Hyundai MPI Motor Nedir? Kronik Sorunları Nedir?

Otomobiller birçok kişinin günlük hayatta kullandığı ulaşım araçlarıdır. Geçmişten günümüze gelişerek üstüne hep eklemeler meydana getirilen otomobil teknolojisi ep ey ilerlemiş durumda. 2000’li seneler öncesinde karbüratör sistemine haiz araçlar vardı. Sonrasında fazlaca noktadan enjeksiyonlu yakıt sistemleri ortaya çıktı. Hyundai markası fazlaca noktadan enjeksiyon sistemine birçok marka şeklinde MPI dedi. Açılımı ise Multi Point Injection. Bu yazımızda sizler için; Hyundai MPİ Motor Nedir? Kronik Sorunları Nedir? Sorularını cevapladık.
Hyundai MPI Motor Nedir?
MPI motor fazlaca noktadan yakıt enjeksiyon sistemine haiz motorlara denir. Aracın emme manifoltuna bağlı olan 4 tane yakıt enjektörü, ECU’dan gelen sinyallere gore yakıtı emme manifoltuna gönderir. Orada hava ile karışım hale ulaştıktan sonra emme subaplarından yanma odasına geçer. Buji ateşler ve yanma gerçekleşir. Egzoz subaplarından çıkan yanmış yakıt gazı egzozdan dışarı çıkar. Döngü bu şekilde devam eder. Hyundai’nin MPI motorları vatanımızda bilhassa taksiciler tercih eder.  Bunun sebebi de 1.4 litrelik atmosferik benzinli motor lpg ile fazlaca azca yakıt tüketmektedir. Ek olarak lpg uyumu da oldukça iyidir.

Hyundai MPI motor Çeşitleri Nedir?
Hyundai MPI motor vatanımızda 1.2, 1.4 ve 1.6 litre olarak 3 değişik hacimde bulunuyor.1.2 litrelik motor 84 hp güce sahipken, 1.4 litrelik versiyon 100 hp güce haizdir. 1.4 mpi motor kullanılan bazı Hyundai modelleri;

Hyundai İ20
Hyundai Acccent Blue

1.6 MPI motor ise 123 hp güç üretirken 150 Nm max tork değerine haiz. 1.6 MPI motor kullanılan bazı modelleri;

Hyundai Elantra
Kia Cerato

MPI Motor Kronik Sorunları Nedir?
Hyundai MPI motorların bu denli tercih edilmesinin sebebi sorunsuz bir halde uzun kilometrelerce kullanılabilmesidir. Doğal olarak ki her içten yanmalı motor şeklinde Hyundai MPI motor bakımları fazlaca önemlidir. Bakımları zamanında yapılmayan araçlar bozulmaya mahkumdur. Vasıta sahiplerinden gelen şikayetlere gore sık karşılaşılan kronik problemler;
Boğaz Kelebeği Arızası: Otomobil motorları kullanıldıkça yakıt sistemleri kirlenir. Boğaz kelebeği zaman içinde kirlenir ve görevini tam olarak yerine getiremez. Bu durumda motor titreyerek çalışır. Hatta rolanti devrinde aracı salladığı bile gözlemlenmiştir.
Boğaz kelebeği bakımlarla beraber temizlenmesi, hatta uyarlama yaptırılması gerekir..
2.El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın