Oto İnceleme

İkincil Hava Enjeksiyon Sistemi Nedir? Arızası nasıl Giderilir?

İkincil hava sistemi, soğuk çalıştırma aşamasında ziyanı dokunan egzoz bileşenlerini azaltır. Bu yazıda, ikincil hava enjeksiyon sisteminin nasıl çalıştığını tam olarak öğrenebilirsiniz. Burada ek olarak ikincil hava sistemindeki arızaların nasıl fark edilir hale geldiğini ve sorun yok etme esnasında tam olarak nasıl konumlandırılabileceğini okuyabilirsiniz.
İkincil Hava Sistemi Temel Prensipler
Bu sistem, katalitik konvertör nerede ise etken olmadığında soğuk çalıştırma aşamasında HC ve CO değerlerini daha da düşürür.
Stokiyometrik olarak çalıştırılan benzinli motorlarda 3 yollu katalitik konvertör kullanılarak yüzde 90’ın üstünde bir dönüşüm oranı elde edilir. Averaj olarak, bir sürüş döngüsünün emisyonlarının yüzde 80’ine kadarı soğuk çalıştırma esnasında salınır. Emisyonlar soğuk çalıştırma aşamasında değişik önlemler kullanılarak azaltılmalıdır. Bu, ikincil hava sisteminin görevidir.
Egzoz sisteminde kafi artık oksijen var ise ve ısı yeterince yüksekse, HC ve CO ikincil bir reaksiyonda reaksiyona girerek CO2 ve H2O oluşturur.
Soğuk başlatma aşamasında tepki için kafi oksijen olmasını sağlamak için, karışım oldukca zengin olduğunda egzoz akışına hava eklenmiş olur. Katalitik konvertörün emek harcama sıcaklığına, ikincil reaksiyonda üretilen ısı ile hızla ulaşılır.
İkincil hava etken yada eylemsiz olarak sağlanabilir. Eylemsiz sistemde egzoz sistemindeki tazyik dalgalanmalarından yararlanılır. Egzoz borusundaki akış hızının yarattığı vakum sebebiyle, zaman ayarlı bir valf yöntemiyle ilave hava çekilir. Etken bir sistemde, ikincil hava bir pompa tarafınca üflenir. Bu sistem daha iyi denetim sağlar.
Etken İkincil Hava Sistemi Elemanları
İkincil hava sistemi yapısı hava filtresi, İkincil hava pompası, motor denetim ünitesi, denetim rölesi, değişim yapma valfi ve akımsız kombine valfinden oluşmaktadır. Sistem, motor denetim ünitesi tarafınca denetim edilir.

Sisteminin Fonksiyonu
Sistem çalışırken, elektrik pompası denetim rölesi üstünden motor denetim ünitesi tarafınca açılır. Hem de pnömatik denetim valfi de çalıştırılır. Valf açılır ve giriş borusundan gelen vakum, kombinasyon valfini çalıştırır.
Elektrikli PompaVakum, kombinasyon valfinin açılmasına niçin olur ve pompa tarafınca taşınan ilave hava, egzoz valflerinin arkasındaki egzoz borusuna pompalanır. Lambda kontrolü etken hale gelir gelmez ikincil hava sistemi dönem dışı bırakılır. Motor denetim ünitesi, elektrikli pompayı ve pnömatik denetim valfini dönem dışı bırakır. Kombinasyon valfi de kapalıdır ve sıcak egzoz emisyonlarının elektrikli pompaya ulaşmasını ve ona zarar vermesini önler.
Arıza Durumunda Hata Emareleri
Soğuk çalıştırma ve ısınma aşamalarında artan emisyon değerleri, yanma sonrası eksikliğinden kaynaklanabilir. Katalitik konvertör, emek harcama sıcaklığına daha sonraki bir noktada ulaşır. Motor denetim ünitesinin kendi kendine teşhis fonksiyonu ile izlenen ikincil hava sistemleri, arıza durumunda motor gösterge lambasının yanmasına niçin olur.
Arıza Sebepleri
Arızalı bir pompa, bir çok süre sistemin arızalanmasının en sık nedenidir. Rutubet girişi, pompanın tutukluğuna niçin olacak şekilde hasara niçin olabilir. Hatalı topraklama ve voltaj beslemesi de pompanın arızalanmasına niçin olabilir. Tıkalı yada sızdıran hatlar ek olarak denetim yada kombinasyon valfinin arızalanmasına niçin olur. Bu durum ise ikincil hava sisteminin arızalanmasına niçin olabilir.
İkincil Hava Sistemlerinde Sorun Yok etme Ve Tanılama
Diğeri tüm sorun yok etme ve teşhis çalışmalarında olduğu şeklinde, görsel kontroller ve ek olarak bir akustik denetim ile başlayın. Akustik denetim için, motor soğuk ve rölantideyken elektrikli pompa duyulabilir. Pompanın durma sesi, motor kapatıldıktan sonrasında da net bir halde duyulabilir. Görsel denetim için, tüm bileşenlerde hasar olup olmadığı denetim edilmelidir.

