Klima Arabanın Çekişini Etkisinde bırakır Mi?

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Günümüzde neredeyse hepimiz otomobil sahibidir. Değişen ve devamlı yenilenen modelleri ile birçok otomobil çeşidi vardır. Her dönem yenilenen modelleri ile arabaların olmazsa olmaz parçaları da gelişerek yenilenirler. Arabaların en mühim parçası klimadır. Klima çoğu zaman arabaların yakıtı ile çalışan ve buna bağlı olarak fonksiyonel özelliğe haiz olan kısımdır. Fakat klima aracın yakıtına bağlı çalıştığından bir ekip tesirleri olur. Klimalar teknik açıdan arabaların çekişlerini etkisinde bırakır. Yakıtların azalmasına sebep olabilir.Klima Niçin Vasıta Çekişinde Yavaşlama Yapar?Çoğu zaman vasıta içinde klima açıldığında klima kompresörünü motor çevirme işlemi sağlar. Buna istinaden motordan beygir enerjisini harekete geçirmesine niçin olur. Klimalar ister benzinli ister dizel vasıta olsun aracın yakıtını etkisinde bırakır. Bununla beraber arabanın çekiş gücü yavaşlar. Hem de yakıtı klimalar normalinden daha çok tüketir. Klimanın yakıt tüketimine tesiri çoğu zaman yokuş aşağı inerken anlaşılır. Bu şekilde durumlar da çalışan klima ile beraber vasıta viteste gaz pedalına basılmadığı durumlarda çekiş gücü yavaşlar. Bu durumun sebebi klimanın vasıta için kendi kinetik enerjisiyle motorun yakıtını etkilemesidir.Klima Kaç Beygir Düşürür?
Klimalar yakıtı etkilediği için arabanın beygir enerjisini ve ayarlarını da etkisinde bırakır. Çoğu zaman eski tip klima kompresörlerinde klima kompresörü açık ya da kapalı konumda yer alır. Buna istinaden klimanın açılması ile beraber aracın çekişi düşer ve yakıt otomatikman artmaya adım atar. Araçlar da Manuel klimalı olanlar ise klima açıldığı yakıtta ve beygir sisteminde herhangi bir değişim olmaz. Durağan(durgun) kompresöre haiz, otomatik kliması olan araçlarda klima açık olduğu anda tam kapasite çalışır. Otomatik klimalarda klima kompresörünün kademesi kompresör azaltılabilir.Klima kaç beygir düşürürKlima Sisteminin Kompresöre EtkileriKlima da yer edinen kompresör sisteminde,  kompresör tam kapasiteden boş mod durumuna kadar değişkenlik gösterir. Bununla beraber otomobil içinde düşük kademede çalışan klima kompresörü daha azca beygir gücü çekebilir. Bilhassa aracın kliması açıldığı zamanlarda, klima motordaki yakıta tesir eder. Hem de motoru etkileyip çevirilmiş olduğu beygir gücüne tesir edebilir.
Klimalar kontrollü çalıştığında ve buna bakılırsa ısı ayarlaması yapıldığında arabanın çekişini etkileme riski olmaz. Bilhassa yeni model otomobiller da otomatik klimalar vardır. Bununla beraber klimalar ayarlanabilir kompresörlere haiz olur.Mevzu başlıkları ( Mevzuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )
Klima Niçin Vasıta Çekişinde Yavaşlama Yapar?Klima Kaç Beygir Düşürür?Klima Sisteminin Kompresöre Tesirleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir