Hill Holder Nedir? {Nasıl} Çalışır?

Yokuş kalkış destek sistemi anlamına gelen Hill Holder, manuel araçlarda debriyaj kavrama aşamasına ulaşana kadar aracın fren yapmasını elde eden bir sistemdir. Bu sayede aracın yokuşta kalkışını kolaylaştıran, ek olarak aracın kaymasını önleyen mühim bir mekanizmadır. Yokuş kalkış sistemi olarak malum Hill Holder, kalkış torkunu düzenler ve sürücüye yokuştaki aracın kontrolünü sağlama imkanı verir. Isterseniz Hill Holder Nedir? detaylıca inceleyelim.

Hill Holder Sistemi {Nasıl} Çalışır?
İki sensör kullanılarak araçtaki fren sistemiyle beraber iş yapmaktadır. İlk sensörün kullanım amacı aracın yokuş yukarı eğimini ölçmektir. İkinci sensör ise aracın debriyaj düzenini denetim etmektedir. Vasıta yokuş yukarı bir konumdayken, sürücü frene basıp debriyaja yüklendiğinde sistem çalışır bir konuma gelir. Bu sırada sürücü debriyaja tamamen basıyor olmalıdır. Sistemi dönem dışı bırakmak istediğinde, aracı birinci vitese almalı, yavaşça gaz pedalına basmalı ve ayağını debriyaj pedalından geri çekmelidir. Bu şekilde Hill Holder sistemi, fren sistemini boşa alarak sürücünün ilerlemesini sağlamaktadır. Tüm bunların haricinde vasıta yokuş aşağı pozisyonda ise geri vitese geçildiğinde sistem aracın kaymasını önler.

Hill Holder {Nasıl} Devreye Girer?
Sensörlerin yardımıyla otomatikman devreye giren sistemin sıhhatli bir halde emek harcaması için debriyaj pedalını en dip konumda bulundurmak zorundasınız.  Sistem şu şekillerde devrede olabilmektedir;

Fren pedalı basılı bir halde, vites boşta ve debriyaja bastıktan sonrasında freni bırakırsanız sistem devrede anlamına gelir.
Fren pedalı basılı bir halde, debriyaja basılı konumda 1. vitese aldıktan sonrasında fren pedalını bıraktığınızda sistem devrede anlamına gelir.

Hill Holder Dönem Dışı Ne Anlama Gelir?
Sistem arızasının habercisi olan bu durumun temel nedenini öğrenmek için aracınızın clip aletine  bağlanması gerekmektedir. Bu sayede sistemin tamamı gözden geçirilebilir. Debriyaj balatasının zorlanıp hasar görmesi sonucu yokuşta arabayı kaldırırken geçen süreye oldukca dikkat edilmelidir.  Kalkış sürenin uzaması yokuş kalkış desteğini dönem dışa bırakabilmektedir.

Hill Holder Arızası {Nasıl} Giderilir?
Servise giderek naturel sinyal algılaması yaptırabilir yada fren müşürünü denetim ettirebilirsiniz. Bu mevzuda sizlere destek olacak en mühim vasıta balata spreyi olacaktır. Balata spreyini fren müşirinin etrafına sıkabilirsiniz. Bir süre sonrasında arızanın düzeldiğini tespit edebilirsiniz. Sürücü kısmındaki vasıta paspaslarının yitik pedalları sıkıştırmış olma ihtimalini denetim ediniz. Bu ihtimalin oradaki tesisata zarar verme imkanı vardır. Debriyajın orta konumda tutulması arızanın başlıca sebebidir. Bu şekilde konumlandırılmış debriyaj pedalı sebebiyle, sistem aracın kalkacağını düşünmektedir ve frenleme yapamamaktadır.

Hill Holder Sisteminin Avantajları Nedir?
Çömez şoförlerin vasıta kullanmasını daha kolay bir hale getirmektedir.
Dik yokuşlara konumlandırılmış olan trafik ışıklarında kullanılması önemlidir.
Manuel şanzıman sisteminin uzun süre aşınmadan kullanılmasını sağlar.
Sonradan Takılabilir mi?
Sistem tamamıyla birbirine bağlı olduğundan dolayı haiz olduğunuz aracın birden fazla parçasını değiştirmeniz gerekir. Bu değişiklik oldukça masraflı olacaktır. Kendinden hill holder özelliğine haiz vasıta satın almanız daha uygun olacaktır.
Hangi Araçlarda Var?
Hill Holder sistemi günümüzün teknolojisiyle büyük oranda araçlarda bulunmaktadır. Fakat eski model araçlarda bu sistemin varlığından pek fazla söz edemeyiz. Çoğu zaman manuel vitesli araçlar için geliştirilmiştir. Tüm manuel araçlarda bulunmaktadır. Son model araçların çoğunda bulunan bu sistem standart paketler haricinde opsiyon olarak satın alınabilmektedir. Almak istediğiniz araçları arabam.com da araştırabilir ve satıcıya sorabilirsiniz. Şu anda Renault, tüm binek araçlarında bu sistemini standart bir halde kullanmaktadır.

Bir cevap yazın