Kış Lastiği Tutarları Bir Yılda %100 Zamlandı

Kış lastiği tutarları son bir yılda tam %100 zamlandı. Bildiğiniz suretiyle şehirlerarası yük ve yolcu taşımasında kullanılan ticari araçlarda 1 Aralıktan itibaren kış lastiği kullanımı mecburi hale geldi. Aralık ayının sonlarına doğru yaklaşırken sürücüler, kış lastiklerini taktırmaya devam ediyorlar. Fakat sürücüler, ticari araçlarda kullanımı mecburi olan bu kış lastiklerinin fiyatlarından şikayetçiler. Buna nazaran kış lastiklerinin fiyatlarına son bir yılda tam %100 zam geldiği görülmekte. Mevzu ile ilgili tüm bilgileri ise siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
Kış Lastiği Tutarları Lastikçileri de Zor Durumda Bırakıyor
2022 yılının sonlarına geldiğimiz şu günlerde sürücüler kış lastiği fiyatlarından oldukça şikayetçiler. Buna nazaran son 1 yılda kış lastiği tutarları %100 oranında zamlandı. Şu anda averaj bir kış lastiği fiyatı 1500 lira civarında. Eğer ki averaj üstü bir marka tercih edilirse bu fiyat 3.000 lirayı aşıyor. Bu durumdan ise sürücülerin olmasıyla birlikte lastikçiler de şikayetçi. Sektörden uzmanların aktardıklarına nazaran fiyatların bu denli artışı lastikçileri de zor durumda bırakıyor. Şu sebeple sürücüler yüksek fiyatlardan dolayı kış lastiklerini taktırmıyorlar ve bu durum lastikçiler de beklenen yoğunluğun yaşanmamasına niçin oluyor. Türkiye’de öteki AB üyesi ülkelere nazaran kış lastiği kullanım oranına baktığımızda da bu durum karşımıza çıkıyor. Şu sebeple devletimizde kış lastiği kullanımı her geçen yıl artsa da hala daha AB averajının oldukça altında. Uzmanlar ise bunun ana sebebi olarak tutarları gösteriyorlar.

Doğru Malum Hatalar
Dünyaca meşhur lastik şirketi Goodyear, kış lastikleri ile ilgili doğru malum yanlışları bir araya getirdi ve bunların doğrularını paylaştı. Buna nazaran;

Kış lastiği kullanımı bir tek karlı ve buzlu zeminde yaşayanlar için mühim değildir. Her türlü kış koşuluna karşı kış lastiği kullanımı güvenliği arttırır.
Kafi diş derinliğine haiz olsalar bile yaz lastikleri kış koşulları için uygun değildir. Kış lastikleri, her türlü kış koşulunda yaz lastiklerinden daha iyi performans vermektedir.
Kış lastiğinin performansı diş derinliğine bağlıdır. Diş derinlikleri ne kadar fazla ise lastik performansı da o denli artar.
Kış lastiklerinin {nasıl} ve hangi sıraya nazaran takıldığı önemlidir. Kış lastiklerinin takılması aşamasında belirli kurallara uyulmalıdır.
Kış lastikleri konforsuz bir sürüşe niçin olmaz. Bu lastikler her türlü yüzeyde konforlu bir seyahat sağlarlar.
Kış lastikleri aracın yakıt tüketimini arttırmaz. Araçların yakıt tüketimi lastiklerin yuvarlanma direnci ile ilişkilidir. Yeni nesil kış lastiklerinde ise lastiklerin yuvarlanma dirençlerinin yaz lastiklerinden fazla olma zorunlulukları yoktur.
Bilhassa SUV ve 4×4 araçlarda kış lastiğine gereksinim duyulur.
Yeni nesil kış lastikleri, yaz lastikleri kadar çekici bir görünüme sahiptirler.
Tüm kış lastikleri aynı değildir. Her kış lastiği kendi bünyesinde değişik teknik özellikler barındırmaktadır.

Mecburi Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık’ta Başladı⇒

Bir cevap yazın