Macaristan GP: Zafer Max Verstappen’in!

Macaristan GP Kazananı Max Verstappen
Macaristan GP, son yıllarda olduğu şeklinde bu yıl de garip bir yarışa sahne oldu. Cumartesi günü sıralamalarda hatasının sonrasında da güç ünitesi probleminin arkasından 10. sırada kalan şampiyona lideri Max Verstappen, güçlü bir sürüşle yarışı kazanmayı başardı. Ferrari, soğuk havada zayıf lastik kullanımı ve başarısız stratejisi sonucunda 2. ve 3. sıralarda başladığı yarışta podyuma çıkamadı.
Start
2022 Macaristan GP yarışı ön tarafı olaysız bir start ile başladı. Lastikler açıklandığında pole pozisyonundan kalkan George Russell’ın kullanılmış yumuşak hamur harcı (S) lastikler taktığını gördük. Ferrari pilotları tercihini M lastikten yana kullanırken 4. sıradaki Lando Norris de S lastiği tercih etti. 10. ve 11. bayağı süregelen Red Bull pilotları Max Verstappen ve Sergio Perez de tercihini yumuşak lastikten yana kullandı. 7 kez Dünya Şampiyonu Lewis Hamilton, Ferrari pilotları şeklinde orta hamur harcını tercih etti.
Daha sert lastik hamuruna karşın Ferrari pilotları sorunsuz bir start aldılar. George Russell, iyi bir start alan Carlos Sainz ile ilk virajda yan yana gelse de yerini korumayı başardı. Lando Norris, bir başka temiz start alan isimdi ve Charles Leclerc’i zorladı sadece o da geçiş yapamadı.
Şampiyona lideri Max Verstappen, 10. bayağı sorunsuz bir start aldı. Sabırlı ve karmaşadan uzak bir sürüşle ilk turu iki sıra yükselerek atlattı. Lewis Hamilton ise startta çekişen Alpine pilotlarını dış taraftan avladı ve 5. sıraya yükselmeyi başardı.


Bunlar olurken arka tarafta Albon’un aracının teması sebebiyle piste parçalar döküldü ve VSC periyodu başladı. Bu periyot yalnız iki tur sürdü.
Macaristan GP – Albon’un Ön Kanadı Hasarlı Aracı
Pit Stratejileri
Macaristan GP 17. turunda, yarış lideri George Russell pite geldi ve M lastiklere geçti. Bir tur sonrasında pite gelen Carlos Sainz da M lastiklere geçti sadece George Russell’ın önüne geçemedi. Daha sert hamur harcı lastiklerine karşın Russell ile aynı periyotta pite gelmesi kafalarda sual işareti yarattı. Max Verstappen ise doğru zamanlamalı pit stopu ile Lewis Hamilton’ı avlamayı başardı.
Bir tur sonrasında Ferrari cevap verdi. Sainz pite çağırıldı ve fakat yavaş bir pite (3.7s) M lastiğe geçti. Bu sebeple piste döndüğünde Fernando Alonso’nun arkasına düştü.
Böylece Leclerc, Hamilton’ın 11 saniye önünde liderliğe yerleşti. 20. turda da İngiliz pilot ekibi Mercedes tarafınca pite çağırıldı.
Böylece Russell, Leclerc’in 19s ardında 2. sıraya yerleşti. Turlar ilerledikçe Russell, Leclerc ile farkı kapatmaya başladı. Aradaki fark 2.9s civarına vardığında, Monakolu pilot pite girip taze M lastiklere geçiş yapmış oldu. Pitten ekip arkadaşı Sainz’ın önünde çıktı.
Leclerc kısa süre sonrasında farkı kapatmaya başladı. DRS ile de Mercedes’in vites kutusuna yapıştı. Russell, Leclerc’i geçiş zor Hungaroring pistinde yavaşlatmak için F1-75’i mümkün olan her yerde dış çizgiye sıkıştırarak müdafa halletmeye çalıştı.
Russell, bu savunmayı 4 tur süresince devam ettirmeyi başardı. Sadece 31. tura girerken, start düzlüğünde Leclerc oldukça daha yakın gelmeyi başardı. 1. viraja oldukça geç bir frenajla giren Ferrari pilotu, Russell’ı geride bırakmayı başardı.


