Kia Sorento Kontrol Sürüş İzlenimleri

Heybetli, kuvvetli ve hibrit Sorento
Yeni Kia Sorento tüm özelliklerini bir kenara bıraktıracak bir özelliğe haiz: Hibrit. Günümüzün en ekonomik yakıt tüketim neticelerinden birine imza atan araçlar içinde Kia Sorento’nun adı da listenin üst sıralarında yazıyor.
Kia Sorento tasarım özellikleri
Yeni Kia Sorento, Türkiye’de bir zamanlar fırtınalar estiren Sorento modeli kadar iddialı bir vasıta olmuş durumda. Tasarım mevzusunda heybetli ve kuvvetli bir yapıya haiz olması onun SUV sınıfında adını üst sıralara çıkarmasını zorluk çekmeden sağlar. Şunu açık bir halde dile getirmek isterim; yüz tasarımları açısından son dönemlerde gördüklerim içinde en iyilerden biri. Yüksek bir yapı olmasına karşın bunu sportif bir otomobil görünümüne büründürmeyi başarmışlar. Krom çıtalar ve led aydınlatmaların başarıya ulaşmış karakteriyle yüzüne baktığınız süre onu sevmemeniz olanaksız şeklinde. Motor kaputunun kaslı yapısı göze son aşama iyi görünürken, şişkin çamurluklardan profil detaylarına da başarıya ulaşmış bir halde geçiş yapıyor. Arka tasarımda da aynı tip detaylar ve ince işçilik dokunuşları meraklı gözlerin radarına derhal giriyor. Yeni Sorento bütününe bakıldığında albenisi devasa yükseklikte bir SUV model.
Kia Sorento iç mekan özellikleri
Yaşam alanına ilk geçtiğim anda tam beklediğim şeklinde ilk olarak dikkatimi devasa kullanım alanı çekti. Hem sürücü hem de yolcunun olduğu bölümde rahat, ferah ve kendinizi iyi hissettiren bir yaşam alanı var. Arka tarafta oturan yolcular için de son aşama geniş bir kullanım alanı sunuluyor. Bu tip büyük bir SUV modelden beklenen genişliği ve kullanışlılığı zorluk çekmeden sunuyor. Sözün aslı onun iç mekanında kendinizi iyi hissediyorsunuz. Kullanılan malzemelerin kalite seviyesi son aşama yüksek. Dokunma hissi yüksek olan plastik detaylara yer verilmiş durumda. Sürüş pozisyonunu asla zorluk çekmeden bulduğum yaşam alanında eşya gözlerinin sayısı da iyi. Orta konsolun üstünde yer edinen havalandırma kanalları da dahil olmak suretiyle tüm hava çıkışları dik olacak şekilde konumlandırılmış. Bir ihtimal bunlar yatay olsa göze birazcık daha iyi görünen bir tasarım olabilirdi. Kullanışlılık mevzusunda sorun yaşamadığım kokpit tasarımında her şeyi tam aradığım yerde buldum. Görüş açıları mevzusunda da sürüşü negatif etkileyecek bir sorun yaşamadım.
Kia Sorento motor özellikleri
İşte sıra onun en mühim artısının olduğu bölüme geldi: Hibrit sistemi. Araçta hem benzinli hem de elektrikli bir motor vazife yapıyor. 1.6 litre hacmindeki benzinli birim 180 PS güç ve 265 Nm tork üretiyor. Araçta vazife icra eden bir öteki motor seçeneği olan elektrikli üniteyse 60 PS güç ve 264 Nm tork üretiyor. Bu ikilinin birlikteliğinden yararlanan Kia Sorento toplamda 230 PS güç ve 350 Nm tork üretiyor. Yüksek torkun 1500 şeklinde alt devir bandında kullanıma giriyor olması performansa son aşama pozitif bir halde tesir sağlıyor. Açıklanan yapınak verilerine baktığım süre Yeni Sorento 100 km/s hıza 8.6 saniyede çıkıyor. Ağırlığı iki ton olan Kia Sorento’nun son hızı da 193 km/s olarak açıklanıyor. Yaptığım kontrol sürüşü esnasında bu hızlara yetişme mevzusunda hiçbir sorun yaşamayacağını net bir halde gördüm. Minik bir tank şeklinde olmasına karşın performansı oldukça iyi. Yokuşlar, rampa tırmanışlar ona vız geliyor. Sadece en iyi olduğu nokta elektrik motorunun getirmiş olduğu artıyla tüketim. Yapınak verilerinde 6.1 litre averaj tüketim sonucu açıklanırken, kontrol sonunda 7.4 litre şeklinde bir netice elde ettim.
