Haberler

İkinci El Vasıta Tutarları Düşüşe Geçti

İkinci el vasıta tutarları düşüşe geçti. Geçtiğimiz günlerde otomobillerdeki ÖTV yetkisi Cumhurbaşkanına devredilmişti. Bunun arkasından piyasalarda ÖTV indirimi beklentisi oluştu. Oluşan bu beklentiler ve söylentiler ise ikinci el vasıta fiyatlarının düşmesine yetti. İkinci el vasıta satıcıları 350 bin bandındaki orta segmentte 10-15 bin, 1 milyon lira bandındaki lüks segmentte ise 30-40 bin liraya yakın indirime gitti. Bilgileri siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
İkinci El Vasıta Tutarları ÖTV Düzenlemesinin Peşinden Düşüşe Geçti
26 Ekim 2021’de piyasaya sürülen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılmasına Dair Kanun’da meydana getirilen düzenlemede, ÖTV tebliğindeki “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” olarak değiştirildi. Böylece, motorlu vasıta ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırılabilme ya da sıfırlayabilme yetkisi Cumhurbaşkanı’na geçti. Otomobillerden alınan ÖTV’yi değişiklik yapma yetkisinin Cumhurbaşkanına geçmesinin arkasından piyasalarda düşüş başladı. Aslına bakarsak şu ana kadar ÖTV’de herhangi bir indirim yapılmadı. Fakat ÖTV’de indirim yapılacağı söylentileri ve indirim beklentisi bile ikinci el araçlarının fiyatlarının düşürülmesine yetti. Bu sebepten satıcılar, hemen hemen ÖTV’ye indirim gelmediği halde araçlarının fiyatlarını belirli bir düzeyde indirerek elden çıkarmaya çalışıyorlar. Bu sayede eğer ÖTV oranları düşürülürse oluşacak vasıta fiyatlarına rağmen daha yüksek bir bedelle araçlarını elden çıkarmaya çalışıyorlar.
Tüketicilerin İkinci El Piyasasına Dair 3 Beklentisi Var
Meydana getirilen ÖTV yetkisi değişikliği ile ikinci el vasıta tutarları düşüşe geçti. Fakat tüketicilerin bu mevzuda devletten beklentileri mevcut. Ülkemiz ikinci el vasıta piyasasında oluşan yüksek fiyatlardan sonrasında fiyatların düşüşe geçmesi ile tüketicilerin beklentisi de arttı. Bahsedilen beklentiler ise esas olarak 3 ana başlıkta toplanmakta.

1-) Otomobil Bayileri İkinci El Satışı Yapmasın
Döviz kurunda yaşanmış olan hareketliliği fırsat bilerek bayilerin yatırım amaçlı beklettiği otomobilleri kendi ikinci el şirketine satıp, plakayı taktıktan sonrasında gene piyasa fiyatının üstünde vitrine koyduğu iddia edildi. Tüketicilere bakılırsa bu da ikinci el otomobil fiyatlarının, sıfır arabalardan daha pahalıya satılmasını sağlamakta. Bu mevzuda tüketiciler, bayilerin ikinci el satışının önüne geçilmesini istiyor.
2-) Bayilerin Galerilere Sıfır Otomobil Satışı Yasaklansın
Bayilerin yapmış olduğu iddia edilen ikinci el görünümlü sıfır otomobil satışlarının galeriler üstünden gerçekleştirildiği iddia edilmekte. Bu durum da ikinci el otomobillerin, bayi sıralama fiyatından daha pahalıya satılmasına niçin olmakta. Bu sebepten tüketiciler, otomobil piyasasındaki fiyat şişkinliğinin önlenmesi için bayilerin galerilere sıfır otomobil satışının yasaklanmasını talep ediyor.
3-) Aksesuar Paketleri Dayatılmasın
Sıfır vasıta alımlarında aksesuar paketleri, yüksek fiyat farkları çıkmasına sebep olmakta. Bu paketlerin ise otomobil haricinde faturalandırıldığı ve ortalama 30-40 bin TL farka niçin oldukları söyleniyor. Bu sebepten tüketiciler, sıfır vasıta alımlarında aksesuar paketlerinin dayatılmasını istemiyorlar.
 
Sizde İkinci El Otomobil Fiyatlarını İnceleyin ⇒

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün