Huawei’nin İlk Elektrikli Otomobili Duyuruldu: Wenjie M5 EV

Huawei‘nin ilk elektrikli otomobili resmi olarak tanıtıldı. Firmanın iştirak şirketi olan AITO, Wenjie M5 EV adındaki ilk elektrikli otomobilini üretti. Model, firmanın üreticisi olan Seres ile beraber geliştirdiği SF5’in yenilenmiş versiyonu olarak Aralık ayında ilk kez pazara sunulacak. İşte Huawei’nin ilk elektrikli otomobili hakkında tüm detaylar..
Tamamen Elektrikli 200 kW’lık Motor!
 

Wenjie M5 EV daha ilkin piyasaya sürülen Wenjie M5 ve M7’nin tam aksine tamamen elektrikli motor ile beraber çalışıyor. Vasıta 200 kW’lık (268 HP) ve 360 Nm torka haiz elektrikli motorla beraber çalışıyor. 0’dan 100’e hızlanması ise 7,1 saniye olarak dikkat çekiyor. Ek olarak vasıta, SUV’lerde alışık olduğumuz benzer biçimde gene dört tekerlekten çekişe haiz. Menzili ise tek şarjla 552 km olarak dikkat çekiyor.
Şarj Etmek Ne Kadar Sürüyor?
M5 EV’nin AC şarj soketi ve 7 kW’lık bir güç sistemiyle beraber %80 doluluk oranına gelmesi ortalama 10 saat sürüyor. Ek olarak 100 kW’lık bir güç sistemiyle ve DC süratli şarj ile %80 doluluk oranına 30 dakikada ulaşabiliyor.
İlk Bakış: Wenjie M5’in Dış Mekanı
 

Araca ilk baktığımızda, kardeşi Wenjie M5’den daha büyük gözüktüğü dikkat çekiyor. Boyutlarına baktığımızda 4,785 mm uzunluğunda, 1.620 mm yüksekliğinde ve 1.930 mm genişliğinde olduğu belirtilmiş. Dingil mesafesi ise 2,880 mm olarak M5 ile aynı. Yoldam açısından baktığımızda öteki versiyonuna gore ızgaralar daha küçültülmüş. Fakat onun haricinde nerede ise aynı gözüküyor.
İç Mekan
 

İç mekan, aracın benzinli versiyonu ile tamamen aynı. Tek gördüğümüz fark aynı anda iki telefonu birden şarj edebileceğiniz kablosuz şarj aleti bulunması oldu. Öteki teknik öğeler içinde 10.25 inçlik bir dijital gösterge paneli, 15,6 inçlik bilgi-eğlence sistemi mevcut.

Aracın her iki donanımında ise standart olarak açılır tavan, PM2.5 hava filtreli otomatik klima kontrolü, Nappa deri döşeme, NFC kart anahtarı ve 19 hoparlör mevcut. Güvenlik tarafında ise 6 tane hava yastığı ve çeşitli sürücü destek sistemleri bulunuyor.
Wenjie M5 EV’nin Fiyatı Ne Kadar?
 

Fiyatına gelecek olursak, vasıta Çin’de standart olan donanımı ortalama 760.000 TL‘den satışa çıkarılacak. Ek olarak Premium paketi ise 840.000 TL olarak belirlendi.
Trink Sat!
Arabam Kaç Para?

Bir cevap yazın