Genel

Kaliteli Yakıt {Nasıl} Anlaşılır?

Otomobil ve motosiklet kullanıcılarının en oldukça korkmuş olduğu konulardan biri araçlarına fena yakıt almaktır. Fena yakıt almak, aracın motor aksamına zarar verir. Ziyan olan motor, birçok değişik maddi problem çıkartır. Benzin hidrokarbondur. Su inorganik bir maddedir. Aralarında büyük bir fark olduğundan yoğunlaşma farkından dolayı birbirlerine karışması mümkün değildir. İstasyonun deposuna bilerek ya da havadaki nemin buharlaşmasıyla birlikte su karışmış olsa bile su deponun altına çöker ve aracın deposuna gelmez. Sadece yakıt tankınıza su benzer biçimde yabancı madde karıştığını düşünüyorsanız aracınızı çalıştırmamalısınız. Acilen servisi ve akaryakıt dağıtım şirketini aramalısınız.
Akaryakıt İstasyonları Yakıta Su Katar mı?
Hileli benzin, su ile karışımdan elde edilmemektedir. Benzen, tolyen, hekzan, heptan ve white sprite benzer biçimde solvent türü boya inceltici katkı maddelerinin benzine karıştırılması ile elde edilir. Bu yüzden hileli durumlarda bile yakıt, su ile karıştırılmamaktadır. Sadece öteki inceltici katkı maddeleri, araca zarar verir.
Kalitesiz Yakıt {Nasıl} Anlaşılır?
Kalitesiz, hileli diye tabir edilen yakıtları anlamanız için yapmanız ihtiyaç duyulan pek oldukça değişik durum var.

Aracın rölanti sesinde farklılıklar olur. Vasıta sağlıksız ve gürültülü çalışır.
Kontağı kapatın. Vasıta çalışmaya devam ediyorsa yakıtta bir sorun olabilir.
Aracın yokuşlardaki çekişi düşer ve ön ödeme vuruntu yapar.
Ara hızlanmalar yavaşlar, motor sarsıntılı çalışır.
Benzin her zamankinden daha süratli biter.

Kaliteli Yakıt {Nasıl} Anlaşır?
Fena yakıtın anlaşıldığı benzer biçimde kaliteli yakıtı idrak etmek içinde yapılması gerekenler kolay ve hızlıdır. Kaliteli yakıt aracınıza pürüzsüz gidiş sağlar. Aracın motorundan herhangi anormal bir ses çıkmaz. Ara hızlanmalar olması gerektiği benzer biçimde seri olur. Ek olarak aşağıda listelediğimiz detaylar, yakıtın kaliteli bulunduğunu gösterir.

Benzin kısa sürede tükenmez.
Oktan sayısı kafi oranda olur.
Depoda oksitlenme ve çürüme yapmaz.

Kalitesiz Yakıt Motora Zarar Verir mi?
Kalitesiz, fena yakıt motora zarar verir. Araçta birçok değişik sorun çıkmasına niçin olur. Kalitesiz yakıtlarda oktan miktarı düşüktür. Bu durum ileride motorda ön ödeme vurmasına sebep olur. Aracınızda enjeksiyon yada karbüratöründe problemler çıkmasına niçin olur. Kısa vakit içinde motorun pistonları zarar görür. Kalitesiz benzinin içinde seyrelticiler bulunmaktadır. Bu katkı maddeleri aracın supaplarının kısa sürede erimesine neden olur.
Kaliteli Yakıt Almanız için Yapmanız Gerekenler
Kaliteli yakıt almanız için yapmanız gerekenler bilinenin aksine oldukça basittir. Ilk olarak güvendiğiniz ve araçta problem çıkarmadığına güvenli olduğunuz yerlerden yakıt ikmali yapmalısınız. Beğendiğiniz ve güvenilir olduğuna güvenli olduğunuz yakıt istasyonundan başka yerlerde yakıt almamaya itina gösterin. Eğer yakıt aldığınız benzin istasyonundan memnun değilseniz yakıt aldığınız firmanın genel müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz.
İkinci El Otomobil İlanları 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün