimindeki 4 yıl süresince 58 tane üretilen A6 1500, Maserati’nin geçmişinde büyük bir iz bıraktı. Maserati, bu modeli ile sportif tasarıma haiz, yüksek kaliteli ve hem de da kişiye hususi otomobil üreticisi olarak kendini kanıtladı. Pininfarina’nın tasarladığı göze çarpan beden de Maserati’nin ürettiği öteki otomobillere de esin kaynağı oldu.

2023 Senesinde Tamamen Elektrikli Otomobil!

Maserati’nin  Gran Turismo süreci A6 1500 ile başladı. Şimdiyse 2023 senesinde pazara sunacak olduğu ilk tamamen elektrikli otomobili ile yolculuğuna devam edecek. Maserati’nin yol otomobilleri üstüne başlangıcını A6 1500 temsil ediyor. Bununla beraber da Gran Turismo ise markanın tamamen elektrikli otomobillere geçişini temsil ediyor. Bir öteki taraftan Maserati, Folgore adını verdiği ürün gamı ile yenilikçi bir tasarımı bizlere gösteriyor.  
İkinci El Maserati İlanları

Bir cevap yazın