Manuel Şanzıman Daha Güvenilir İddiaları Doğru Mu?

Manuel Şanzıman Daha Güvenilir İddiaları Doğru Mu? Bu söylentinin doğruluğunu hep beraber inceleyelim.
Artık bir çok şahıs manuel şanzıman kullanmayı bile bilmiyor. Gene de, araçla bağlantıda kalmak için bir şeyleri olan birçok otomobil tutkunu ve sürüş tutkunu tarafınca takdir edilmektedir. Bir debriyajın {nasıl} çalıştığına dair genel bir anlayış ve aktarma organları ile etkileşim, sürüşü hakikaten keyifli hale getirebilir. Sadece, manuel şanzımanın bazılarına daha çekici gelmesinin tek sebebi bu olmayabilir. Manuel şanzıman, otomatik şanzımandan daha mı güvenilir? Otomobil severlerin merak etmiş olduğu suali sizler için araştırdık.
Manuel Şanzımanın Bakımı Otomatik Şanzımandan Daha Mı Ucuz?
Kaynaklara bakılırsa, bir vites değişiklik yapma sisteminin bakım maliyeti, otomatik vitesten daha ucuzdur. Manuel şanzımanın daha güvenilir olduğu fikri, çoğu zaman onarımlarının daha ucuz olmasından kaynaklanıyor olabilir. Otomatiklerin oldukça daha karmaşık parçaları ve başarısız olma kabiliyetine haiz karmaşık işlevleri vardır. Bir manuel şanzımanı otomatik şanzımandan daha güvenilir meydana getiren şeyi teknik detaylarla belirtelim. Bunun bir kısmı, birinin mekaniğini diğeriyle karşılaştırdığınızda saf basitlik seviyesidir.
2021 Ford Bronco manuel şanzıman
Ek olarak, tüm bu karmaşık mekanik işlevler ve onları çalıştıran parçalar sebebiyle, otomatik şanzımanın onarımı çoğu zaman daha maliyetlidir. Otomatik şanzımanı ve manuel şanzımanı değiştirmeniz gerektiğinde ikisi içinde bir fiyat farkı oluşuyor. Ve genel anlamda otomatik şanzıman arızaları manuel şanzımana bakılırsa daha pahalıdır. Ek olarak şanzıman tutarları kalite ve değişik işlevlere bakılırsa 2500 TL ve 40.000 bin TL içinde değişmiş olur. İşte o süre ana akım araçlardan bahsediyoruz. Lüks bir araçtaki şanzıman normal olarak oldukça daha yüksek fiyatlı olacak. Bundan dolayı, Aston Martin Vantage yada BMW 2 Serisi benzer biçimde bir araçtaysanız fark daha azca mühim olabilir.
Manuel Şanzıman Yakıt Ekonomisi
Tüketici Raporları’nın 2015 tarihindeki bir makalesinde, “manuel şanzımanların daha iyi yakıt ekonomisi ve hızlanma sağlayabileceği” belirtiliyor. Gaz kilometresi açısından manuel şanzıman ile otomatik şanzıman içinde birkaç karşılaştırma var. Mazda3 i ve Chevrolet Sonic benzer biçimde bazı araçlar, vites değişiklik yapma ile daha iyi yakıt ekonomisi görmüş oldu. Birkaç mpg’nin peşinde kalan otomatik muadillerinin aksine.
Sadece, bu örnekler birazcık eski modeller için doğruluk içeriyor. Bu, 2015’teki otomobiller için geçerli olsa da, daha yeni otomobiller için durum bu şekilde değil. Mesela 2021 Mazda3, Car and Driver tarafınca kontrol edildi. 2021 Mazda3’ün manuel şanzıman versiyonu, derecelendirildiğinden daha iyi yakıt tüketimi sağlamış oldu. Fakat gene de 2 mpg ile yakıt ekonomisi açısından otomatik şanzımanın gerisindeydi.
insanoğlu, manuel şanzımanlı araçların daha iyi yakıt ekonomisine haiz olduğu efsanesini de yıktı. Bazıları manuel şanzımanın otomatik şanzımandan daha güvenilir bulunduğunu düşünebilir. Yakıt ekonomisinin daha iyi bulunduğunu iddia edebilirler. Sadece bu varsayım yalnızca eski modeller için geçerlidir. Ek olarak günümüzde otomotiv dünyasında elektrikli araçların yoğunlaşması ile beraber şanzıman terimi eskimeye devam ediyor. Elektrikli otomobillerin çoğunda vitesli şanzıman bulunmamaktadır. Sadece tek vitesli şanzıman elektrik motorunu hareket ettirmektedir.
Geçmişte, manuel şanzımanlı araçların otomatik muadillerine bakılırsa yakıt açısından daha verimli olacağı neredeyse biliniyordu. Sadece çağdaş otomatikler ek vitesler kazandıkça ve bir tork konvertörüne daha azca güvendikçe, artık yakıt ekonomisi açısından kılavuzları geride bıraktılar.
Manuel Şanzıman Daha Güvenilir İddiaları Doğru Mu?
Bakım maliyetleri manuel şanzıman için daha ucuz olabilir. Şanzıman sıvısını değişiklik yapmak kadar rahat bile, otomatik bir tahrik sistemi için daha pahalıya mal olacaktır. Bir çok kaynağa bakılırsa motor yağı değişimi kalite ve markaya bağlı olarak değişmiş olur. Ek olarak, otomatik maliyet için 100 – 800 TL içinde bulunur. Bir vites değişiklik yapma otomobili için sıvı değişimi bunun ortalama yarısına mal oluyor.
Sadece, bakım maliyetleri o denli rahat değildir. Düz şanzımanın güvenilirliği sürüş tarzına bağlı olarak değişebildiğinden, şu ya da bu şekilde söylemek aslına bakarsak oldukça zor. Hangisi daha güvenilir? Yetenekli bir sürücüye haiz eski bir otomobilde, bir manuel şanzımanın daha güvenilir olduğu kesinlikle doğru olacaktır. Bununla beraber, sürüş debriyajda zorsa, aynı ifade yanlıştır, daha yeni bir otomobilde bile. Genel olarak, oldukça fazla unsur ve değişken var. Bu günlerde, manuel şanzımanların daha güvenilir olduğuna dair genel bir izahat yapmak ihtiyatlı değil. Daha keyifli olsalar bile.
İkinci El Otomobil İlanları
Avrupa Otomobilleri Niçin Hususi Yağ Gerektirir?

Bir cevap yazın