Klima Yakıt Tüketimini Etkisinde bırakır Mi?

Yazları bunaltıcı sıcaklarda klima sistemleri hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Sadece bir oldukca sürücü de yakıt tüketimi fazla artacak diye düşünerek klima açmaktan korkuyor. Sadece bu fikir meydana getirilen hıza, aracın motor gücüne, sıcaklığa, ve klima sistemlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Peki sizce klima yakıt tüketiminde etkili midir?
Araca İlk Bindiğinizde Klima Açmalı Mısınız?

Eğer aracınız uzun süre sıcakta kaldıysa ve sizde biner binmez tam kapasitede soğutuyorsanız, soğutmayın. Bu oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bu şekilde yapmanız hem motoru yorar hem de yakıt tüketimini artırır. Araca ilk bindiğinizde aracınızın camlarını tamamen açarak klimayı iç dolaşıma alıp yola çıkmalısınız. Sıcak hava tahliye olduktan sonrasında camları kapatıp klimanızı dışarıdan hava alacak konuma getirebilirsiniz.

Eğer rölanti durumundayken klima çalıştırmanız gerekiyorsa tüketimi en aza indirmek için klimayı düşük seviyelerde çalıştırabilirsiniz.

Klima Yakıt Tüketimini Etkisinde bırakır Mi?

Araçlarda bulunan klima sistemleri, motordan güç alarak çalmış olduğu için yakıt tüketimini artırmaktadır. Üstelik klimanın uzun süre emek harcaması da yakıt tüketimini büyük seviyede etkilemektedir.
2 çeşit klima sistemi bulunmaktadır. Otomatik klima sistemi manuel klima sistemine nazaran durağan(durgun) bir sıcaklığa ayarlanabilir. Bu da sistemin daha verimli çalışmasına sebep olur. Manuel klima sistemleri çoğu zaman uzun bir süre süresince tam güç çalıştırılır. Sadece otomatik klima ayarlanan sıcaklığı elde eder etmez sistemin çalışmasını yavaşlatır ve bu sıcaklığı durağan(durgun) meblağ. Otomatik klima sistemleri bu nedenlerden dolayı tüketimi oldukça düşürür.
Süratli Vasıta Kullanmak Yakıt Tüketimini Etkisinde bırakır Mi?

70-80 km/h üstü hızlarda klima kullanmak daha ekonomiktir. Cam açmak aracın aerodinamik yapısını bozacaktır ve bu daha çok yakıt tüketmenize sebep olacaktır. Klima kullanmak yakıt tüketimini %10 civarlarında arttıracakken cam açmanız %20 civarında fazla bir tüketime sebep olacaktır. Düşük hızlarda ve bilhassa kent içi trafiğinde ise klima kullanmak tüketiminizi oldukça yükseltebilir.
Motor Gücünün Tesiri Nedir?

Klima sistemleri enerjisini motordan alır ve motoru {nasıl} etkileyeceği motorun gücüne ve hacmine bağlıdır. 1.4 lt atmosferik motora haiz kuvvetsiz bir otomobilde yakıt tüketimini oldukça arttırırken vasıta performansında da düşüşe sebep olur. Fakat yüksek hacimli ve kuvvetli bir otomobilde tüketim tesiri daha düşüktür.

Klima sistemleri doğru kullanılır ise yakıt tüketiminde oldukca ciddi artışlara sebep olmaz. Gücü kafi bir vasıta yalnız %5 civarında fazla yakıt tüketir. Fakat kuvvetsiz ve bakımsız araçlarda bu oran oldukca daha yüksek olabilir.
Klimayı Kaç Derecede Çalıştırmalıyız?

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), açıklanan en ideal ısı değerinin 21 aşama bulunduğunu söylemiş oldu. Eğer sıcaklığın bu değerin üstünde ya da altında olursa klimanın çalıştırılması önerilir. Sadece bahsettiğimiz bu aşama manuel klimalar için geçerlidir.
Artık yeni nesil otomatik klimalara aracın hangi sıcaklıkta kalması isteniyorsa o kıymet giriliyor. Böylece otomatikman vasıta içi ısı ayarlı oluyor. Klimanın ideal ısı değerinde olması, yakıt tüketimini azaltmak için mühim bir faktördür.
Arabam Garaj

Bir cevap yazın