Kanada’nın İlk Çağdaş Otomobil Üreticisi: Maple Majestic

Kanada’nın ilk çağdaş otomobil üreticisi; yeni EV Startup Maple Majestic, Kanada’da bir ilk olmayı hedefliyor. Elektrikli otomobil girişimleri mevzusunda son zamanlarda birçok eski otomobil üreticisi ve bu alana yeni adım atmış birçok üretici haberi alıyoruz. Sadece son olarak girişim Kanada’dan duyuruldu ve adı Maple Majestic.

İsim pek latife şeklinde görünse de, “Maple” Kanada’nın ikonik akçaağaç yaprağına atıfta bulunurken, “Majestic” ülkenin Anayasal Monarşi statüsünü belirtir.
Kanada’nın İlk Çağdaş Elektrikli Otomobil Üreticisi: Maple Majestic
Şirket vasıta ile ilgili pek fazlaca ayrıntıya değinmedi. Sadece “Kanada’nın ilk çağdaş otomotiv OEM’i ve ülkenin dünya sahnesinde amiral gemisi otomobil markası” olmayı hedeflediklerini söylemiş oldu.

Maple Majestic’in ilk modeli, Tesla Model 3’ü belli belirsiz hatırlatan bir ön uç tasarımı ile şık bir sedan olma yolunda. Bununla beraber, model aerodinamik kaporta ve aşağı doğru eğimli bir kemer çizgisine haiz olduğundan benzerlikler burada bitiyor. Öteki detaylar içinde ince ışıklı bir şeritle birbirine bağlanan belirgin çamurluklar, gömme montajlı kapı kolları ve dairesel arka lambaları da görebiliriz.

Otomobil Kanada şeklinde sert ilkim koşullarına haiz bir ülke tarafınca geliştirildiği için, aşırı hava koşulları düşünülerek tasarlandı. Bilhassa, modelin yoğun kar şeklinde engelleri temizlemek için 150 mm (5,9 inç) kadar yükseltilebilen ayarlanabilir bir süspansiyona haiz olması öngörülüyor. Hileli süspansiyon yardımıyla model, maksimum ayarında 290 mm (211,4 inç) kadar yerden yükseklik sunacak. Jeep Wrangler Rubicon’un 274 mm (10.8 inç) yerden yüksekliği olduğu düşünüldüğünde bu birazcık çılgınca bir kıymet.
Maple Majestic iç mekan resimleri yayınlamadı, sadece modelin 3.100 mm (122 inç) dingil mesafesine haiz bulunduğunu söylediler. Bu, BMW 5 ve 7 Serisi arasındadır ve bolca oranda arka koltuk diz mesafesine haiz geniş bir kabin sağlamaktadır.

Maple Majestic, performans özelliklerinden bahsetmedi, sadece “piller, invertörler ve motorlar dahil olmak suretiyle temel elektrikli bileşenler, ticari ürün olarak kullanıma hazır hale geliyor.” dedi. Bu, firmanın “öteki yenilik alanlarına odaklanacağı” için otomobilin kullanıma hazır bileşenlerle üretileceğini gösteriyor şeklinde görünüyor.
Bu şimdilik sürekli bir uygulama şeklinde görünmese de, şirket çeşitli sürücülerin gereksinimlerine uyacak şekilde birden fazla pil paketi sunacaklarını söylemiş oldu. Maple Majestic, “yedek güç üretimi” olarak ufak internasyonal içten yanmalı motoru kullanabileceği bir “hibrit versiyon” düşünüyor. Bu, modelin aslen menzili genişletilmiş bir EV olacağı anlamına geliyor.

Maple Majestic’in ne vakit piyasaya sürüleceğine yada ne kadara mal olacağına dair bir data yok. Sadece kurucu Arkadiusz Kaminski, “bir sedan olarak düşünülmemeli, daha fazlaca dört kapılı bir süper otomobil olarak düşünülmeli” dedi. Bununla beraber, bir çok insan, daha somut ayrıntılar ortaya çıkana kadar aracı bir konsept olarak düşünecektir.

İkinci El Elektrikli Otomobil İlanları
Arabanı Trink Sat!

Bir cevap yazın