Leclerc derhal süratli bir turla aradaki farkı 2.8 saniyeye kadar çıkardı.
Geçen senenin Dünya şampiyonu Max Verstappen, 39. turda tehlikeli sonuç bir pit stop yapmış oldu. 2.4 saniye şeklinde başarıya ulaşmış bir pitle M lastiklere geçti.
Ferrari’nin Büyük Strateji Hatası
Russell, bir sonraki tur tur M lastikler için pite girdi ve Verstappen’in arkasında çıktı. Böylece Red Bull, iki Mercedes’i de pit stratejisi ile avlamış oldu. Derhal arkasından Leclerc de pite geldi ve talihsiz bir strateji ile H (Sert) lastiklere geçiş yapmış oldu.
Verstappen, önündeki Ferrariyi (Leclerc) avlamak için DRS avantajına sahipti. Hollandalı pilot, Leclerc’i çizgisinden çıkmaya zorlamak için burnunu apekste bir parça açtı. Böylece Leclerc’i geçmeyi başardı.
Verstappen Spin Atıyor!
Macaristan GP – Verstappen, Leclerc’in Önünde Spin Atıyor
Verstappen farkı açarken 13. virajda bir hata yapmış olup 360 aşama spin attı. Sorunsuz şekilde devam eden pilot, pist üstü pozisyonunu rakibi Leclerc’e kaptırdı. George Russell ise, Verstappen’in ekip arkadaşı Sergio Perez’in engellemesi yardımıyla geçiş yapamadı.


Macaristan GP de Verstappen, 43. turda aradaki farkı kapatıp yine Leclerc’in vites kutusuna yapıştı. RB18’ini 3. virajda, Leclerc’in F1-75’inin önüne atmayı başardı.
Carlos Sainz, 48. turda pite çağırıldı. Sağ arkadaki hata sebebiyle 4.6 saniyelik yavaş bir stopla yumuşak (S) lastiğe geçti ve 5. sırada piste döndü. Hamilton ise ikinci pitini 51. turun sonunda yapmış oldu. M lastikle 5. sırada piste döndü.
Ferrari, çalışmayan sert hamur harcı lastikleri ile devam eden Leclerc’i üçüncü pitine aldı ve S lastikler ile piste sürdü. Sadece buradan sonrasında Monakolu pilot gidişat bulamadı ve yarış süresince başka geçiş yapamadı.
Yarışın son aksiyonu Mercedes pilotları içinde oldu. Daha yumuşak ve taze lastiklere haiz Hamiltoni ekip arkadaşı Russell’ı geçerek Verstappen’in arkasında ikinci sıraya terfi etti.


Son 3 tur kala, Valtteri Bottas’ın Alfa Romeo’su yolda kaldı ve 2 turluk bir VSC periyodu yaşandı.
Macaristan GP – Valtteri Bottas Yarışa Veda Ediyor
İkinci bayağı kalkan Carlos Sainz ve üçüncü bayağı kalkan Charles Leclerc, yarışı podyum haricinde sırasıyla 4. ve 6. sırada tamamladılar. Ferrari bir kez daha favori olduğu bir pistte podyuma çıkamadı. Aralarına 11. bayağı kalkan Red Bull pilotu Sergio Perez girmeyi başardı.
Ferrari’leri izleyen isim McLaren pilotu Lando Norris oldu. Yarışı 7. sırada tamamladı.
Yarışta birbirine sert savunmalar meydana getiren ve takımın yarışını baltalayan Fernando Alonso ve Esteban Ocon, yarışı 8. ve 9. sıralarda tamamladılar. Günün son puanı ise Aston Martin pilotu Sebastian Vettel’e gitti.
Yarış Sonucu;
Macaristan GP Yarış Sonucu
Macaristan GP Sonrası Puan Durumları
Pilotlar Şampiyonası;
Pilotlar Şampiyonası Durumu
Takımlar Şampiyonası;
Takımlar Şampiyonası Durumu
Bu yarış itibariyle Formula 1 sezonu yaz arasına girmiş oldu. Bir sonraki yarış olan, 28 Ağustos’ta yapılacak Belçika GP’de görüşmek suretiyle!
Macaristan GP Sıralamalar: Russell Pole Pozisyonunda!
Macaristan GP Saat Kaçta? Yarış Detayları 2022
Formula 1’e Yeni Başlayacaklar İçin Başlangıç Rehberi
 
 

Bir cevap yazın