Kasko Sigortası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko sigortası mecburi bir sigorta değildir. Fakat bilhassa günümüzde her vasıta için eğer olmazsa olmaz bir konuma gelmiştir. Kasko sigortaları bir oldukca durumda aracınızın hasarını karşılayabilir. Bu durumlar içinde çarpma, vurma, çarpılma, hırsızlık durumu yada hırsızlık denemesi esnasında arabanın almış olduğu hasar, sel, zelzele ve yangın benzer biçimde organik afetler de bulunmaktadır. Aracınıza gelen beklenmedik zararlar karşısında kaskonuzun bulunması sizleri oldukça rahatlatan bir etmendir. Fakat kasko sigortasını seçerken nelere dikkat etmeniz icap ettiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda kıymetli okuyucularımız için kasko sigortası seçerken dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

Kasko Sigortası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
1-Fiyata Değil Kapsama Öncelik Verin
Kasko sigortanızı seçerken önceliğiniz daima kaskonun kapsamı olmalı. İhtiyaçlarınız doğrultusunda kasko sigortasının hangi zararları kapsaması icap ettiğini iyi düşünün. Kapsamlı kaskolar fiyat açısından zorlayıcı olabilirler. Fakat beklenmedik bir zarar karşısında kurtarıcınız durumuna gelirler.
2- Çalışacağınız Kasko Sigortası Şirketini Doğru Seçin
Sigorta şirketleri genel olarak ilk tekliflerini benzer verirler. Fakat hususi bir kasko istediğinizde teklifler oldukça değişkenlik izah edebilir. Bu durumda seçeceğinizin firmanın güvenilir olması son aşama ehemmiyet arz etmektedir.
Kasko Teklifi Alın ⇒ Sigortam.Net
3- Anlamadığınız Kısımları Kesinlikle Mesele
Kasko sigorta poliçesini detaylı bir halde incelemelisiniz. Öteki taraftan bu araştırma sonucunda kafanıza takılan her şeyi sigorta şirketine sormanız, ileride oluşabilecek zararlar karşısında beklenmedik durumlarda kalmamanız açısından önemlidir.
4- Poliçede Olan Miktar Aracınızın Kıymetini Yansıtmalı
Aracınızın gerçek değerinin belirlenmesi, beklenmedik durumlar karşısında oldukça mühim bir durumdur. Eğer aracınız sıfır ise aracı alırken ödediğiniz miktarla, kasko poliçenizde gösterilen miktarın aynı olması gerekmektedir.
5- Poliçede Bulunan Muafiyet Uygulamasını Denetim Edin
Muafiyet Uygulaması, poliçede yer alabilen ve aracınızın alabileceği hasarın bedelinin sigorta şirketi ile sigortayı yaptıran şahıs içinde paylaşılarak ödenmesi durumudur. Burada, belirtilen durumda ödeyeceğiniz yüzdenin miktarına dikkat etmelisiniz.
6- Enflasyon Teminatı
Seçeceğiniz kasko sigortasının enflasyondan meydana gelen ani vasıta tutarları artışından sizi koruması gerekmektedir.
7- Vasıta Servis Kapsamı
Kasko sigortanızı yaptırırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan öteki bir husus ise sigorta şirketinin vasıta servis kapsamı ve becerisidir. Kafi beceriye haiz bir şirket seçmemeniz durumunda aracınız onarım sürecinde yetkili ve kafi olmayan bir serviste bakım görebilir.
8- Küçük Detaylar Önemlidir
Kasko sigortası seçerken atlanan ve dikkat edilmeyen fakat aslına bakarsak mühim olan bir kaç mühim detay mevcut. Bunlardan ilki kaza sonucunda yaralanmadan kaynaklı hastane ve tedavi harcamalarını kasko şirketinin karşılamasıdır. Diğeri ise yanlış akaryakıt kullanımı yüzünden meydana gelen hasarlardır. Yanlış akaryakıt kullanımından meydana gelen hasarın poliçe kapsamında olmasına itina gösterin. Ek olarak kasko süreniz kapsamında hiçbir kaza yaşamadıysanız gelecek yıl için sigorta şirketi size hasarsızlık indirimi uygulayabilir. Bu da sizin için kolaylık elde eden bir durum olacaktır. Netice olarak bazı küçük detaylar sizlere büyük avantajlar sağlayabilirler.

Bir cevap yazın