Kurban Bayramında Köprü ve Otoyollar 2022

Kurban bayramı dolayısıyla köprü ve yol ücretleri yine gündeme geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı geçtiğimiz günlerde mevzu ile ilgili resmi izahat yapmış oldu. Resmi gazetede gösterilen karara bakılırsa Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı yollardan Cumartesi ve Perşembe günleri içinde köprü ve otoyol geçiş ücretleri alınmayacak. Uygulama 8 Nisan saat 00.00’dan 16 Temmuz saat 7.00’a kadar sürecek. Fakat Yap İşlet Devret modeliyle işletilen köprü ve otoyollar ise bu uygulamadan değişik olarak bayram süresince ücretli geçiş uygulamasına devam ediyor. Peki bayram süresince köprü ve otoyol geçiş ücretleri {nasıl} olacak?
Bayramda Hangi Köprü ve Otoyollar Parasız Olacak?

Ulaştırma ve Altyapı bakanlığı, Kurban Bayramı’nda 8 Temmuz ve 16 Temmuz tarihleri içinde KGM sorumluluğunda olan yolların parasız olacağını deklare etti.
Kurban Bayramı Parasız Köprü ve Otoyollar 2022

İzmir-Çeşme Otoyolu
İzmir-Aydın Otoyolu
15 Temmuz Şehitler Köprüsü
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
Avrupa Otoyolu (Mahmutbey-Edirne)
Anadolu Otoyolu (Çamlıca İstasyonu-Akıncı Kesimi)
Çukurova Otoyolları (Adana Doğu Alın – Şanlıurfa Kesimi)
Çukurova Otoyolları (Niğde-Mersin-Adana Batı Kesimi)
Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmir Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları da Dahil)

Kurban Bayramı Ücretli Köprü ve Otoyollar 2022

Yavuz Sultan Selim Köprüsü
Osmangazi Köprüsü
18 Mart Çanakkale Köprüsü
İstanbul-İzmir Otoyolu
Şimal Marmara Avrupa Otoyolu
Şimal Marmara Anadolu Otoyolu
Avrasya Tüneli
Menemen Aliağa Çandarlı Otoyolu
Ankara – Niğde Otoyolu

Bayramda Toplu Taşıma Parasız Mi?

Karara bakılırsa 8 Temmuz 00.00 ve 16 Temmuz 24.00 tarihleri içinde Marmaray, Başkentray ve İZBAN’ın dahil olduğu belediyeler ve belediyelere bağlı toplu taşıma hizmetlerinin parasız olacağı açıklandı.
Kurban Bayramında Hangi Saatlerde Yola Çıkılmalı?

Kurban bayramının hafta sonu tatiliyle birleşmesiyle beraber Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yola çıkacak yolcuları trafik endişesi aldı. Trafiğin en yoğun olduğu günlerin, bayram tatilinden bigün önceki 8 Temmuz Çarşamba günü akşam ve bayram tatilinin son günü olan 16 Temmuz günü sabah saatlerinde olması planlanıyor. Yola çıkacak olan yolcuların, öğleden ilkin yola çıkması en doğru çözüm yolu olarak gözüküyor.
Bayramda Trafiğin En Yoğun Olduğu Yollar 2022 

Anadolu Otoyolu’nun Düzce ve Bolu geçişleri
Gerede-Karadeniz Bağlantı Yolu
Anadolu Otoyolu’nun Sakarya istikametindeki Akyazı ve Hendek mevkileri
Bolu – Samsun yolu
Tem Otoyolu Ankara istikameti

İstanbul – İzmir İstikametinde Trafik Rotaları 2022
Bayram tatili yolculuğu esnasında, İstanbul ve İzmir arası ya da çevre ilçelere gezi edecek sürücüleri, Bursa – Susurluk ve Akhisar – Manisa arasındaki bayram trafiği bekliyor. Trafik geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nda saat 06.00’dan 17.00’ye kadar sürmüştü. Ek olarak rotayı devam ettiren Manisa – Akhisar arası ise 07.00’den saat 18.00’a kadar trafik devam etmişti.
Karadeniz İstikametinde Trafik Rotaları 2022
Dinlence süresince bayram trafiğinin yoğun olacağı Karadeniz güzergahları ise Osmancık-Çorum ile Samsun-Ordu güzergahları içinde yer ediniyor. Ek olarak geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nda saat saat 6.00’dan başlayarak gece saat 22.00’ye kadar toplamda 16 saat sürmüştü. Düzgüsel şartlarda 36 dakika devam eden güzergah bayramda 62 dakikaya kadar çıktı.
Bayramda Uzun Yol Gideceklere Vasıta Bakım Tavsiyeleri

Bir cevap yazın