Lotus Evija Dünyanın En Premium Sürdürülebilir Otomobili

lotus

Lotus Evija Dünyanın En Premium Sürdürülebilir Otomobili duyuru edilen tasarım ödülünü kazanmıştır. Lotus Evija, Senenin Ürün Tasarımı kategorisini kazanarak Internasyonal Tasarım Ödülünü evine götürdü. Mimarlık, Moda, İç Mekan, Ürün ve Grafik Tasarım olmak suretiyle beş değişik disiplinden oluşan kategoride jüri üyeleri, elektrikli süper otomobile “dünyanın en kaliteli sürdürülebilir otomobili” unvanını verdi.
Lotus Evija Dünyanın En Premium Sürdürülebilir Otomobili Seçildi
Pandemi sebebiyle aracın üretimi 2021’in ortalarına geri çekilmiş olduğu için Ejiva hemen hemen müşterilere teslim edilmedi. İngiliz markası için tamamen elektrikli ilk otomobil ve Lotus’un iddia etmiş olduğu dört elektrik motoruna haiz ve motorlar 2000 hp (2029 PS) ve 916.78 Nm tork üreterek birleşik bir çıktı veriyor.

Otomobil 0’dan 100 km / s’e (0 ila 62 mph) 3 saniyeden daha azca bir sürede çıkıyor ve tam eğimde 320 km / s ve üstünde hıza haiz olacaktır. Elektrikli hiper otomobilin öngörülen sürüş menziline ulaşınca, göstergede ortalama 400 km (250 mil ) görebilirsiniz.
Karbon fiberden üretilen üstyapı ile olabildiğince oldukca alanda ağırlığın azaltılması hedefleniyor. Bu, Colin Chapman’ın orijinal “basitleştirin, sonrasında hafiflik katın” felsefesine ters düşen otomobilin ağır aküleri sebebiyle lüzumlu bir unsur. Bununla beraber, ICE standartlarına gore oldukca hafifçe olmasa da, 1678 kilogram Evija’nın üretime giren en hafifçe hiper otomobil olduğu iddia ediliyor.

IDA jürisi ek olarak Evija “istisnai aerodinamik güzel duyu barındıran otomobil iken daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru kendine bir yol açıyor.” dedi. “Dünyanın En Premium Sürdürülebilir Otomobili” ödülü, Lotus’un tarihinde garip bir döneme denk gelen bir yılda veriliyor. Doğrusu 2021’de, 25 senelik inanılmaz bir çalışmanın arkasından Evijia Elise ve Exige modellerine veda ediyor. Evija, 2022 yılı için yeni bir hibrit spor otomobili piyasaya sürmeden ilkin, Norfolk merkezli markanın kendisini tekrardan keşfetmesinin bir yolunu temsil ediyor.

Lotus Tasarım Direktörü Russell Carr, “Lotus’taki hepimiz bu ödülü almaktan onur duyuyor” dedi. Ek olarak Carr, “Evija, Lotus için inanılmaz derecede mühim bir otomobil; yenilikçi geçmişimizden esin alıyor. Vasıta hem de tutkulu ve coşku verici geleceğimiz için nihai niyet beyanı niteliğindedir.” açıklamalarını ekledi.
İkinci El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın