İkinci El Vasıta Tutarları Mayıs 2022 Analizi

Dünyada ve vatanımızda son zamanlarda meydana gelen olaylardan ikinci el vasıta piyasası da etkileniyor. Indicata’nın pazar analizine bakılırsa ikinci el vasıta fiyatlarında olan artış verilerini siz kıymetli okuyucularımıza sunuyoruz.
 Vasıta Satışları %14 düştü.
Otomobil sahibi olmak isteyen birçok şahıs bilhassa yaz aylarını beklemekteydi. Fakat geçtiğimiz senenin aynı süreci baz alındığında bu yıl vasıta satışlarında %14’lük bir düşüş gerçekleşti. Bu düşüşün en mühim sebebinin ise ikinci el otomobil fiyatlarında meydana gelen artış bulunduğunu söyleyebiliriz.

İkinci El Vasıta Tutarları %27 arttı.
Mayıs ayına gelindiğinde Türkiye’de vasıta satışlarının büyük bir bölümünü gerçekleştiren markaların, 260 modelinde, tüm segmentlerde averajda yüzde 27 fiyat artışının bulunduğunu, en oldukca artışın ise B ve C segmentlerinde bulunduğunu görebiliriz. İkinci el otomobil piyasası içinde bilhassa 3 aydır durgun bir hareketlilik görünürken son zamanlarda hareketlilik oldukça artış gösterdi. Mevcut döviz ve öteki maliyetler ile beraber otomobil tutarları üstünde büyük bir artış saptandı. Bu artışların bir oldukca değişik etkeni var. Fakat bilhassa ilerleyen dönemde ikinci el vasıta fiyatlarının tekrardan eski haline dönebileceği uzmanlar tarafınca belirtiliyor.
Otomobil Fiyatlarının Artışında En Mühim Etken Yatırım
Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa Türkiye’de insanoğlu mobilite ihtiyacı haricinde yatırım amaçlı olarak ikinci el otomobil satışına yöneldi. Bu yatırım amaçlı yönelme ise vasıta fiyatlarında artışa niçin oluyor.

Fiyatı En Fazlaca Artan Otomobil Markaları
Türkiye’de ikinci el vasıta satışının ortalama olarak %80’inin gerçekleştiren ilk 10 markanın Mayıs ayında gerçekleştirdiği satışların averaj tutarları ele alındığında;

Mercedes ve Peugeot markalarının modellerinde yüzde 27,
Opel ve Toyota markalarının modellerinde yüzde 26,
Fiat ve Ford markalarının modellerinde yüzde 25,
BMW modellerinde ise yüzde 24 artış gerçekleşti.

İkinci El Otomobil Fiyatlarını Görmek İçin Tıkla⇒

Bir cevap yazın