Kablolar ve hortum bağlantıları bilhassa yakından denetim edilmelidir. Bu parçalar bileşenlere doğru şekilde takılmalı ve herhangi bir sürtünme emaresi göstermemelidir. Ek olarak aşırı dar yarıçaplar sebebiyle bükülmemeli yada engellenmemelidir. Sigortalar da mevcut olmalı ve hasar açısından denetim edilmelidir. Bu testler esnasında herhangi bir arıza tespit edilemezse, daha çok teşhis için uygun bir teşhis ünitesi kullanılabilir.
İkincil sistemde depolanan arızaların okunması
Gizlenen arızalar, arıza hafızasından okunabilir ve halledilebilir. Arıza hafızasında hiçbir arıza saklanmadıysa, elektrikli pompa aktüatör testi kullanılarak çalıştırılabilir. Bu denetim esnasında, bununla birlikte denetim rölesinin işlevi de denetim edilir.

Denetim vanasının tetiklenmesi, aktüatör testi ile de denetim edilebilir. Denetim valfinin işlevi, bir teşhis ünitesi olmadan da denetim edilebilir. Bunun için kombinasyon vanasına giden vakum hattını çıkarın. Soğuk motoru çalıştırın.
Denetim Valfi Bağlantısında Vakumun Denetim Edilmesi

Denetim vanası bağlantısında, ikincil hava pompası çalışmaya adım atar başlamaz bir vakum (bir vakum pompası da bağlanabilir) tespit edilebilmelidir.
Denetim Vanasının Tetiklenmesinin Denetim Edilmesi

Vakum algılanamazsa, bir multimetre kullanarak denetim valfinin tetiklenmesini deneyin. Tamam ise, arızalı bir denetim vanasının niçin olduğu varsayılabilir.
Kombine Vananın İşlevini Denetim Etme

Kombinasyon valfinin işlevi, bir vakum pompası kullanılarak denetim edilebilir. Bunun için kombinasyon valfindeki vakum hattını çıkarın ve vakum pompasını valfe bağlayın.
Hortum Bağlantısının Denetim Edilmesi

Şimdi ikincil hava pompasından pompadaki kombinasyon valfine giden hortum bağlantısını gevşetin. Hafifçe bir basınçla hatta hava üfleyin (basınçlı hava kullanmayın). Kombinasyon vanası kapatılmalıdır.
Kombinasyon valfine bir vakum uygulayın ve hortum bağlantısına gene hava üfleyin. Kombinasyon valfi şimdi açılmalıdır. Kombinasyon valfi açılmazsa yada kalıcı olarak açıksa, valf arızalıdır.
NOT: Tüm teşhis ve denetim prosedürleri esnasında, mümkünse araç üreticisinin bilgilerine daima uyulmalıdır. Üreticiden üreticiye, dikkate alınması gerekebilecek araca hususi bilgiler ve denetim şekilleri olabilir.
Body-On-Frame Nedir? ve Yekpare Gövde Nedir? yazılarını da okuyarak araçlar hakkında daha çok data edinebilirsiniz.
İkinci el Toyota otomobil ilanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün