İkinci El Vasıta Satışları 6 Milyona İlerliyor

İkinci el vasıta satışları bu yıl sonu itibariyle 6 milyon seviyesine gelmekte. Ek olarak ikinci el satışları, sıfır vasıta satışlarını da geçmiş durumda. 2022 yılı TÜİK verilerine bakılırsa 2. el satışları, sıfır vasıta satışlarının tam 11 katı olarak gerçekleşti. Bunun aslolan sebebi ise doğal olarak ki de sıfır vasıta tedarikinde yaşanmış olan problemler. Bilhassa vasıta sahibi olmak isteyen kullanıcılar bu mevzuda zaman yitirmek istemiyorlar. Bu sebepten de sıfır vasıta tedarikini beklemek yerine hazırda bekleyen ikinci el araçlara yöneliyorlar. Bu durumun sonucunda ise Kasım ayında 580 bin 271 tane ikinci el satışı gerçekleşti. Fakat buna karşılık sıfır araçların satış adedi ise 59 bin 222 seviyesinde kaldı. Yıl itibari ile 11 ayda toplamda 500 bin sıfır vasıta satılırken, 5.6 milyon tane ikinci el vasıta satışı gerçekleşti. Buna bakılırsa ise ikinci el satışlarının yıl sonu itibariyle 6 milyona ulaşmış olması planlanıyor. Mevzu ile ilgili uzman görüşleri ve tüm bilgileri ise siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
İkinci El Vasıta Satışları Rekora Koşuyor
Girişte bahsettiğimiz suretiyle ikinci el vasıta satışları 2022 yılı itibariyle rekora koşmakta. Buna bakılırsa 2022 yılının ilk 11 ayında toplamda 5.6 milyon ikinci el satışı gerçekleşti. Buna karşılık ise sıfır vasıta satışları toplamda 500 bin tane gerçekleşti. Senenin son günleri itibariyle de bu hareketlilik hız kesmeden devam ediyor. Vasıta sahibi olmak isteyen kullananların bilhassa 2023 yılına girilmeden araçlarına kavuşmak istemeleri ikinci elde gerçekleşen bu artışın ana sebebi olarak görülüyor. Şu sebeple sıfır vasıta tedariklerinde yaşanmış olan problemler hala devam etmekte.

Bu mevzuda ise sektör yetkililerinden bazı açıklamalar geldi. Buna bakılırsa uzmanlar, “Sıfır vasıta daha azca geliyor. Bu sebeplerden kaynaklı ikinci el piyasasında insanoğlu mümkün olmasıyla birlikte doğru muntazam aracı bulup satın almak istiyorlar. Bu sebepten oldukça hareketli bir pazar yaşıyoruz. 200 bin ile 700.000 içinde orta segment araçlar daha oldukça satış görüyor. Kredilerde musluklar birazcık açılırsa insanoğlu elindeki aracın üstüne bir şey ilave ederek ya da halihazırda cebindeki paraya birazcık daha para ilave ederek yeni araca ulaşmakta daha büyük kolaylık yaşarlar.” yorumlarında bulundular.
İkinci El Online Otoda Hem Satışlar Hem Fiyatlar Arttı⇒

Bir cevap yazın