Lastiklerin Hava Basıncı Kaç Olmalı

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Lastiklerin hava basıcı mevzusunda tek bir tazyik yüzdesinden anlatmak mümkün değildir. Lastik basıncı her araca ve lastik ebadına bakılırsa farklılık göstermektedir. Eğer kendi aracınızın ideal tazyik bilgisine haiz olma istiyorsanız, otomobilinizin kullanma kılavuzuna göz atabilirsiniz. Burada her lastik ebadına bakılırsa değişik Psi değerleri yer verilmiştir. Sadece otomobilinizin kullanma kılavuzu yoksa daha değişik şekilleri le lüzumlu tazyik kıymetini öğrenebilirsiniz;Otomobilinizin sürücü kapısının iç tarafında, bagaj içinde ya da yakıt depo kapağının iç kesimi şeklinde yerlerde, lastiklerinizin hava basıncının kaç olması gerektiği yazar. Sadece bu değerler bizim kullandığımız “Psi” birimi olmayabilir. Avrupa da bu tazyik birimine “bar” adı verilir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Akü Lambası Niçin Yanar?
Bu durumda kafanızı karıştıracak hiçbir şey yoktur. Rahat bir formül ile, lastik basıncınızın kaç olması icap ettiğini çözümleyebilirsiniz; 1.45 Psi, 1 Bar’a eşittir. Örnek olarak kullanım kılavuzundan kazanmış olduğunuz lastik tazyik bilgisi 2.3 Bar ise, ihtiyaç duyulan tazyik kıymeti 33,55 olacaktır.Genel olarak kabul edilen tazyik değerleri ise şu şekildedir;
195 65 R15 için ön lastikler averaj 34 Psi, arka lastikler ise 32 Psi olmalıdır.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Otomobil Camlarının Buğulanması Iyi mi Önlenir?205 55 R16 için ön lastikleriniz 36 Psi, arkalar ise 34 Psi olmalıdır.225 45 R17 için ön lastikler 38 Psi, arkalar için 36 Psi yeterlidir.225 40 R18 için ön lastikler 40 Psi, arka lastikler 38 Psi olmalıdır.Sadece aracınızda toplam 4 şahıs gezi ediyorsanız, her bir lastik ebadı için 2 Psi fazla tazyik şişirmeniz daha güvenli olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir