Uncategorized

M Sınıfı Yeterlik Nedir? {Nasıl} Alınır?

Motorlu araçlarla trafiğe çıkıldığında aracın türüne gore ehliyete haiz olunması gerekmektedir. Devletimizde çoğu zaman B sınıfı yeterlik kullanımının yaygın olduğu bilinmekte. Fakat trafiğe minik motorlu araçlarla çıkıyorsanız M sınıfı ehliyete haiz olmanız gerekiyor. M sınıfı yeterlik hakkında merak edilenleri sizler için derledik.
Trafiğe çıkıldığında birbirinden değişik vasıta yoğunluğu görülmekte, bu araçların sınıflarına gore ehliyete haiz olunması gerekmekte. M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, DE, D, D1E, F ve G sınıflarına ilişkin yeterlik türleri bulunmakta.
Araçlar sınıflarına gore değişkenlik gösterirler. En düşük yeterlik sınıfı M olurken, en yüksek yeterlik sınıfı ise G şeklindedir. Böylelikle her vasıta türünün ehliyeti farklıyken tecrübe, geçerlilik süresi ve yaş grubu şeklinde değişkenlikler de bulunmakta.

M Sınıfı Yeterlik Nedir?
Ufak tip motosikletler için kullanılan yeterlik olarak bilinmekte. Karayollarının belirlemiş olduğu bu sınıfa MOPED adı verilmekte. M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletler için verilmektedir. Burada asgari yaş sınırı 16’dır. Tecrübe ve deneyim aranmamakla beraber ehliyetin geçerlilik süresi 10 senedir.
MOPED Nedir?
Motorlu bisiklet olarak adlandırılan MOPED saatteki hızı en fazla 45 kilometreye ulaşabilen bu araçların trafikte bazı avantajları da bulunmakta.
Bu avantajlar ise şu şekilde:

MOPED’ler öteki motorlu araçlar şeklinde trafik sigortası yaptırmak zorunda değiller.
B sınıfı sürücü belgesi ile beraber kullanılmalıdır. Eğer B sınıfı bir ehliyetiniz var ise M sınıfı yeterlik almak zorunda değilsiniz.
Bu vasıta tipinin MTV ödemesine de gerek kalmamıştır.

M Sınıfı Yeterlik {Nasıl} Alınır?
Yeterlik alabilmek için 16 yaşını doldurmuş olma koşulunu elde etmiş olmak lüzumlu. Ek olarak TC vatandaşı olmalı ve bir yeterlik kursuna kayıtlı olunmalıdır. Vesikalık fotoğraf, tahsil belgesi, sıhhat raporu şeklinde belgelerinin tamamlanması gerekmektedir. Sabıka kaydının bulunmadığına dair ihtiyaç duyulan dilekçe Hususi MTSK müdürlüğüne verilmelidir.
Türkiye’de 6 aydan fazla kalacaklar için, tahsil vizesi ya da ikametgah örneği, pasaportun Türkçe tercümesi, tahsil belgesi ve sıhhat raporu son olarak vesikalık fotoğraf istenmektedir.
Bu evraklar adaylar tarafınca hazırlanmalıdır ve yeterlik alabilmek için adaylar en fazla 4 imtihan hakkına sahipler. Ek olarak hem kuramsal hem de direksiyon sınavında başarı göstermiş olunması gerekmektedir. Ehliyeti alabilmek için bu şartları sağlamak gerekmekte. Ehliyetin geçerlilik süresinin 10 yıl bulunduğunu tekrardan hatırlatalım.
TRİNK SAT
ARABAM GARAJ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün