KKTC için TOGG’un Direksiyon Yönü Problem Olacak Mı?

KKTC Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, TOGG‘a dair açıklamalar yapmış oldu. Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, KKTC bazında sağ ve sol direksiyon otomobiller hakkında konuştu. KKTC’nin direksiyonlarının sağ tarafta bulunduğunu belirtti. Ek olarak KKTC, uzun bir süre süresince İngiliz sömürgesi altında kalmış olduğu için sağ direksiyon otomobil araçlar kullanılıyor. TOGG‘un ise direksiyonu sol taraftadır. Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ise TOGG ile ilgili olarak bu mevzuyu ele aldı. Açıklamalar sonrasında Togg’un KKTC’ye gitmesi ile ilgili olarak çalışmaların mevcut olduğu söylenebilir.
KKTC Ulaştırma Bakanı’nın TOGG’a Dair Açıklamaları
KKTC Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı bir haber kanalında beyanatta bulunmuş oldu. Arıklı, TOGG‘un ülkelerine gelip gelemeyeceği doğrultunda bir ekip açıklamalar yapmış oldu. Açıklamada; “KKTC’de İngiliz sömürge sürecinin mirası sağ direksiyon araçlar kullanılıyor. Araçların büyük kısmı, KKTC’ye uygulanan haksız ambargolar sonucu şirketlerin distribütörlük kuramaması sebebiyle ikinci el. Ya Uzakdoğu’da sağ direksiyon kullanan Japonya şeklinde ada ülkelerinden ya da İngiltere’den ithal ediliyor. 2004 yılına kadar azca sayıda da olsa Türkiye’den sol direksiyon vasıta ithal ediliyordu” sözlerini dile getirdi. Ek olarak sözlerine ek olarak; 2004 senesinde kazaları artması nedeni öne sürülerek sol direksiyon otomobilin ithalatına yasak getirildiğini ve yasağı kaldırılmasını istediğini dile getirdi.

Hem de sağdan direksiyonlu olarak üretimi gerçekleştirilmeyen; iş araçları şeklinde soldan direksiyonlu araçların ithal yetkisinin kendisinde bulunduğunu da dile getirdi. Ek olarak sözlerine şu şekilde devam etti; “Doğal TOGG’un konumu başka. Hepimizin gurur deposu. Sol direksiyon araçlara yasak getirilirken gerekçe gösterilen ‘Trafik kazalarını artırıyor’ gerekçesinin ne kadar doğru bulunduğunu araştırıyoruz. Trafik akışının yönünü değiştirmeyeceğiz; fakat sol direksiyona yönelik ek güvenlik önlemleri ihtiyacı var ise da önlemleri alacağız ve TOGG’u getireceğiz”. Mevzuyla ilgili olarak; Ulaştırma Bakanlığı’nda meydana gelen çalışmaların tamamlanmasından sonraki raporda, karar alınması için Bakanlar Kurulu’na raporun sunulacağını bildirdi. Togg’un KKTC’ye gitmesi ile ilgili olarak çalışmaların mevcutta olduğu fakat mevzunun hala muallakta kalmış olduğu söylenebilir.
Son olarak; diyalog içinde Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın kısa sürede TBMM’ye TOGG ile gelmesi de konuşuldu. “KKTC’ye gelecek ilk TOGG’un direksiyonunda kim olacak?” sorusuna ise “Bu şerefi hiç kimseye kaptırmam. Direksiyonda doğal ki ben olacağım” yanıtını verdi.
Kaynak-1
TOGG Menzil, Şarj ve Batarya Paylaşımı
Togg Ne Vakit Avrupa’ya Açılıyor?

Bir cevap yazın