Kasko Nedir? Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir? 

Kara taşıt sigortası kısaca kasko nedir? Kasko, temelde bir güvencedir. Sigorta sahibi sürücüye ve onun aracına trafikte oluşabilecek tüm risklere karşı güvence verir. Doğal olarak bunu belirli bir fiyat karşılığı yapar. Mesela; kasko çekici hizmeti, aracın yanması, çalınması vb. durumlarda ziyanı minimuma düşürmeye yarar.
Kara Taşıtları Sigortası-Kasko Nedir?
Kasko aracın ihtimaller içinde hasar harcamalarına karşı bir tedbir niteliğindedir. Motorlu ve motorsuz araçları, kasko poliçesinin içinde yer edinen teminatlara nazaran maddi zararlarını karşılamaya yarar. Bu alanda hizmet veren firmalar, çeşitli kasko paketleri yardımıyla müşterilerine pek oldukca seçenek sunmakta. Bu anlamda kaskonuzun güvence içeriğini siz bütçenize nazaran belirleyebilirsiniz. Ek olarak daha sonrasında teminatlarınızı genişletmekte mümkün.
Kasko Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Ilk olarak kişisel bilgiler, doğru ve eksiksiz yazmalı. Vasıta detayları, ruhsat bilgileriyle eş olmalı. Ek olarak hasarsızlık indirimi var ise bu denetim edilmeli. Bunun haricinde ödeme detayları doğru girilmeli. Ödeme kısmında size uygun yöntem (peşin-taksit) karşı tarafla anlaşılmalı.
Kasko Poliçesi Nedir?
Kasko poliçesi sigortaya doğal olarak olan aracın hangi teminatları kapsadığına dair bir şartnamedir. Hem de bu poliçede kaskonun; süresi, teminatları, teminata dahil olmayanlar durumlar, sigortalı kişinin hakları, sigorta şirketinin hakları benzer biçimde bilgiler de yer alır.
Pozitif yanları
Kasko oldukça kapsayıcı olduğundan sürücüye pek oldukca pozitif yanları mevcut. Organik afetlerden ihtimaller içinde kazalara değin kapsamlı bir sigortadır. Ek olarak bu sayede aracın karşılaşacağı şeylerde zararınız daha azca olacaktır. Doğrusu beklenmedik harcamalara karşı bir çözümdür.
Kaskonun Kapsadığı Bazı Teminatlar

Kasko bazı riskleri güvence altına alır. Bu teminatlar sizin kasko poliçenizin içeriğine nazaran farklılık izah edebilir. Ek olarak bu teminatlardan bazıları ise;

Yol yardım hizmeti
Zelzele
Sel
Anahtar kaybı
Hırsızlık
Yanma
Çarpma, çarpışma
Kemirgen teminatı
Devrilme, düşme vb.

Birkaç Temel Teminatın Kapsamına Dair Detay
Trafik Kazası 
Aracın ihtimaller içinde bir kazaya karışması durumunda kasko devreye girer. Bu durum oldukça kapsamlıdır. Mesela, vasıta hareketli yada hareketsizken oluşabilecek durumlarda da dahildir.
Yanma
Aracın ihtimaller içinde bir durumda patlaması yada yanmasında durumunda kasko devreye girer.

Kasko ve Trafik Sigortası ile Arasındaki Fark Nedir?
Kasko ve Trafik sigortası birbirine karıştırılabilen iki sigorta türüdür. İlk olarak trafik sigortası, trafiğe çıkan her bir vasıta için yaptırılması zorunludur. Ek olarak üçüncü şahısların maddi ve bedeni zararlarını kapsayan bir sigortadır. Trafik sigortası yaptırılmaması durumunda bir ekip yaptırımlar uygulanabilir. Mesela, trafikten men yada para cezası.
Kasko ise isteğe bağlı olmasının yanında kendi aracınızın maddi zararlarını karşılar. Kasko yaptırılmaması durumunda herhangi bir yaptırım uygulanmaz. Daha geniş bir güvence sağlamış olduğu için trafik sigortasından daha pahalıdır. Ek olarak bu bilgilere ek olarak trafik sigortası prim sınırı standarttır. Şu sebeple devlet tarafınca belirlenir. Kaskodaki durum ise farklıdır. Prim tutarı, poliçenin kapsamına nazaran değişik olabilir.
Kasko Nereden Yaptırılır?
Bu mevzuda hizmet veren birçok şirket mevcut. Şirketlerin, resmi web sitelerinden ilgili detayları ve kasko paketlerini öğrenerek bir kasko edinilebilir. Ek olarak internet sayfası üstünden kasko teklifi almak da mümkün. Teknolojik gelişmeler yardımıyla pek oldukca aşama rahatça halledilebilir şekildedir. Ek olarak sürücü bu sayede ihtiyacına ve bütçesine en uygun kaskoyu rahatça karşılaştırabilir.
Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir? 

Kasko maliyetini belirleyen bir noktadır. Bu aslen iyi sürücüleri ödüllendirir. Sigortanın faaliyete geçmiş olduğu yıldan itibaren kaza yapmaması durumunda gerçekleşir. Genel tanımı ile kasko hasarsızlık indirimi, aracın hasarsız geçirdiği dönemler için belirli bir miktar indirim uygular. Yeniden kasko poliçesi yenilendiğinde bu indirimden yararlanmak mümkün. Ek olarak aracın kazaya karışmadığı yıllarda aşamalı olarak indirimde artar. Mesela, bir sigorta şirketinden tertipli olarak meydana getirilen kaskoyu ele alalım. Dördüncü poliçe yılının bitimiyle beraber kasko sigortanızı yenilerseniz %60’a varan bir indirim elde edebilirsiniz. Ek olarak bu oranlar sigorta şirketlerine nazaran değişebilmekte.
Kasko Süresi Ne Kadardır?
Çoğu zaman ödememin yapıldığı günden itibaren, 1 yıl (365 gün) olarak geçerli sayılır. Ek olarak, Türkiye sınırları içinde 12.00 ile adım atar. Hem de poliçede yer edinen bitiş gününde (öğlen saat 12.00’ye kadar) biter.
Kasko Her Yıl Yenilenir mi? 
İsteğe bağlı bir sigorta olduğundan her yıl yenilenmesi kişiye bağlıdır.
Kaskodan Hangi Yaş Arası Sürücüler Yararlanır?

Sigortadan, 18 ve 65 yaş arasındaki vasıta sahibi kişiler yararlanır.
Vasıta Çekilirken Hasar Oluşursa, Kasko Karşılar Mı?
Çoğu zaman aracının çekilmesi esnasında oluşan hasarlar teminatlara dâhildir.
LPG’li Araca Kasko Yapılır Mı?
İlgili bir sigorta şirketi seçilerek, LPG’li bir araca da kasko yaptırmak mümkün.
Vasıta ve Kasko Şirketi Değiştirilince Hasarsızlık Bozulur Mu? 
Sigorta şirketleri, kasko geçmişini ve bilgilerini güncel olarak saklar. Ek olarak bu sebepten kasko sigorta şirketi değişmiş olduğu süre hasarsızlık indirimi de saklanmış olur.
Türkiye’de Meydana getirilen Kasko Yurt Haricinde Geçerli Olur Mu?
Çoğu zaman meydana getirilen kasko Türkiye içinde geçerlidir. Fakat kasko poliçesi kapsamına bu mevzuda bir güvence ekleyip satın alındıysa geçerlidir.
Poliçe Sorgulaması Nereden Yapılır?
Kaskonuza dair poliçe sorgulamasını güvenli bir halde e-Devlet üstünden yapmak mümkün.
Vasıta Kasko Kıymet Sıralaması Nedir?

Kasko için araştırma meydana getiren birinin karşısına sıkça çıkan bir sual ise kasko kıymeti nedir? Kasko kıymeti, mevcuttaki aracın averaj bir piyasa değerine işaret eder. Ek olarak ihtimaller içinde kaza sonrası, anlaşmış olunan firmanın karşılaması ihtiyaç duyulan üst limiti belirleme eden kıymet listesine denir.
Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?
Kasko yaş sınırı, şirketlere nazaran değişkenlik izah edebilir. Fakat Türkiye Sigortalar Birliği‘nin belirlediği yaş sınırı 15’dir. Ek olarak bazı firmalar 15 yaş üstü araçlara kasko yapabiliyor.
Kaskonun Kapsamadığı Teminatlar Nedir?
Çoğu zaman; kontak anahtarın unutulması sonucu çalınması, aracın kapılarının ya da camların açık unutulması sebebiyle çalınması sayılabilir. Ek olarak cenk, salgın, ihtilal, isyan vb. sebebiyle meydana gelen zararlarda kapsam dışıdır. Bunun haricinde “aracın, uyuşturucu madde yada Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirlenen seviyenin üstünde alkollü içki almış kişilerce yada aynı mevzuatta alkollü içki alamayacağı belirtilen kişilerce alkollü içki alınmak suretiyle kullanılması esnasında meydana gelen zararlar” da kapsam dışıdır. Bu mevzuya ilişkin detaylı bilgiye de Türkiye Sigortalar Birliği üstünden ulaşabilirsiniz.

Aracın Kasko Tutarları {Nasıl} Hesaplanıyor?
Sigorta şirketlerinin belirli kriterleri mevcut. Bu kriterler içinde ilk olarak; aracın markası, modeli, kilometresi, karıştığı kazalar, üretim yılı vardır. Ek olarak bazen aracın durumuna nazaran hasarsızlık indirimi de yapılıyor.
Eğer bu içeriğimizi beğendiyseniz; “SEDDK Mecburi Trafik Sigortası Kararını Deklare etti” başlığımıza da göz atın.

Bir cevap yazın