Kazalı Vasıta {Nasıl} Anlaşılır?

Sıfır vasıta tutarları arttıkça çoğumuz ikinci el otomobillere yöneliyoruz. Bir başka sebep olarak klasik otomobillere meraklıysanız da ikinci el araçlara yönelmeniz oldukça düzgüsel. Bu şeklinde sebeplerden dolayı ikinci el araçlara talep artıyor. Sadece ikinci el vasıta olmadan ilkin dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan bazı hususlar var. Bunlardan biri de aracın kazalı olup olmadığı. Peki kazalı vasıta {nasıl} anlaşılır?
Aracın Kazalı Olduğu {Nasıl} Anlaşılır? 
Eğer sizde ikinci el otomobil almaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir husus var. O da aracın kazalı olup olmadığına bakmak. Eğer hasarlı yada kazalı bir vasıta satın alırsanız, ileride karşılaşmak istemeyeceğiniz problemler ile karşılaşabilirsiniz. Sadece elbet ki kazalı aracı, öteki araçlardan ayırt etmek ihtimaller içinde.
Bir aracın kazalı olup olmadığını idrak etmek için birden fazla yöntem bulunuyor. Gelin bunlara beraber bakalım…

Vasıta Boyalı mı Değil mi?
Dışarıdan baktığımızda kusursuz şeklinde görünen bir otomobil bizleri yanıltabilir. Şu demek oluyor ki dış görünüş sizi etkilemesin. Bir vasıta ile kaza yapıldığında dahi o aracı tekrardan onarmak mümkün. Üstelik minik kazalarda gerçekleşen hasarı ayırt etmek de oldukça zor. Bir aracın hasarlı olup olmadığını idrak etmek için birkaç ipucuna ihtiyacımız var.
Bir aracın kazalı yada hasarlı olup olmadığını idrak etmek için boyalı olup olmadığına bakabiliriz. Bunun sebebi minik kazalarda genel olarak parça değişimine gerekseme duyulmadan onarım yapılması. Bu şekilde durumlarda bir tek aracın hasar gören kısmına boya işlemi yapılıyor.
Fena bir işçilik ile boyanan vasıta kolayca ayırt edilebilir. Sadece ustalık ile onarılmış ise anlamamız fazlaca güç. İşte burada devreye boya ölçüm aleti giriyor.

Araçta Değiştirilmiş Parça Var Mı?
Vasıta ile yaşanmış olan her kaza boya ile kapatılamıyor. Bu şekilde durumlarda kazalı aracın parçalarını değişiklik yapmak gerekebiliyor. Şu demek oluyor ki bir aracın kazalı olup olmadığını idrak etmek için değişen parçalara dikkat etmek gerekiyor.
Bir aracın parçasını değişiklik yapmak ustalık gerektiren bir iş diyebiliriz. Sadece gene de inceleyerek aracın parçasının değişip değişmediğini anlayabiliriz.
Bilhassa büyük bir itina ile bakılması ihtiyaç duyulan bölgeler;

Kaput içi,
Bagaj kapağı ve
Kapı çerçevelerindeki eklem bölgeleri

Bunun sebebi parça değişiklik yapma işlemi sonrası uygulanan kaynağın, söz mevzusu bölgelerde gözlenebilir kusurlar yaratması.

Aracın Tramer Kaydını Sorgulayın
Kazalı aracı ayırt edebilmek için birçok yöntem mevcut. Teknoloji ilerledikçe araçların geçmişi hakkında daha oldukca şey öğrenebiliyoruz. Kazalı aracı idrak etmek için bir yöntem de aracın tramer kaydını sorgulamak.
Tramer kaydı sorgulamak, aracın kayıtları tutulan hasar raporları ve hasar kaydı miktarını öğrenmeye destek oluyor. Üstelik bu sorgulamayı yapmak oldukça kolay.
Tramer kaydı sorgulaması yapmak için aracın plaka kodunu, boşluk bırakmadan yazarak 5664’e göndermeniz gerekiyor. Eğer aracın şasi numarasını biliyorsanız, onu da sorgulayabilirsiniz.
Aracı şasi numarasıyla sorgulamak için de büyük harflerle “HASAR” boşluk “S” yazıp boşluk bırakıp şasi numarasını ekleyip göndermeniz gerekiyor. Sonrasında size sms ile geri dönüş yapılıyor. Bir öteki taraftan öğrenmek istediğiniz kayıtlı bilgilere de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. 

Ustalaşmış Ekspertiz Hizmeti
Yukarıda bahsettiğimiz tramer kaydını yaptırdığınızda aracın kaydı temiz çıkabilir. Fakat unutmamalısınız ki bu sorgulama bir tek kayıtlı olan hasarları bildiriyor.
Kimi zaman kazalarda hasar alan araçlar, sigorta şirketine bildirilmeden onarılabiliyor. Bu şekilde durumlarda haliyle almış olduğu hasarlar resmi kayıtlara geçmiyor. Bu yüzden her koşulu göz önünde bulundurmalısınız. Şu demek oluyor ki hasarlı vasıta satın almamak için ustalaşmış bir ekspertiz hizmeti alabilirsiniz.
İkinci El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın