Hyundai Staria Kontrol Sürüş İzlenimleri

Hyundai Staria oldukça iddialı geldi!
Hyundai’nin yeni MPV modeli Staria gelecekten çıkıp gelmiş şeklinde görünen yüz tasarımıyla daha ilk baştan tüm dikkatleri üstüne çekiyor. Kalabalık ailelerin de dikkatini çekebilecek bir model olan Staria markanın beklediğinden bile fazla ilgi görebilir.
Hyundai Staria tasarım özellikleri
Hyundai Staria’nın tasarımı, mütevazi ve çağıl çizgilerden oluşturulmuş durumda. Uzaydan bakıldığında, gün doğarken oluşan dünyanın silüeti, bu yeni aracın tasarımına esin kaynağı olmuş. Önden arkaya doğru uzanan akıcı tasarım, çağıl ve klasik çizgilerin iyi bir birlikteliği olanak beğenimi kazanmıştır. Bir eğri hareketiyle önden arkaya doğru uzanan tasarım felsefesi, uzay mekiği ve yolcu gemisinden esin almış. Bu araca ilk baktığım süre bir döneme damgasını vuran Robocop filminden fırlamış bir vasıta bulunduğunu bile düşündüm. Aracın ön tarafında yatay gündüz farları (DRL) ve aracın genişliği süresince uzanan uzun ve kısa farlar bulunuyor. Şık desenlere haiz geniş ızgara, otomobile sofistike bir görünüm kazandırıyor. Hyundai, aracın çağıl görünümünü daha da iddialı kılmak için ön kısmı aynı beden rengi ile hazırlamış. Alçaltılmış beden yapısı ve yanlardaki geniş panoramik camlar, genel görüşü destekliyor. Bu camlar araca genişlik hissi sağlıyor ve ciddi anlamda içerideki ferahlığı artırıyor. “Hanok” olarak malum geleneksel Kore mimari seçimi, bu aracın iç mekanında da kendisini fazlasıyla gösteriyor. Arka kısımdaysa göze çarpan diklemesine yerleştirilmiş stop lambaları bulunuyor. Geniş bir cam ile desteklenen arka bölümde mütevazi ve saf bir görünüm bulunuyor. Ön tarafa nazaran birazcık sakin kalan bu tasarım düz çizgileriyle öne çıkıyor. Arka tampon ise yolcuların bagajlarını kolayca yüklemesine ve boşaltmasına destek oluyor. Bu sebeple, yükleme eşiği düşük seviyede bırakılmış. Ticari araçlara bambaşka bir kimlik kazandırmak için sıradanlıktan uzak, ve değişik bir görünüm sunan Staria farklılık arayanların ilk tercihlerinden biri olabilir.
Hyundai Staria iç mekan özellikleri
Aracın yaşam alanına geçtiğim süre sunulan ferahlık ve genişliğin hakkaten oldukça etkisi altına alan bulunduğunu gördüm. Sanki ufak bir evden büyük ve geniş başka bir eve geçmişsiniz şeklinde bir his yaşamanıza niçin oluyor. Bundan bol miktarda kullanılan camın oldukça büyük bir tesiri var. Aynı şekilde tasarımın da bu yönde yapılması, koltuk yerleşimlerinin son aşama iyi olması da bu durumu destekliyor. Dış tasarımında uzaydan etkilenen Staria, iç mekanında da bir yolcu gemisinin salonundan esinlenmiş. Daha alçak bir konumda bulunan güvenlik kemerleri ve geniş panoramik pencerelere haiz yenilikçi tasarım mimarisi, vasıta içindekilere ferah ve sakin bir ortam sunuyor. Sürücü odaklı kokpitte 4.2 inç renkli dijital gösterge ve 8 inç dokunmatik orta ön açık oturum bulunuyor. Kablosuz şarj hususi durumunun yanı sıra her koltuk esnasında bulunan USB şarj girişleriyle de mobil cihazların şarj edilmesine olanak tanınıyor. Anahtarsız giriş ve çalıştırma, elektronik park freni, otomatik ön ve arka klima ve geri görüş kamerası gündelik yaşamı kolaylaştırırken 3+3+3 oturma düzeniyle de sürücü dahil tam 9 kişilik kapasiteye haiz. Bu özelliğiyle bir tek ticari vasıta kullanıcılarını değil, büyük bir SUV modele haiz olmak isteyenlerin de aklını çelebilecek özelliğe haiz. Vasıta içinde seyahat meydana getirecek 9 kişinin tamamının rahat edebilecek olması da mühim bir artı. Hyundai mühendisleri STARIA’nın iç mekanını tasarlarken hem de yük yada eşya taşınmasına da fırsat veriyor. 60/40 oranında katlanabilen koltukların minder kısımları da üst tarafa doğru yatırılarak fazladan alan sağlanmış oluyor. Arka sıradaki tüm koltukların bel kısımları da yatırılmış olduğu süre koltuklar çıkarılmadan dahi çok önemli bir kargo alanı elde ediliyor. Bagaj kapasitesi, arka sıradaki koltuk öne kaydırıldığında da tam 1.303 lt hacim sağlıyor. Bu da hem aile hem de ticari amaçla kullanıma yeşil ışık yakmış oluyor.
Hyundai Staria motor özellikleri
Gelecekten gelmiş, bilim kurgu filmlerinden fırlamış şeklinde görünen Hyundai Staria motor özellikleri açısından da bu tarz şeyleri destekleyecek karakteri sunuyor. Hyundai STARIA, ülkemize 2.2 litrelik CRDi motor seçeneği ve 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile ithal ediliyor. Hem ekonomik hem de performanslı olan bu dizel motor, 177 beygir gücünde. Hyundai tarafınca geliştirilen bu motorun maksimum torku ise 430 Nm. Oldukça kısa bir süre kullanma fırsatı bulduğum vasıta performans açısından hiçbir eksiklik yaşatmadan ve vitesin başarıya ulaşmış emek harcama karakteriyle performansı son noktasına kadar kullanabiliyor olmasıyla dikkatimi çekti. Açıklanan yapınak verilerine nazaran 2302 kilogram ağırlığında olan Staria bu kombinasyonla 100 km/s hıza 12.4 saniyede çıkıyor. Son aşama iyi bir sayı. Bu tip bir performansa istekliği bulunduğunu en kısa sürüşlerde bile kolaylıkla kanıtlama ediyor. 430 Nm torkun 1500 d/d’de kullanıma sunuluyor olması da alt devir boşluğu yaşamadan yoluna performanslı ve kuvvetli bir halde devam etmesini sağlıyor.
Hyundai Staria konfor ve yol tutuş özellikleri
Hyundai Staria markanın iddialı kompakt SUV modeli Tucson’un alt yapısını kullanıyor. Kendini ispatlamış bir vasıta olan Tucson ile kardeş olması onun daha en başından bir artı puan almasını sağlıyor. Önden çekişli Hyundai STARIA, yepyeni bir platforma ve süspansiyon sistemine de haiz. Çoklu bağlantılı arka süspansiyonla üretilen vasıta, optimize edilmiş motor performansını en iyi şekilde yol aktarırken hem de uzun soluklu yolculuklarda fazladan konfor ve sürüş hazzı sunuyor. Hyundai STARIA, vatanımızda 5 değişik beden rengi (Derin Siyah Sedefli, Gümüş Gri, Krem Beyaz, Grafit Gri ve Gece Mavisi) ile satışa sunulurken iç mekanındaysa gri ve siyah renk kombinasyonuna yer veriyor. Yaptığım kısa süreli seyahat esnasında en oldukça konforlu sürüş karakteri beğenimi kazanmıştır. Ferah ve kullanışlı kabinde konforlu yolculuklar yapmak da mümkün. Yol tutuş özellikleri mevzusunda oldukça fazla bir tecrübem olmadı fakat markanın başarıya ulaşmış yol tutan modeli Tucson ile kardeş olması aklımda iyi yönde bir düşünce oluşmasını sağlamış oldu. Yaptığım sürüş esnasında da bir ticari araçtan oldukça bir SUV modelin içindeymişim şeklinde güvenilir ve kesin bir yol tutuşa haiz araçta olduğum hissini yaşadım.
Hyundai Staria güvenlik özellikleri
Hyundai Staria Euro NCAP çarpışma testine çıkmadı. Sadece burada Hyundai Tucson altyapısını kullanıyor olması sebebiyle kardeş modelinin yüksek skorlarla en yüksek puan olan 5 yıldız aldığını notlarımın arasına eklemeliyim.
Hyundai Staria Yorumları
Hyundai Staria bu tip ticari araçları kullananlar için hakkaten de değişik ve konforlu bir vasıta olmasıyla ön plana çıkacaktır. Sadece benim için onun en mühim özelliği kalabalık ailelerin de bu araca büyük bir ilgi göstereceğini düşünüyor olmam. Ticari vasıta ve SUV birleşimini oldukça iyi bir halde uygulamışlar.
Hyundai Staria fiyat özellikleri
Günümüzün sıfır kilometre vasıta fiyatlarına baktığım süre Hyundai Staria için uygun bir fiyat etiketiyle satışa sunuldu demem mümkün. Devletimizde tek tiple satışa sunulan Hyundai Staria, 3+3+3 düzenindeki 9 kişilik oturma kapasitesiyle 659.900 TL etiketle satışa sunuldu. Sadece bu fiyat kampanya dönemine hususi.
Hyundai Staria Teknik Özellikleri
Motor: 2.2 lt / Motor Hacmi: 2199 cc / Silindir Adedi: 4 / Maksimum Güç: 177 PS / Maksimum Tork: 430 Nm
Hyundai Staria Performans Verileri
0-100 km/s Hızlanma: 12.4 sn / Maksimum Hız: Belirtilmemiş
Hyundai Staria Frenleri
Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk
Hyundai Staria Yakıt Tüketimi Miktarı
Yakıt Türü: Dizel Karma: 8.5 lt/100 km / Kontrol: Uzun soluklu testinde net bir netice çıkar yol bilgisayarından 9.2 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu: 222
Hyundai Staria Boyutlar
Uzunluk: 5253 mm / Genişlik: 1997 mm / Yükseklik: 1990 mm / Dingil Mesafesi: 3273 mm
Hyundai Staria Bagaj kapasitesi
831-1303 lt /Yakıt Depo Kapasitesi: 75 lt /Boş Ağırlık: 2302 kilogram Lastik Boyutu: 235/55 R18
Sıfır Kilometre Hyundai Fiyat Sıralaması 

Bir cevap yazın