Hyundai, 240 Bin Aracını Geri Çağırma Sonucu Aldı!

Hyundai, araçlarını geri çağırdı!
Şirket, ABD’da iki değişik sedan modelinin ortalama olarak 239 bin aracı geri çağırma sonucu aldıklarını deklare etti.
Geri çağırma yalnız ABD’da satılan modelleri etkiliyor. Sebebi ise sürücüleri korumak için tasarlanmış güvenlik kemerlerinin güvenli olmaması.
Geri Çağırılmadan Etkilenen Modeller

Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi izahat yapmış oldu. Açıklamaya gore, “22 Nisan 2019 – 2022 tarihleri içinde üretilmiş 61 bin Hyundai Accent bu sorundan etkilenmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Ek olarak etkilenen bir öteki model ise Hyundai Elantra. 12 Eylül 2020 – 2022 tarihleri içinde üretilmiş 166 bin Elantra bu sorundan etkileniyor. Bununla birlikte, 5 Aralık 2020 – 9 Mayıs 2022 tarihleri içinde üretilmiş 12 bin Elantra’da aynı mesele görüldü. Bundan dolayı Hyundai, araçlarını geri çağırdı.
Meydana getirilen araştırmalara gore, probleminin güvenlik kemeri ön gergi sisteminden kaynaklandığı açıklandı. Bu sistem, herhangi bir kaza olması durumunda muntazam çalışmayacaktır. Böylece bazı durumlarla parçalanarak kabine metal parçalar savuracaktır.
Sıfır km Hyundai Fiyat Sıralaması
Peki güvenlik kemeri ön gergi sistemi {nasıl} çalışır?
Güvenlik Kemeri Ön Gergi Sistemi
Aracınızın sürücü ve ön yolcu koltuklarında güvenlik kemeri ön gerdirici sistemi bulunmaktadır. Ön gergi sistemine haiz olan güvenlik kemerini öteki güvenlik kemerleri benzer biçimde kullanabilirsiniz. Güvenlik kemeri ön gergi sistemi, çarpışmanın şiddetine gore devreye girmektedir. Ek olarak hava yastığı sisteminin çarpışma sensörleri ve elektronik denetim ünitesi ön gergi sistemini de denetim etmektedir. Ön gergi, her bir ön güvenlik kemeri sargısında  bulunmaktadır.
Ön gergi, şiddetli bir çarpışma durumunda yolcunun vücuduna daha sıkı tutması için güvenlik kemerini sıkar. Sistem devreye girmiş olduğu vakit, sargılar kilitli kalacaktır. Ek olarak devreye girdikleri vakit, bazı sesler ve duman ortaya çıkabilmektedir. Bunlar zararı olan değildirler. Böylece aracınızda herhangi bir yangın emaresine yol açmazlar.
Ön gergi sistemi yalnız şiddetli ön çarpışmalarda devreye girecektir. Arkadan çarpışmalar, taraftan çarpışmalar, devrilmeler yada ufak önden çarpışmalar için tasarlanmamışlardır. Ek olarak ön gergiler yalnızca bir kez etkinleştirilebilir. Ön gergiler etkinleştikten sonrasında en kısa sürede ön gergi sistemini en yakın yetkili servise denetim ettirmelisiniz. Kontak açık konumuna getirildiğinde gösterge panelindeki hava yastığı ışığı kısa bir süre yanıyorsa ön gergi sistemi ya da hava yastığı sistemi arızalı olabilir. Her iki sistemi de mümkün olan en kısa sürede yetkili bir bayiye denetim ettirmelisiniz. Ön gergi sisteminde ki değişimleri yalnız yetkili servisler yapmalıdır. Aksi taktirde ön gergi sistemi işlevsiz kalabilir.

Bir cevap yazın