Honda ve LG Pil Üretimi Ortak Girişimi Kuruyor

Japon otomotiv devi Honda, lityum iyon elektrikli vasıta pilleri üretmek için Cenup Koreli pil şirketi LG Energy Solution ile ortak girişimi için el sıkıştı. Honda ve LG pil üretimi ortak girişimi kuruyor.
Honda ve LG arasındaki yeni ortak girişim, Honda elektrikli araçlarında kullanılmak suretiyle elektrikli vasıta pilleri üretecek. Böylece bu senenin başlarında Columbus, Ohio’da yeni bir pil fabrikasının inşaatına başlamış olacak.
Honda ve LG Energy Solution (LGES), tesislerinin senelik ortalama 40 GWh üretim kapasitesine ulaşmasını hedefliyor. Üretilen tüm piller, aynı bölgede satılanelektrikli araçlar için yalnızca Şimal ABD’daki Honda fabrikalarına tedarik edecek.
2025’in Sonunda Seri Üretime Başlayacaklar

Mevcut planlar, inşaatın 2024 yılı sonuna kadar tamamlanması yönünde. Ek olarak şirkteler 2025 yılı sonunda seri üretime başlamayı hedefledi.
Yeni ortak girişimin geçici isim olan L-H Battery Company, 210 milyon ABD Doları ana para ile hayata başlamış olacak. Böylece %51’i LGES’e ve %49’u Honda’ya ilişik olacak.
LGES Başkan Yardımcısı ve CEO’su Robert H. Lee yeni ortak girişim için açıklamalar yapmış oldu. Lee açıklamalarında “LG Energy Solution, finansal istikrar, kalite, rekabet gücü ve küresel operasyonel uzmanlığa haiz. Üretim kapasitesi dahil olmak suretiyle bu ortak girişimi başarı göstermiş kılmak için tüm doğru varlıklara haiz” dedi.

”Elektrikli Geleceğimize Doğru Atılan Mühim Adım”

“İki firmanın uzmanlığının bir araya gelmesiyle, Şimal ABD’da Honda elektrikli araçların başarı göstermiş bir halde lansmanını sağlamayı amaçlıyoruz. Ek olarak yüksek kıymetli işler yaratarak Ohio’daki toplulukla beraber büyümek için en yüksek kalitede piller sağlayacağız.”
Ek olarak Honda’nın eski yapınak müdürü “Ohio’da elektrikli vasıta pilleri üretmek için LG Energy Solution ve Honda arasındaki bu ortak girişimin resmi olarak kurulması, elektrikli geleceğimize doğru atılan bir başka mühim adımdır” dedi.
Honda daha ilkin meydana getirilen açıklamalarda 2030 yılına kadar 30 değişik elektrikli, elektrik motorlu modeli piyasaya süreceğini açıklamıştı. Bununla beraber yatırımın 4.4 milyar doları da aşacağı açıklamalar içinde. Honda gelecek 7 yıl içinde ortalama 2 milyon tane elektrikli vasıta üretecek.
Trink Sat!

Bir cevap yazın