Jeep’in Ortağı GAC, Stellantis’i Suçluyor

jeepin ortagi gac stellantisi sucluyor 62f27df7ac8c1

Jeep’in Çinli ortağı Guangzhou Automobile Group (GAC), Stellantis’le ortaklığını bitirdikten sonrasında bazı açıklamalarda bulunmuştur. O şekilde ki GAC, açıklamalarında firmanın müşterilerine saygı göstermediğini belirtti. Tüm bu açıklamaların öncesinde ise Stellantis’in CEO’su Çinli şirkete suçlamalar yapmıştır.
Meydana getirilen açıklamalar doğrultusunda Çin pazarına ayak uyduramadıkları için ortaklıklarının bittiğini altını çizdi. Stellantis tarafı ise ortaklıklarının bitiş sebebi olarak iktisat ve mahalli hükümetin baskıcı tavırları şeklinde belirtti. Her iki tarafınca büyük oranda birbirlerine olan güvenlerinin sarsıldığını söylemek mümkün.

Jeep’in Ortağı GAC, Stellantis’i Hatalı Buldu
Stellantis, Çinli GAC Group ile mahalli ortak girişimini sonlandırdı. Şirket, Stellantis açısından ortak girişimde çoğunluk hissesi alması adına planlanan hedeflerin ilerleme eksikliği yüzünden bu şekilde bir hal aldığını açıklamıştır. Stellantis Mart 2010’da kurulan ve son zamanlarda zarar eden ortak girişimin sona ermesinde GAC Group ile ortaklık yapılacağını söylemiştir. Stellantis, Jeep markasının Çin’deki ürün sunumu “Çinli satın alan beklentilerini aşmak amaçlı geliştirilmiş elektrikli ithal vasıta serisi” ile güçlendirmeye devam edeceğini belirtmiştir. GAC ile ortak girişim, Stellantis’in oluşumundan ilkin FCA tarafınca kurulmuştur.
Jeep’in GAC ile ortak girişimleri ortalama olarak 12 yıl süreyle Çin pazarında devam etmekteydi. Jeep fabrikasında Cherokee, Renegade, Grand Commander ve Compass modellerini üretmekteydi. Fakat her ne kadar üretim bitmiş olsa da ülkede firmanın faaliyetleri sonlanmayacak. Yeni açıklamalara yönelik olarak Jeep satışları aynı hızla devam edecek.

Durum bu şekilde devam edecek şeklinde görünse de ilerleyen yıllarda bu durumun değişeceği yönünde beklentiler bulunmakta. Bilhassa de Çinli otomobil üreticilerinin her geçen gün sayısının artması ve hükümetin bu üreticileri büyük oranda desteklemesi Batılı otomobil üreticilerinin satışlarını büyük çapta etkilemiş gözükmektedir. Jeep satışları 2022’nin ilk yarısı itibariyle beşte bir oranında düşüş yaşamıştır. İlerleyen zamanlarda ise neler yaşanacağı otomobil üreticileri tarafınca oldukça merak mevzusu.
Jeep’in Çin pazarından ayrılıyor olmasının bir başka sebebi de satışların düşmesinin giderek artması olarak görülmekte. Batılı otomobil üreticileri Çin’de otomobil satmanın giderek zorlaştığı yönünde ortak bir karara sahipler. Çin pazarında kesinlikle büyük bir değişimin bulunduğunu ifade etmekteler. Ek olarak Jeep’ in bundan bu şekilde Çin pazarına yalnız elektrikli otomobil sunmuş olacağı da söylenmekte.
ARABAM GARAJ
TRİNK SAT
 

Bir cevap yazın