Ikincil Yol Nedir? Geçiş Üstünlüğü Kime Aittir?

Ikincil yol, ana yola bağlanan ve trafik yoğunluğu bakımından daha azca bir yoğunluğa haiz olan yollara verilen isimdir.
Hangi Yol Ikincil Yoldur?
Ikincil yolda olduğunuzu sizlere özetleyen levhalar vardır. Mesela içi boş üçgen şeklinde olan “yol ver” levhasını gördüğünüzde ikincil yolda olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bu levhayı gördüğünüzde muhtemelen ana yola bağlanmak üzeresinizdir ve yapmanız ihtiyaç duyulan ana yolda seyir halinde olan araçlara yol vermek ve ana yolun uygun olduğu aniden ana yolun en sağ şeridine kontrollü bir halde çıkmaktır.

Eğer ana yolda ilerlerken yanlardan ana yola bağlanan işaretleri görüyorsanız, anlamanız ihtiyaç duyulan yakın bir zamanda sizin seyir halinde olduğunuz ana yola bir ikincil yol bağlanacak. Bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan şeyler; eğer sağ şeritteyseniz hafiften yavaşlayarak kontrollü bir halde yolunuza devam etmek olmalı. Ikincil yoldan bir otomobil çıkacak diye ansızın şerit değiştirmeye çabalamayın şu sebeple ani yapacağınız hamleler öteki şeritteki aracı zora sokabilir. Ana yolda seyir halindeyseniz yol hakkı sizindir devam edebilirsiniz fakat daima önlem gereği yavaşlamakta yarar var. Eğer aslına bakarsan ana yolun sol şeridinde seyir halindeyseniz aslına bakarsan bu durum sizi ilgilendirmiyor keyifli yolculuklar diliyoruz.

Geçiş Üstünlüğü Kime Aittir?
Ikincil yollar ve ana yollar karşılaştırıldığında “Geçiş üstünlüğü kime aittir?” sorusu ortaya çıkıyor. Çoğumuzun da yeterlik kurslarında öğrendiği şeklinde geçiş üstünlüğü daima ana yol üstünde seyreden araçlara aittir. Ki aslına bakarsan yol ver levhasını gördüğünüzde bunu net bir halde anlayacaksınızdır. Peki eğer levha yoksa? İşte durumda daima sağdan gelen aracın geçiş üstünlüğü vardır.

Trafik Kuralları Hayata Bağlar!
Ihmal etmeyin ki, trafik kuralları sürücüler güvenli bir halde gezi etsin diye var. Ve hiçbir levha ya da trafik kuralı anlam ifade etmeyen yere konulmamıştır hepsinin birer mantıklı sebebi vardır. Bu sebepten çocukluğumuzdan beri dillerimizde pelesenk olmuş o sözü hep beraber tekrarlayalım.

Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım!

Eve 5 dakika geç gitmek asla gitmemekten daha iyidir.
arabam.com güvenli yolculuklar diler!
Trafik levhalarının detaylı anlatımı için tıklayın!
Süratli gitmek size ne kazandırır öğrenmek için buraya tıklayın!

Bir cevap yazın