Japon Otomobil Markaları Nedir?

Japon-Otomobil-Markaları
Türkiye’de çokça takip edeni ve kullanıcısı olan ve en sorunsuz araçlar ünvanı ile tanınan Japon otomobil markaları yazımızın mevzusu. Güvenilirlik ve sağlamlık açısından en iyi otomobiller içinde gösterilen Japon markalarını sizler için derledik.
Japon Otomobil Markaları Hangileri? Niçin Japon?
Sağlamlık denince akıllara gelen ve fiyat performans noktasında kullanıcılarını oldukça memnun eden Japon otomobil markaları araştırma mevzumuz. Geniş model yelpazesi, kaliteli araç-gereç, kuvvetli motor benzer biçimde imkanları ile dikkat çeken ülkemizdeki Japon otomobil markaları.
Toyota
Dünyanın en oldukca üretim meydana getiren otomobil markaları içinde yer edinen Toyota marka otomobillerle neredeyse tüm ülkelerde rastlayabilirsiniz. Ek olarak Toyota Corolla Modeli ile dünyanın en oldukca satan otomobil modeli unvanını elinde bulundurmaktadır. Dünyanın ilk seri üretim hibrit vasıta üretimi meydana getiren otomobil markası olmuştur. Devletimizde ve dünyada minimum servis gereksinimi duyan vasıta markası unvanına haizdir. Toyota bununla beraber 2022 senesinde dünyanın en oldukca vasıta satan otomobil markası oldu.

Nissan
Geleneksel Japon kültüründe “Nis san” “Dürüst Samuray” anlama gelir. Görevi, verilen emaneti ve sorumluluğu canının son noktasına kadar korumak ve güvenliği sağlamadan can vermemektir. Bu hedef doğrultusunda senelerdir çalışmalarını devam ettiren marka bilhassa crossover ve SUV kategorilerinde öncü markalardan birisidir. Renault ile ortaklığı devam eden Nissan, son dönemde bu birlikteliğe Mitsubishi de katıldı. Bununla birlikte vatanımızda crossover otomobil modellerinin yaygınlaşmasını elde eden markadır. Qashqai ve juke modelleri bu bağlamda mühim modellerin başlangıcında geliyor.

Honda
Honda 1948 senesinde Soichiro Honda tarafınca Japonya’da kurulmuştur. Başlangıçta motosiklet üretimi meydana getiren şirket zaman içinde otomobil, su motoru, robot, güç ekipmanları, motor ve tayyare üreten bir şirket haline gelmiştir. Dünyanın bir numaralı motor üreticisi olan Honda tüm dünyada saygı duyulan bir marka olarak görülmektedir.

Suzuki
Suzuki, 1909 senesinde Japonya’da kurulmuş bir otomobil firmasıdır. 100 yıldan uzun süredir varlığını başarıyla devam ettiren bir markadır. Japon otomobil markaları denince ilk akla gelenlerdendir.

Subaru
Subaru 1953 Senesinde Toyota’nın kardeş firmasınca kurulmuştur. Ülker yıldız grubunun Japonca adıdır Subaru ve adı bu yıldız takımından gelmektedir. Hisselerinin ortalama %20’si Toyota’ya aittir.

Mazda
1920 Senesinde kurulan ve bu yıl 100. Yaşını kutlayan büyük bir Japon otomobil markası Mazda. Bilhassa 323 modeli ile vatanımızda de efsaneleşmiştir. Günümüzde yeni nesil tarafınca bilinirliği azca olsa da severleri tarafınca her daim tercih edilmeye devam etmektedir.
Mazda ile ilgili bir anekdot paylaşmak gerekirse, otomobil severler içinde konuşulan bir mevzudur ki; Mazda’nın servisleri pek para kazanamazmış. Bunun sebebi Mazda modellerinin kolay kolay arıza vermemesinden kaynaklanırmış. 🙂

Mitsubishi
Finanstan gayrimenkule, raylı sistemlerden lojistik çözümlerine kadar neredeyse her alanda etkinlik gösteren Mitsubishi Grubu Japonya denince akla gelenlerden birisidir. 1917 Yılından beridir otomobil sektöründe de aktiftir.

İkinci El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın