Hyundai i20 Active Kontrol Sürüş İzlenimleri

i20

Murat Tosun, Hyundai i20 Active kontrol sürüşü yapmış oldu. Türkiye’de üretilen Hyundai i20 Active modeli hakkında detaylı data için okumaya devam edin…
Hyundai i20 Active Kontrol Sürüş İzlenimleri
“Hyundai i20 Active Türkiye’nin aile aracı”
Hyundai i20 Active Türkiye’nin aile aracı olarak ön plana çıkacak ve hak etmiş olduğu ilgili daha da artırabilecek tüm özelliklere haiz. Hyundai i20 Active 2018 modelini tasarım ve teknik açıdan inceledik. Fakat ilkin Hyundai i20 Active 2018 görsellerine bakalım…
Hyundai i20 Active Görsel Galerisi
Hyundai i20 Active fotoğraflarına büyüterek bakmak için galerinin üstüne tıklayınız…

Hyundai i20 Active

1 of 3

Hyundai i20 Active

Hyundai i20 Active tasarım özellikleri
Hyundai i20 Active tasarım mevzusunda hem sempatik hem de kaliteli görünen araçlardan biri. Minik boyutlarına karşın tasarıma meydana getirilen usta dokunuşlar onun daha büyük anlaşılmasını sağlıyor. Yüksek yapısı onun olduğundan daha büyük işler yapabileceğinin en mühim habercisi olarak ön plana çıkıyor. Önden bakıldığında hakkaten tüm dikkatleri üstüne çekecek kadar iddialı bir arazi aracı kimliğine haiz. Önden bakıldığında markanın artık imzası durumunda olan altıgen panjurla karşılaşıyoruz. Sadece aslolan dikkat çeken detay tampon altı koruması. Altıgen panjuru vurgulamakla kalmayan bu parça aracın sportif ruhunu da temsil ediyor ve arazi kimliğine mühim bir gönderme yapıyor. Daha geniş tasarlanan dairesel sis farları da arazi şartları düşünülerek daha alçakta konumlandırılmış. Bu detaylarla önden bakıldığında i20 Active daha yürekli ve kuvvetli bir karaktere kavuşmuş. En dikkat çekici ayrıntılardan birisi de yan etekler. Daha evvelde de karşımıza çıkan kapı üstünde konumlandırılan etekler aracın alt kısmını darbe ve çiziklere karşı koruyor. Arka tampona da eklenen koruma parçası ve dairesel geri vites ile arka sis lambalarının aracın sert görünümüne yapmış olduğu katkı gözlerden kaçmıyor. Hem ön hem de arkadaki tampon altı korumaları benzer biçimde gümüş renkteki tavan rayları ile 17 inçlik alüminyum alaşım jantlar aracın sağlam karakterini yansıtıyor.
Hyundai i20 Active iç mekan özellikleri
2018 Hyundai i20 Active iç mekan görsellerine bakalım…

Hyundai i20 Active İçi

1 of 5

2018 model Hyundai i20 Active içi

Versiyona gore iki renkte tasarlanan konsol ve metal pedal ekibi haricinde standart i20 ile herhangi bir farklılığın olmadığı iç mekan derslik averajlarını yakalıyor. Sadece birazcık karanlık kaldığını da sözlerimiz arasına eklememiz gerekiyor. Kontrol aracının fotoğraflarından da görebileceğiniz benzer biçimde birazcık daha aydınlık detaylara gereksinim duyuluyor. Genel olarak mütevazı ve sürücü odaklı bir kokpit tasarımı sizi karşılıyor. Gösterge paneli şık ve okunaklı çizgilere haiz. Bu bölümde de birazcık daha çağdaş bir gösterge paneline sanıyoruz en kısa süre içinde kavuşacaktır. Orta konsolda yer edinen 7 inç boyutundaki dokunmatik ekrandan navigasyon sistemi, bluetooth telefon bağlantısı ve müzik sistemi benzer biçimde birçok özelliği denetim edebiliyorsunuz. Bu ekran nerede ise tüm Hyundai modellerinde gördüğümüz ekran. Ekranın dokunma hassasiyeti başarıya ulaşmış ve komutu verdiğiniz anda uygulamaya geçiyor. Bu tip ekranlarda gördüğümüz en iyi dokunma hassasiyetinden birine haiz. Yaşam alanı genişliği mevzusunda hiçbir sorun yaşanmıyor. Hatta aradığınızdan daha fazlasını bile buluyorsunuz. Bilhassa fazla baş mesafesini sevenleri inanılmaz mutlu edecek. Gürültü birazcık daha azca olsa o da çok iyi olurdu.
Hyundai i20 Active 2018 motor özellikleri
Bu aracın motor kaputunun altında son dönemlerin en sevdiğimiz ünitelerinden biri yatıyor. 998 cc hacmindeki bu motor seçeneğine güvenin şundan dolayı o size beklediğinizden daha fazlasını hem performans hem de tüketim açısından verecek. 3 silindirli olarak tasarlanan bu motor 120 HP güç ve 172 Nm maksimum torka haiz. 120 HP maksimum güç 6000 d/d’de kullanıma sunuluyor. Eğer birazcık fazla yakayım fakat performansı görmek isterim derseniz bu devirlere çıktığınız vakit sizi etkisinde bırakan anlamış olur bekliyor olacak. 7 İleri DCT çift kavramalı şanzımanın da başarıya ulaşmış emek verme karakteri ile Hyundai i20 Active 1.0 litrelik motorun performansı azca olur diyen herkesi ters köşe meydana getirecek kabiliyette. Üstelik Hyundai i20 Active bu motor kombinasyonunda yapınak verilerine gore 100 km ’de averaj 5.2 litre yakıt tüketimi ile kullanıcısını da üzmüyor. Kontrol kullanımımızda yakaladığımız 6.5 litrelik tüketim ortalamasını uzun yolda 5.9 litreye kadar düştü.
Alt devirlerinde turbo gecikmesi yaşatan vasıta, arkasından atmosferik ünitelerin çok üstünde bir performans sunuyor. Bu turbo gecikmesi torkun son dönemlerde alışkın olduğumuz devrin birazcık üstünde sunuluyor olmasından kaynaklanıyor. Sadece gene de 1500 d/d ve üstüne çıkıldığında bu problem derhal ortadan kalkıyor.

Hyundai i20 Active Görselleri

1 of 6

Hyundai i20 Active 2018 kırmızı

2018 Hyundai i20

Konfor ve yol tutuş özellikleri
Süspansiyon sistemi orta ayarlara haiz olmasına karşın süratli girilen virajlarda herhangi bir sorun yaşatmıyor. Yüksek tavan yapısının sürüş karakterine getirmiş olduğu negatif bir özellik yok. Yan rüzgarlardan etkilenmesini bekliyorduk fakat o bu tip rüzgarlara çok başarıya ulaşmış bir halde kafa tuttu. Konfor ve sportifliğin bir arada sunulmuş olduğu süspansiyon sistemi darbelerini çukur geçişlerinde darbeleri birazcık fazla hissettik. Bu durum can bunaltıcı bir boyutta yaşanmıyor fakat bu tip sesler var. İstanbul benzer biçimde asfalt kalitesi düşük yollara haiz şehirlerde i20 Active’in bir çok rakibinden daha sarsıntısız bir seyahat vaat etmiş olduğu söylenebilir. i20Active’in direksiyon sistemi orta sertlikte bir yapıya haiz. Yol tutuş mevzusunda da genel olarak başarıya ulaşmış olan i20Active’nin direksiyon sistemi direkt çalışıyor. Sistemde bu fiyat skalasında olan tüm araçlarda olmasıyla birlikte direksiyon boşluğu var. Direksiyon simidinin tasarımı ve kullanışlılığı da bizlere mühim bir sorun yaşatmadı.
Güvenlik özellikleri
Hyundai i20 Active Euro NCAP çarpışma bizzat katılmadı. Aracın kardeşi i20 2015 senesinde bu teste alındı ve 4 yıldız almaya hak kazanmıştır. Hyundai i20 Active’in haiz olduğu elektronik yardımcılar yüksek puan almasına destek olmuş. Hyundai i20 Active çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 73, erişkin yolcu güvenliğinden oldukça iyi bir puan olan yüzde 85 ve yaya yolcu güvenliğinden yüzde 79 puan almış.
Hyundai i20 Active Yorumları
Murat Tosun’un Yeni Hyundai i20 Active yorumları şu şekilde: Hyundai i20 Active 1.0 litrelik motoruyla övgüyü hak ediyor. Her türlü özelliği ile Türkiye’nin aile otomobili olacak özelliklere haiz. Türkiye’de üretiliyor olması onun rakiplerine karşı en mühim artılarından. Zira Yerli Malı ve Türkiye yollarını çok iyi bilen bir karaktere gore tasarlanmış.
Hyundai i20 Active Teknik Özellikleri
Motor: 1.0 lt /Motor Hacmi: 998 cc / Silindir Adedi: 3 /Maksimum Güç: 120 HP/Maksimum Tork: 172 Nm
Performans Verileri
0-100 km/s Hızlanma: 10.4 sn / Maksimum Hız: 190 km/s
Frenler
Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk
Hyundai i20 Active Yakıt Tüketimi Miktarı
Yakıt Türü: Benzin Kent İçi: 5.9 lt/100 km/ Kent Dışı: 4.8 lt/100 km /Karma: 5.2 lt/100 km / Kontrol: 6.5 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu: 119 gr/km
Boyutlar
Uzunluk: 4065 mm /Genişlik: 1760 mm /Yükseklik: 1529 mm /Dingil Mesafesi: – mm
Hyundai i20 Active Bagaj kapasitesi
320 lt /Yakıt Depo Kapasitesi: 50 lt /Boş Ağırlık: 1150 kilo Lastik Boyutu: 205/45 R17
Hyundai i20 Active 2018 modeli, Türkiye’de üretiliyor. 2018 model Hyundai i20 Active almayı düşünenler için aracın teknik özellikleri ve tasarım bilgileri mühim. Murat Tosun, arabam.com okuyucuları için Hyundai i20 Active testi yapmış oldu ve aracı detaylı olarak inceledi. Hyundai i20 Active yakıt tüketim miktarı, bagaj hacmi, boyutları, performans verileri ve daha fazlası hakkında rakamsal veriler paylaştı.

Bir cevap yazın