Uncategorized

Jikle Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüz otomobilleri teknolojiyle birlikte oldukça gelişmiş donanımlara haizdir. Yaz-Kış fark etmeksizin marşa bastıktan oldukca kısa bir süre sonrasında motor hazır hale gelir. Sadece eski model karbüratörlü araçlarda bu sistem daha değişik iş koşturmacasındadır. Eski model araçlar için jikle, motorun ömrünü uzatan bir aksamdır. Gelin hep beraber jikle nedir? Ne işe yarar? birlikte inceleyelim.
Jiklenin Görevi Nedir?

Emek verme prensibi olarak jikle, karbüratörün hava kelebeğini kapatmak yada iyice kısmak amacıyla karışıma giren hava miktarını azaltır. Hava miktarını azalırken de, yakıtın akışını hızlandırıp varlıklı karışımın oluşmasını sağlar. Kış aylarında yaşanılan düşük sıcaklıklarda motorun daha kolay çalıştırılmasını sağlar.
Karbüratörlü araçların olmazsa olmaz aksamı olan jikle bazı model araçlarda manuel bulunurken bazı araçlarda ise otomatikman bulunmaktadır. Manuel jikle {nasıl} çalışır ? Soğuk havalarda vasıta ilk çalıştırıldığında jikleyi elinizle yukarıya kadar çekmeniz gerekir. Motor kendi ısısına gore jikleyi kendiliğinden indirecektir. Birçok sürücü jikleyi tam kapatmayı çoğu zaman unutmaktadır. Jikleyi kapatmayı unuttuğunuz takdirde motor ısındıktan sonrasında kafi hava alamayacağı için stop edecektir.
Otomatik Jikle Nedir?

Eski tip karbüratörlü araçlarda manuel jikle göremediyseniz vasıta, otomatik jikle özelliğine haiz anlama gelir. Marşa basıp bir kere gaz verdiğinizde devir saati otomatik terfi edecektir. Havanın derecesine gore çoğu zaman 2 bin ila 3 bin devir içinde durağan(durgun) devirde motorun ısınmasını ve bu esnada varlıklı karışımın oluşmasını elde edecektir. Otomatik jikle de herhangi bir açma kapama işlemi yoktur. Eğer aracınız da jikle uzun süre düşmüyorsa birkaç dakika sonrasında gaz verip çekmeniz halinde aracınız düzgüsel rölanti devrine gelecektir.
TRİNK SAT
ARABAM GARAJ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün