Kapıyı Ters Elle Açmak –Dutch Reach

Günümüz itibariyle devletimizde vasıta sayısı git gide artıyor. Artan vasıta sayısıyla birlikte trafik kaçınılmaz oluyor. Çoğumuz biliyoruz ki trafikte dikkatli olmak, can ve mal güvenliğimiz için mühim bir husustur. Araçtan inerken arkamızı iyi denetim ediyor muyuz? Dutch Reach Nedir?
Dutch reach ifadesinin de tam bir karşılığı mevcut değildir. Sadece, özetlemek gerekirse belirli bir denetim akışı sağlandıktan sonrasında, dikkatli bir halde vasıta kapısının kapıya uzak olan elinizle açılması ve araçtan inilmesi olarak ifade edilebilir.
Dutch Reach

Otomobilden inmek istiyorsunuz ve yanınızdan motosiklet yada bir bisikletlinin geçtiğini düşünün. Eğer aynanıza bakmadan kapıyı açarsanız geçen kişiyi yaralama ihtimaliniz oldukça yüksektir.
Araçtan inerken çoğu zaman aynalar şoföre bakılırsa ayarlı olduğundan çoğumuz, aynadan arkayı rahatça göremeyiz. Eğilmek yada bükülmek zorunda kalırız. Peki eğilmeden fazlaca rahat bir halde omzunuzu döndürerek bakabileceğinizi biliyor muydunuz? Kontrolsüz kapı açmamanın aslen fazlaca kolay bir yöntemi vardır. Kapıyı ters elle açarsak ne olur? Gelin hep beraber inceleyelim. Gizyazı şu; Kapıyı ters elle açmak!
Kapı Açmadan Ters El Kuralı

İster sürücü olun ister yolcu, kapıyı açarken ters elinizi kullanırsanız mecburen yan döndüğünüz için hem aynaya daha iyi bakabiliyorsunuz hem de kapıyı araladığınızda arkayı rahatça görebiliyorsunuz.
Sağ koltukta oturuyorsanız sol elinizle kapı açma kulpuna yönelmeli, eğer sol koltukta oturuyorsanız sağ elinizle kapı açma kulpuna yönelmelisiniz.

Dünyada birçok insan kapı açmadan ilkin ters el kuralına uymadığı için kazalara sebebiyet vermektedir. Bilhassa sıkışık trafikte duraklama yapmış olup yolcu indi-bindi esnasında fazlaca dikkatli olmak gerekmektedir. Bir anlık dalgınlık her insana zarar verir. O nedenle bu yöntemi alışkanlık haline getirmek hem sizin hemde başkaları için oldukça faydalıdır.
Sıfır Kilometre Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın