Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur?

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Kızdırma buji arızaları her otomobilde olabilecek problemler içinde yer almıştır. Kızdırma bujisi dizel araçlarda mevcuttur. Mazot sıkıştırılma esnasında ateşlenir ve bu vaka esnasında kızdırma bujileri vazife yapar. Düzgüsel LPG yada benzinli araçlarda ki buji parçası da arızalandığında aynı problemler meydana gelir . Kızdırma bujileri yalnız dizellerde mevcuttur fakat lpg buji arızalarıyla emareleri aynıdır.Kızdırma bujisi arıza yaptığında vasıta geç çalışmaya adım atar. Bu geç emek verme esnasında vasıta tekleme,silkeleme yapabilir. İkaz lambasını yakarak kullanıcıya informasyon verir.
Kızdırma buji arızaları çoğu zaman kendini derhal belli etmektedir. Sabahları ilk çalışmalarda oldukça düzensiz rölanti olur. Yakıt tüketimi artışa geçer. Yeri ulaşınca 2 katına kadar ulaşabilir.Kızdırma bujileri arıza yaptığında yenisiyle değiştirebilirsiniz. Pek masraflı olmayan bu arıza türü dakikalar içinde çözülebilmektedir.Mühim olan bozuk kızdırma bujisiyle yola devam etmemektir. Kızdırma bujisi arızası zararlarını sizler için altta detaylıca paylaşıyoruz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Lastik Aşınması Niçin Olur?Kızdırma bujisi arızalı halde araca binilirse neler olabilir?Aracınızda bulunan kızdırma bujisi arıza yaptıysa ve bu şekilde biniyorsanız belli başlı problemler meydana çıkacak ve oldukca küçük bir değişiklik tutarı olmaktan çıkacaktırilk olarak marş dinamosunu yormaya başlayacaktır. Vasıta geç çalışacağı için devamlı marş yapılacak ve bu sürede dinamoya yük binecektir. Her an dinamo arızası çıkabilir ve fazla ücret ödeyebilirsiniz. Bu yüzden kızdırma bujisini bir an ilkin değişmeniz yararınıza olacaktır.Yakıt tüketiminde ciddi artışlar görülebilir.Motor sağlıksız ve düzensiz bir halde çalmış olduğu için yakıt tam yanma sağlanmadan egsozdan çıkacaktır.Geç emek verme sebebiyle her marşa basıldığında vasıta aküsü daha da yıpranacaktır. Oldukca marş yapıldığında akü şarj edilemez hale gelebilir. Oldukca marş aküyü tamamen bozabilir ve fazladan bir ücret olarak yeni akü parası cebinizden çıkabilir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Yazın Kış Lastiği Kullanılır mı?Bu benzer biçimde sorunlarda kısa mesafelerde kullanabilirsiniz fakat uzun günler kullanmak harcaması 5 katına kadar çıkartabilmektedir. Masrafın oldukca ufak boyutlardayken 5 katına çıkması vasıta sahibini oldukça üzebilir. Bu yüzden erken tedbir devamlı iyidir.Kızdırma bujisi ömrü çoğu zaman oldukça uzundur.Averaj bir kızdırma bujisi 80bin ve 100.000 km gidebilmektedir. Doğal olarak ki buna sürüş tesir etmektedir. Beklenmeden hızlıca meydana getirilen marşlar, uzun süre marşa basma benzer biçimde kullanım şekilleri kızdırma buji ömrünü azaltabilmektedir. 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir