İkinci El Otomobil Piyasası Yılbaşı Öncesi Hareketlenebilir

2022 yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde ikinci el otomobil piyasası hareket beklentisi yarattı. Şu ana kadar oldukça olağan şekilde seyreden piyasada bilhassa yılbaşı öncesi bir hareketlilik beklentisi mevcut. Bu mevzuda ise Antalya Emlakçılar Oto Galericiler ve İş Takipçiler Odası Başkanı İsmail Çağlar bazı açıklamalar yapmış oldu. Çağlar’a bakılırsa yılbaşına doğru hareketlilik birazcık daha artacak. Bunun sebebi ise yılbaşından sonrasında vasıta fiyatlarının artacağı düşüncesinin piyasada hakim olması. Mevzu ile ilgili tüm bilgileri ve açıklamaları ise siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
İkinci El Otomobil Piyasası Durgunluğunu İlerleyen Günlerde Bozacak
İkince el otomobil piyasası şu ana kadar durgun bir durumda idi. Fakat piyasanın yılbaşına doğru hareketleneceği tahmin ediliyor. Bilhassa geçtiğimiz yıllarda fiyatlarında artış yaşanmış olan otomobiller, yeni ikinci el yasasından sonrasında durgunluğa büründü. Geçtiğimiz hafta meydana getirilen ÖTV’nin düşürülmeyeceği açıklamasının peşinden ise piyasadaki her insanın kafasından büyük bir sual işareti kalkmış oldu. Yeni vasıta sahibi olmak isteyenler ise vasıta fiyatlarının yeni yılda artacağı düşüncesinden dolayı Aralık ayını beklemeye başladılar. Antalya Emlakçılar Oto Galericiler ve İş Takipçiler Odası Başkanı İsmail Çağlar da bu mevzuda tavsiyeler verdi. Çağlar, vasıta sahibi olmak isteyen kullanıcıları, yeni yıl öncesinde alışverişlerini halletmeye çağrı etti.
İsmail Çağlar’a bakılırsa şu anda ikinci el otomobil piyasası düzgüsel bir seviyede. Çağlar, bu mevzuda yapmış olduğu açıklamasında ise “Fena bir durumda değiliz. 3-5 aydır ÖTV yönünde meydana getirilen indirim dedikoduları çıkmıştı. Bundan dolayı insanoğlu alışveriş yapmakta geri durmuştu. Son olarak Bakan beyin açıklamaları sonrası, yine hareketlilik başladı. Yılbaşına doğru hareketliliğin daha da artacağını düşünüyorum. Şundan dolayı yılbaşından sonrasında fiyatların bir tık daha artacağı düşüncesi var. Şuan ki piyasadan esnaflar ve müşterilerimiz, kendi ceplerine uygun bulmuş olduğu yerlerden araçlarını almalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Durgunluğun Sebeplerin Birisi de Kredi Sıkıntısı
Şu anda ikinci el otomobil piyasası, belirttiğimiz suretiyle durgun bir halde aşama kaydediyor. İsmail Çağlar ise bu mevzuda bir kaç değişik niçin bulunduğunu belirtti. Çağlar’a bakılırsa bu nedenlerden birisi son dönemlerde ikinci el otomobil piyasası üstüne meydana getirilen ve yapılacağı konuşulan değişimler. Bu tarz şeyleri, yeni çıkan ikinci el otomobil yasası ve yapılacağı konuşulan ÖTV indirimi olarak sıralayabiliriz. Fakat yasaya artık tüm piyasa alışmış durumda. Öteki taraftan ise ÖTV indirimi yapılmayacağı da geçen hafta Bakan Nebati tarafınca açıklandı. Bunların peşinden ise bu iki mevzunun piyasaya olan tesirleri azalmaya başladı. Çağlar’a bakılırsa piyasayı etkileyen bir öteki niçin ise otomobil kredilerinde yaşanmış olan problemler. Çağlar bu mevzuda “Kredi durumu bunu oldukça etkiliyor. İnsanlar kredi alamıyorlar. Bu fiyatlara zaman içinde alışılacak, uyum sağlanacağını düşünüyorum.” dedi.
Peki siz ikinci el otomobil piyasasının durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni yıl öncesinde piyasada bir hareketlenme yaşanacak mı?
Siz de Aradığınız İkinci El Otomobili Bulmak İçin Tıklayın⇒

Bir cevap yazın