Kia Sorento konfor ve yol tutuş özellikleri
Yeni Kia Sorento son dönemlerde kullandığım en konforlu araçlardan biri oldu. Koltukların kalitesi vasıta içinde bulunan her insanın rahat etmesini sağlar. Yaptığım yolculuklar esnasında koltuk kalitesi ve rahatlığı bu araçta en sevdiğim detaylardan biri oldu. Süspansiyon sisteminin konfor mevzusunda görevini nefis bir halde yerine getirmesi de etkisinde bırakan özelliklerinden birisi oldu. Bolca kasisli yolda yaptığım sürüşlerde neredeyse kasisleri bile yaşam alanına yansıtmadı. Her türlü elektronik sürüş yardımcısının yer almış olduğu araçta bunlar görevlerini keskin bir netlikle yerine getiriyor. Tam istediğim şeklinde çalışan elektronik yardımcıları hususi bir övgüyü hak ediyor. Gösterge panelinde kör noktaların gösteriliyor olması da mühim bir yenilik. Bu sayede sürüş esnasında lüzumlu takipler daha net bir halde yapılıyor. Yüksek bir vasıta olmasına karşın yol tutuş mevzusunda da performansı benim açımdan iyiydi. Limitlerini büyük bir SUV model kullandığınızı unutmayıp iyi ayarladığınız süre bu araçta güvenlik mevzusunda adını listenin üst sıralarına yazdıracak SUV modellerden biri.
Kia Sorento güvenlik özellikleri
Yeni Kia Sorento çıkmış olduğu Euro NCAP testinden de başarıya ulaşmış sonuçlar alarak ayrıldı. En yüksek puan olan 5 yıldız alan vasıta, yolcu güvenliğinden yüzde 82, çocuk güvenliğinden yüzde 85, yaya güvenliğinden yüzde 63 ve güvenlik yardımcılarından yüzde 87 aldı.
Kia Sorento Yorumları
Eğer kuvvetli ve heybetli bir SUV model satın almak istiyorsanız şu anda doğru sayfayı inceliyorsunuz. Aslına bakarsanız kuvvetli bir motora haiz olmasını elektrikli bir fazladan motor ile destekleyen Kia Sorento, minik bir tank şeklinde olmasına karşın kendine fanatik bırakan bir performans ortaya koyuyor. Bunu yaparken azca tüketiyor. Tüm özellikleriyle Kia Sorento satın alanlar yaşamdan daha yüksek keyif alır.
Kia Sorento fiyat özellikleri
Kia Sorento Türkiye’de yalnız hibrit seçenekle satışa sunuluyor. Bence bu doğru bir karar. SUV fiyatlarının belli bir seviyeye ulaşmış olduğu günümüzde D segmenti bir SUV ve hibrit olmasının getirmiş olduğu artıları var; Fiyatı 1 milyon 549 bin TL.
Kia Sorento Teknik Özellikleri
Motor: 1.6 lt hibrit /Motor Hacmi: 1598 cc / Silindir Adedi: 4 /Maksimum Güç: 230 PS / Maksimum Tork: 350 Nm
Kia Sorento Performans Verileri
0-100 km/s Hızlanma: 8.6 sn / Maksimum Hız: 193 km/s
Kia Sorento Frenleri
Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk
Kia Sorento Yakıt Tüketimi Miktarı
Yakıt Türü: Hibrit Karma: 6.1 lt/100 km / Kontrol: 7.4 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu: 140
Kia Sorento Boyutlar
Uzunluk: 4810 mm /Genişlik: 1900 mm /Yükseklik: 1695 mm /Dingil Mesafesi: 2815 mm
Kia Sorento Bagaj kapasitesi
608 lt /Yakıt Depo Kapasitesi: 67 lt /Boş Ağırlık: 2006 kilo Lastik Boyutu: 235/55 R19
Sıfır Kilometre Kia Sorento Modelleri 

Bir cevap yazın