LPG li Araçta Oksijen Sensörü Arızası

Kasım 20, 2021 by Yorum yapılmamış

LPGli araçlarda oksiyen sensörü arızası olduğunda yakıt sarfiyatında yükselme, tekleme ve gaz yememe benzer biçimde sorunların yaşandığı görülür. Oksijen sensörü yakıtın yanabilmesi için lüzumlu havayı elde eden bir parça olduğundan dolayı görevi de oldukça mühim olmaktadır. Egzoz sensör arızasında emisyon değerlerinde de artış görüleceği için egzoz muayenesinden geçmez. Birçok negatif problemlere yol açan bu parçanın niçin arızalandığından da tek tek bahsedelim.Oksijen sensörü arızası iyi mi anlaşılır ?Oksijen sensörü motor kaputunun içinde bulunan bir parçadır. Arızalanması ise gelen belirtilerden dolayı kolaylıkla anlaşılmaktadır. Ilk olarak eskimeden, kirlenmeden ve zamanı ulaşınca değiştirilmemeden dolayı arıza verebilmektedir.
Oksijen sensörü LPG li araçlarda arıza yaptığında vasıta varlıklı karışımda çalışır. Varlıklı karışım olduğunda ise vasıta yeterince hava alamaz ve bunun yerine daha çok LPG geleceği için yakıt tüketiminde oldukça çok artış görülür.Oksijen sensörü arızası emareleri alttaki gibidir.
Yakıt tüketiminde artışEgzoz emisyon değerlerinde dalgalanmaÇekişte zayıflıkGaz yememegibi durumlar araçta mevcut ise ilk bakılacak bölgeler içinde oksijen sensörü yer almıştır. Kirlenme durumunda oksijen sensörü çıkartılmakta ve detaylı bir temizlik sonrasında yeniden çalışır hale getirilmektedir. Bazı sensörler ise yakıt ve hava karışımını tam ayarlayamaz ve içinde ki devreler hasar görür. Bu benzer biçimde parçaların tamiri pek tavsiye edilmez. Yenisini almak en doğru çözüm olmaktadır.Yan endüstri oksijen sensörü parçası kısa sürede bozulabilen bir malzemedir. Bu yüzden bu arıza durumunda orijinal yedek parça kullanmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Orijinal oksijen sensörü tutarları yan sanayiye bakılırsa birazcık daha pahalıdır. Fakat uzun seneler sorunsuz kullanılacağı için tercih edilmesi gerekmektedir.Oksijen sensörü kaç km’ de değişmeli ?Her araçta aynı görevi meydana getiren oksijen sensörleri averaj 65.000 – 100.000 km aralığında değişmelidir. Erken arıza verebilme ihtimali de mevcuttur.Mevzu başlıkları ( Mevzuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )
Oksijen sensörü arızası iyi mi anlaşılır ?Oksijen sensörü kaç km’ de değişmeli ?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir