Lüks Araçlar Hangileri? Lüks Segment Ne Demek?

Hayatımızın neredeyse her alanında lüks kelimesi ile karşılaşıyoruz. Lüks evler, lüks mobilyalar, lüks yatlar vs… Mevzu otomobil olunca da lüks araçlar. Sokakta yürürken bile sık sık lüks otomobiller ile karşılaşıyoruz. lüks araçlar hangileri? Lüks segment ne demek?  Gelin detaylı bir araştırma yapalım.

Lüks Otomobil Nedir?
Lüks otomobil denildiğinde aklınıza ne geliyor? Bizce çekici ve heybetli bir otomobil gözünüzde canlanıyordur. Normal olarak ki yalnız lüks otomobil yalnız dış görünümden ibaret değil. Lüks otomobil demek aslen;

daha yüksek donanım,
daha yüksek konfor,
yüksek performans,
daha çok teknoloji ve
daha sıradışı tasarım anlamına gelir.

Tüm bunların kombinesi ile lüks segment araçlar meydana geliyor. Lüks segment otomobilleri öteki segmentteki araçlardan ayıran en mühim özellikler de bunlar.
Günümüzde her sektör geliştiği şeklinde otomotiv sektörü de hız kesmeden gelişiyor. Böylece orta segment vasıta üreticileri, lüks modelleri öykünmek edebiliyorlar. Sadece lüks segment araçlar, performans açısından orta segment araçları geride bırakıyor. Sadece lükse segment araçlar sadee performansları ile öne çıkmıyor. Bununla birlikte kişiselleştirilebilir seçenekleri ile de fark yaratıyorlar. Böylece sürücüsüne beklediği konfordan oldukca daha fazlasını veriyorlar.

Lüks Segment Otomobiller
Aslına bakarsak lüks segment otomobiller, her vasıta tipini kapsıyor. Eğer şu an lüks bir otomobil satın almak isterseniz yalnız sedan kasa ile yetinmek zorunda değilsiniz. Artık lüks segment araçlar içinde

SUV,
crossover,
station wagon,
hatchback ve
coupe şeklinde tüm karoser tipleri mevcut.

Hal bu şekilde olunca artık günümüzde bu karoser tiplerinin yanı sıra değişik segmentlerde lüks otomobiller görmek mümkün oldu.
Artık günümüz otomotiv dünyasının önder markalarının lüks segment modelleri, o markanın devamlı en mühim modellerinin başlangıcında geliyor. Söz mevzusu lüks modeller, yüksek satış adedine ulaşmak için üretilmiyorlar. Kısaca anlayacağınız onları hususi ve bir bakıma lüks meydana getiren belirli bir alıcı kitlesi olması. Lüks otomobil üreticilerinin limitli üretim yapmasının sebeplerinden biri de bu diyebiliriz.

Günümüzde lüks model otomobil diyince akla gelen modeller ise aşağıdaki şekilde:

BMW 5 serisi
Mercedes-Benz E
Audi A6
Land Rover Range Rover Sport (Ultra Lüks Segment)
Mercedes-Benz S serisi
BMW 7 Serisi
Jaguar XF
Volvo S 90
BMW X3
Audi A8
Lexus LS
BMW 8 Serisi Gran Coupe
Bentley Mulsanne
Aston Martin Rapide
Porsche Panamera

Bir cevap yazın