Honda ve CATL Batarya Anlaşması Yapmış oldu

Japon otomotiv şirketi Honda Motor Company; Çin menşeili, Contemporary Amperex Technology doğrusu CATL ile ortaklığa gitti. Bu ortaklık sonucunda Honda, 2024 ve 2030 seneleri dahilinde Contemporary Amperex Technology’den 123 GWsa’lik batarya satın alacak. İlk siparişlerin teslimatının ise 2024 senesinde olması planlanıyor.
İkili daha önceleri 2020 senesinde, mevzusu gene bataryalar olmak suretiyle bir anlaşmaya gitmişti. Şimdi ise ortaklıklarını daha da güçlendirdiler. Honda, ortağından; 123 GWsa’lik bataryalar teslim alacak. Çin’de bulunan Yichun’daki fabrikasında üretimi yapılacak. Bataryaları Honda tamamen elektrikli otomobilleri için 2024 yılından başlayarak 6 yıl için alacak. Bu ortaklık yardımıyla CATL, istikrarlı olarak Honda’nın 1 milyondan daha çok elektrikli otomobil üretmesine destek olacak.

Honda’nın bu ortaklığı Çin’deki EV artışı hususunda ciddi bulunduğunu da gösteriyor. Ek olarak 2021 senesinde açıklamış olduğu e:N serisinin ilk modelleri “e:NS1” ve “e:NP1” elektrikli crossover’lar da bunu desteliyor. Bu sayede Çin üstündeki pazar payını arttıracak.
Honda’nın hedeflerinden biri de alt markası yardımıyla 2027 yılına değin Çin’de en aşağı 8 model daha çıkarmak. e:NS1 ve e:NP1 elektrikli crossoverlar dahil doğrusu Honda, 5 yıl içinde toplamda 10 model üretme mevzusunda ciddiyetini bu antak kalma ile pekiştiriyor. Yeni çıkacak modellerde gene e:N temellerinde olacak. Bu otomobillerden bazılarını ise dünya genelinde ihraç etmek mümkün olacak.

Dış tasarımıyla da oldukça dikkat geçen e:N2 Sedan’ın geçtiğimiz aylarda Çin’de ön vizyonu yapılmıştı. Ek olarak Honda bu modeli, Çin’de satışa çıkarılmayı planlanıyor.
Honda 2024’te Hidrojen Yakıt Hücreli EV Üretecek
Honda Elektrikli Araçlar için PlayStation 5 Desteği Getiriyor

Bir cevap yazın