Lastik Basıncı Nedir? Aracımın Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Otomobiller birçok kişinin kullandığı ulaşım araçlarıdır. Otomobillerin emek harcama prensibinden kolay bir halde bahsedecek olursak; Yakıt motora ulaşır. Motorun yanma odasında gerçekleşen yanma sonucunda pistonlar çalışmaya adım atar. Hareket oluşur. Bu hareket aktarma organları vasıtasıyla tekerlere iletilir. Tekerleklerden yola aktarılmasını elde eden parçalar ise lastiklerdir. Lastikler kauçuk yapıdadır. İçerisinde ise şişmesini elde eden hava vardır. Lastiklerin içinde bulunan havanın basıncı oldukça önemlidir. Aracın yol tutuşunu, sürüş güvenliğini ve yakıt tüketimini direkt etkileyen lastik basıncı hakkında detaylar yazımızın devamında yer alacak. Lastik Basıncı Nedir? Aracımın Lastik Basıncı Kaç Olmalı?
Lastik Basıncı Nedir? 
Lastikler aracın gücünün yola aktarıldığı bölümdür. Aracın optimum düzeyde kullanılabilmesi için lastik tazyik değerlerinin doğru olması gerekir. Basıncı doğru olmayan lastiklerde fren mesafesi uzar. Konfor olması gerektiği benzer biçimde olmaz. Aracın yakıt tüketimi artar. Lastik basıncı kolay bir halde aracın lastikleri içinde bulunan havanın basıncıdır.
Aracımın Lastik Basıncı Kaç Olmalı ?

Otomobil lastiklerinin boyutlarına gore durağan(durgun) bir basınçta bulunması gerekir. Araçların lastik ebatlarına gore ideal lastik tazyik tablosu bulunmaktadır. Bu tabloda aracın taşımış olduğu yüke gore haiz olması ihtiyaç duyulan lastik tazyik değerleri bulunmaktadır. Bu değerlere bakarak aracınızın lastik basınçlarını ayarlamanız gerekir. Bu sayede;

Optimum fren performansına haiz olmuş olursunuz
İdeal yakıt tüketimine haiz olusunuz
Maksimum konfor ile aracınızı kullanabilirsiniz.
Lastiklerinizin ömrü uzun olur.

Lastik hava tazyik tablosundan yada aracınızın  etiketlerinden haiz olması ihtiyaç duyulan lastik hava basıncını öğrendiniz. En yakın lastikçi yada benzinlikte aracınızın lastik hava basınçlarını ayarlamalısınız. Düşük basınçla kullanılan lastiklerin kısa sürede aşınır. Ömrü kolayca azalır.

Aracınızın lastik basınçlarını ayarladınız. Sadece bu iş bitmedi ayda bir tüm lastikleri denetim etmeniz gerekir. Lastik ve jantlarınız sağlam olsa bile ayda averaj 2-3 psi azalır. Bu sebeple ayda bir denetim edip lüzumlu havayı basmak gerekir. Tazyik kaybı oldukça fazlaysa en yakın lastikçiye gidip problemi öğrenmelisiniz.

Aracın lastikleri üstünde bulunan tazyik kıymeti lastiğin kaldırabileceği maksimum değerdir. İdeal tazyik kıymeti lastikte yazmaz. İdeal tazyik kıymeti araçtan araca değişmektedir.

Lastik basınçlarını yola çıkmadan ilkin denetim etmelisiniz. Aksi halde sıcak lastik yanıltıcı sonuçlar verebilir.

 
1 Bar Kaç Psi
Bazı benzinliklerde bar şeklinde anlatılan tazyik kıymeti vasıta sahiplerinin kafasını karıştırabiliyor. 1 bar’ın ortalama kıymeti 14.5 psi olarak bilinmektedir. Aracınızın ideal lastik basıncı bar birimi ile yazılmışsa 14.5 kıymeti ile çarpılarak psi kıymeti bulunabilir.
 
Lastik Hava Basıncı Fazla Olursa Ne Olur?
Kış mevsiminde kar tipi lastiklerin basınçlarının birazcık fazla olması edilen tavsiyeler arasındadır. Lastikteki tazyik fazla olduğunda yer ile temas azalır. Sürtünmenin azca olduğu noktalarda daha iyi bir yol tutuş performansı sağlanır. Lastik basıncı olması gerekenden daha çok olduğunda;

Sıkıntılı kış koşulları benzer biçimde durumlarda kar lastiklerinin yol tutuşu artar.
Lastiğin yer ile teması azaldığından sürtünme azalır. Bu durum da yakıt tüketim değerinin azalmasına niçin olur.
Aracın lastikleri sertleşeceğinden yoldaki kusurlar daha çok hissedilir olacak. Bu durum konforun azalmasına niçin olur.
Bozuk yollarda lastiğin yarılma ihtimali artar.
Uzun süre kullanımda olmayacak araçların lastik basınçları yükseltilmelidir.

Lastik Hava Basıncı Düşük Olursa Ne Olur?
Lastik hava basıncının düşük olmasının da otomobile birçok tesiri vardır. Bu tarz şeyleri sıralayacak olursak;

Aracın ilk hareketi zorlaşır.
Lastiğin yola teması artar bu durum yakıt tüketiminin artmasına ve direksiyon sertleşmesine niçin olur.
Vasıta lastik basıncı düşük olduğunda lastikler yumuşar. yoldaki bozuklukları absorbe eder. Konfor artar.
Lastik basınçlarının düşük olması sebebiyle vasıta lastiklerinin yanaklarına binen yük artar. Bu durumda ise lastiklerin yanaklarında çatlama ve yarılmalar görülebilir.

Aracınızın lastik basınçlarını yapınak değerlerine uygun olarak ayarlamak gerekir.

2.El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın