Lastik Aşınması Niçin Olur?

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Arabaların yol tutuşu aşamasında mühim bir görevi olan lastiklerin zaman içinde aşınması durumu karşımıza çıkar. Çoğu zaman rot ayarı bozuk araçlarda lastik aşınması görülür. Bununla beraber lastiklerin belirli bir kullanım ömrü bulunduğundan dolayı bu tür lastiklerin kullanımında son kullanma geçmişine dikkat etmek gerekir.Genel olarak lastiklerin aşınmasının nedenlerini dış etkenler ve sürücü kullanımı olarak ikiye ayırmak mümkündür. Yolların bu aşamada lastiklerin yıpranması üstünde büyük tesirleri bulunur. Eğer yollar istenilen özellikleri taşımıyor ise, bu durumda lastiklerin daha kolay aşınması durumu karşımıza çıkar. Bununla beraber lastiklerin uzun süre bozuk yollarda sürülmesi ayarlarının bozulmasına niçin olabilir.Rot ayarı ve ön ekip ayarında bozukluk
Aracın ön düzenin de problemler var ise rot ayarı doğru olmayacak ve açılarda problem olduğundan lastiklerin aşınmasına niçin olacaktır. Lastikler de aşınma var ise ilk olarak rot ayarı meydana getiren bir yere gitmenizi ve aracınızın denetim edilmesini tavsiye etmekteyiz. Ön takımda bulunan rotil, ro tbaşı, salıncak ve aksların arızası durumunda lastikler aşınmaya başlayacaktır. Her bakımda bunların denetim edilmesi gereklidir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Geri Vites Lambası Yanmıyor? Ne Yapılmalı?Otomobile Nazaran Lastik ÖzellikleriArabaların lastiklerinin aşınmasının bir öteki sebebi de arabanın özellikleridir. Arabaların gerek tork miktarı gerekse de öteki özellikleri otomobillerde lastik aşınmasına niçin olur. Kuvvetli otomobillerde daha çok devir sayısına daha kısa sürede ulaşıldığından dolayı lastiklerin daha acele yıpranması durumu karşımıza çıkar. Bununla beraber arabanın motor gücünün ve öteki özelliklerinin bu aşamada ön plana çıkmış olduğu söylenebilir.
Gene lastik ne kadar fazlaca döner ise o denli acele yıpranır diyebiliriz. Söz mevzusu otomobil lastiklerinin bu tür detaylarının yanı sıra hava koşulları da yıpranma oranı içinde mühim bir yer meblağ. Günümüzde arabaların bu tür özellikleri sebebi ile belirli bir ömre haiz olması beklenir.Lastik Aşınmasında Sürücü EtkileriBelki de arabaların lastiklerinin yıpranmasında en büyük hisse sürücü alışkanlıklarıdır. Arabanın lastiklerinde hava bulunmaması ya da otomobile aşırı yük yükleme benzer biçimde nedenlerden dolayı arabaların lastiklerinin daha kısa sürede yıpranması durumu karşımıza çıkar. Bununla beraber arabanın süratli sürülmesi ya da yola gore sürüş hızının değiştirilmemesi benzer biçimde nedenlerden dolayı lastiklerin daha süratli erimesi ortaya çıkabilir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Direksiyon titremesi niçin oluşur?Bu tür sebeplerin haricinde gerek kış lastiklerinin gerekse de yaz lastiklerinin belirli bir kullanım ömrü bulunur. Kullanım ömrü geçmiş ve kabak olmuş lastiklerin değiştirilmesi gerekir. Lastikler yol tutuş ve sürüş emniyeti açısından mühim olduklarından dolayı bakımlarının yapılması ve gerektiğinde değiştirilmesi ehemmiyet taşır. Kış aylarına girildiğinde ise kış lastiklerinin takılması gerekir.Mevzu başlıkları ( Mevzuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )
Rot ayarı ve ön ekip ayarında bozuklukArabaya Nazaran Lastik ÖzellikleriLastik Aşınmasında Sürücü Tesirleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir