Lucid Air Sapphire: Dünyanın En Kuvvetli Sedanı Tanıtıldı

Lucid Air Sapphire tanımı Monterey Otomobil Haftası’nda gerçekleştirildi. 2007 senesinde Bernard Tse ve Sam Weng tarafınca Atieva adı altında kurulan ve Lucid Air modelinin üreticisi olan Lucid Motors, ABD Birleşik Devletleri merkezli bir elektrikli otomobil üreticisidir. Şirket bilhassa son yıllarda elektrikli modelleri ile oldukça ön plana çıkmayı başarmıştır. Başarılarıyla öne çıkan şirket, geçtiğimiz günlerde dünyanın en kuvvetli sedanı Lucid Air Sapphire modelini tanıttı. Bilgileri siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
3 Motorlu Lucid Air Sapphire
Lucid, geçtiğimiz günlerde amiral gemisi Lucid Air lüks sedanının yeni üç motorlu varyantını tanıttı. Lucid Air Sapphire, Lucid’in yeni Sapphire performans alt markasının ilk modeli. Ek olarak model 1.200 beygir gücüne haiz. Bu da onu dünyanın en kuvvetli üretim sedanı yapıyor. Öteki taraftan ise araçta 895 kilowatt güç üretebilen 3 değişik elektrikli motor bulunuyor. Bu özelliklerin arkasından ise aracın, Tesla Model S Plaid’i kendine rakip olarak almış olduğu anlaşılıyor.
Lucid Air Sapphire, ikisi arkada ve biri önde olmak suretiyle üç motordan oluşan bir güç aktarma organı kullanıyor ve 1.200 beygir güce haiz olabiliyor. Buna bakılırsa ise vasıta, 0’dan 100 km hıza iki saniyenin altında ulaşabiliyor. Bu ise aracın 0’dan 160 km hıza dört saniyeden daha kısa bir sürede ulaşabileceğini gösteriyor. Bu inanılmaz hız ise aracın 400 metrelik mesafeyi 9 saniyenin altında bitirmesi için kafi. Aracın maksimum hızının ise 321 km/h’nin üstünde olacağı söylenmekte. Bu istatistikler ile vasıta kesinlikle bir süper otomobil ve dünyanın en güçlüsü.

Bugünden İtibaren Ön Siparişler Alınacak
Lucid Air Sapphire’nin bu güç ile baş etmesi kolay olmayacak. Bunun için araçta extra bir takım özellik mevcut. Vasıta hızlandığında  çevik bir yol tutuşu sağlamak için, üç motor dönüşlerini daha yumuşak hale getirecek tork vektörleme kabiliyetleriyle üretildi. Ek olarak dış kısımdaki daha geniş beden, Lucid Air Sapphire’in otomobil üreticisinin kendi Aero Sapphire tekerleklerine hususi Michelin lastikleriyle uyum sağlamasına izin verecek. Bu sayede ise vasıta, asfalt ile daha çok temas sağlayacak. Öteki taraftan ise kilitlenme önleyici frenleme ve hidrolik direksiyonun yanı sıra daha sert burçlar ve süspansiyon sistemi benzer biçimde bir takım özellikten de hususi ayar bekleyebiliriz.
Lucid Air Sapphire için bugünden itibaren premium EV ön siparişleri başlamış olacak. Aracın etiket fiyatı ise 249.000 USD’den başlamış olacak.
 

Bir cevap yazın